Yumurta Dondurma Nedir?

Kök Hücre Nedir?

Kök hücre tedavisi özellikle son zamanlarda tıp dünyası içerisinde yaşamakta olan gelişmeler sayesinde en çok kullanılan tedavi yöntemleri arasında yer almaya başladı. İnsanlardan alınmış olan ve gelişimini hâlâ tam olarak tamamlamamış olan hücreler, dondurularak ileriki zamanlarda kullanılmak için hazır hale getirilebiliyor. Daha önceden kök hücre tedavisi uygulamak için ciddi anlamda paralar ödemesi gerekirken günümüzde ise durum bu şekilde değil.

Yumurta Dondurma Nedir?

Yumurta Dondurmak Ne Demek?

Bebek sahibi olmak isteyen fakat bunu ileriki zamanlarda yapmak isteyen eş adayları üreme hücrelerini dondurma işlemlerinden geçirecek ileriki yıllarda kullanmak için hazır hale getiriyorlar. Bahsetmiş olduğumuz bu yöntemler sayesinde genç yaşlarda alınmış olan yumurta hücreleri lazım oldukları zaman dondurma işleminden çıkarılıp kullanılmaya hazır hale gelebiliyor. Laboratuvar ortamlarında dış etkilerden etkilenmeyecek şekildeki şartlarda saklanmakta olan hücreleri muhafaza etmek için belirli miktarlarda ücret ödemeniz gerekebilir. Eğer siz de genç yaşlarda çocuk sahibi olmak istemiyor fakat sahip olduğunuz üreme hücrelerinin eskimesini de istemiyorsanız, yumurta dondurma işlemlerinden geçirerek kendi öğrenmiş olduğunuz yumurta hücrelerini sonra da kullanma şansına sahip olabilirsiniz.

Yumurta Dondurma İşlemleri Kimlere Uygulanır?

Özellikle kadınlarda kanser teşhisi konduktan sonra yumurta dondurma işlemlerinin sık sık yapıldığını görebiliriz. Kadınlara kanser tedavisi yapılmadan önce yumurta hücreleri gerekli laboratuvar şartlarında dondurularak zararlı ışınlardan etkilenmesinin önüne geçilmiş olur. Bu yöntem sayesinde kanser tedavisinde başladıktan sonra zararlı ışınları vücuda girecek fakat yumurta hücresini etkilemeyecektir. Daha önceden vücuttan alınmış olan sağlıklı yumurta hücresi tedavisi sonrasında tekrar kullanıma hazır hale gelebilir. Böylece kanser tedavisi yapıldıktan sonra da gebelik şansınız oldukça yüksek olacaktır. Bununla beraber yumurtaların dondurulmasının en çok kullanıldığı alanlardan bir tanesi de kalıtsal olarak menopoz dönemine girme riski taşıyan kişilerdir. Genç yaşlardan itibaren yumurta üretimi bu kişilerde durduğu için daha önceden alınmış olan sağlıklı yumurta hücreleri dondurularak ilerde kullanmaya hazır halde bekletilir.

Yumurta Dondururken Başarı Oranı Nedir?

Yumurta dondurma işlemleri sırasında doktorlar tarafından uzun zamandan beri araştırmalar yapıldığı için teknoloji olarak da artık günümüzde bu işlemleri uygulamak oldukça basit. Hazırlanmış olan verilere baktığımız zaman yumurta dondurma işlemlerinin başarı oranı yaklaşık olarak %90 ile %100 arasında bulunması sevindirici haberlerden. Yine de vücutta meydana gelebilecek olan herhangi bir olumsuz etkiye karşı %5’lik bir başarısızlık oranı da göz önünde bulundurulmalıdır. Dondurulmuş yumurtaların daha sonra kullanılma oranına bakıldığı zaman ise bahsetmiş olduğumuz bu yumurtalar ile gebe kalan kadınların oranı %50 civarındadır. Uzun süre boyunca dondurulmuş halde beklemekte olan yumurtaların %50 oranında başarıya ulaşması, tıp alanında oldukça büyük başarı olarak tanımlanmaktadır. Tabii ki uygulanmakta olan yöntemlerinde kullanılan teknolojik araçların gelişmiş olduğunu bir yana bırakırsak, dondurulmuş olan yumurtaların daha sonra işe yaramayacağı ihtimalini de unutmamak gerekiyor.

Yumurtalar Nasıl Alınır?

Yumurta dondurma işlemlerinin uygulanabilmesi için öncelikle annenin sağlıklı bir şekilde yumurta hücrelerini üretebiliyor olması gerekmektedir. Doktorlar tarafından uygulanmakta olan mikroenjeksiyon yöntemi sayesinde yumurtalık içerisinde bulunan ve henüz döllenmeye hazır olmayan yumurtalar alınır ve gerekli olan şartlar içerisinde saklanmaya başlanılır. Yumurta hücrelerinin bozulmadan muhafaza edilmesi için çok ciddi anlamda soğuk ortamlara ihtiyaç duyulur. Ülkemizde ve dünya genelinde genel olarak kullanılmakta olan oda şartları -1960 derecede özel olarak hazırlanmış sıvı azot olarak tanımlanır. Bahsetmiş olduğumuz bu şartları sağlamak oldukça zor olacağı için maddi olarak da yumurta hücrelerini dondurmak için ek ücretler ödemeniz gerekebilir. Mikroenjeksiyon yöntemleri sırasında doktorlar tarafından yakalanmakta olan başarı oranı ise hemen hemen %100 olarak bilinir. Daha önceden hazırlanmış olan donmuş yumurtalar Sağlık Bakanlığı’nın da onayı ile ileriki zamanlarda tüp bebek tedavisi uygulamak isteyen anne ve babalar için de kullanılabilir. Eğer siz de yumurta dondurma işlemleri yapmak istiyorsanız, yaklaşık olarak 10 gün boyunca doktor kontrollerinden geçmeli ve vücudunuzun hormon seviyesinin en uygun olduğu dönem aradıklarını tespit etmelisiniz. Doktor tarafından size verilecek olan randevu sırasında ise vücutta bulunmakta olan yumurta hücreleri alınabilir. Bu yöntemler sayesinde siz de sağlıklı yumurta hücrelerini koruma altına alarak ihtiyacınız olduğu zaman kullanmak için saklama işlemlerini yapabilirsiniz.

Tedavi Ücreti Ne Kadar?

Yumurtaların dondurulması konusunda en çok merak edilen konulardan bir tanesi de bu tedavi yöntemlerini uygulamak için gerekli olan bütçe hakkında oluyor. Eğer siz de bahsetmiş olduğumuz işlemleri uygulamak istiyorsanız yumurtaları saklamak istediğiniz her yıl için belirli miktarda ücret ödemeniz gerekiyor. Yumurta dondurma işlemlerinin ilk defa piyasaya çıktığı zamanlarda bahsetmiş olduğumuz işlemler oldukça yüksek fiyatlara uygulanıyor olsa da günümüzde teknolojik araçların gelişmesiyle beraber artık çok daha uygun fiyatlara yumurta dondurma işlemlerini yaptırmak mümkün oluyor. Eğer siz de sahip olduğunuz sağlıklı yumurta hücrelerinin dondurmak istiyorsanız, ödemeniz gereken ücret tüp bebek tedavisini uygularken ödemeniz gereken ücrete yakın olacaktır. Yumurta dondurma işlemleri sayesinde kanser gibi insanların başına gelebilecek olan olumsuz durumlara karşı da üreme hücrelerini korumuş olacaksınız. Eğer siz de yumurta hücrelerini bu işlemlerden geçirmek istiyorsanız, donanımlı hastanelerden destek alabilir ve aynı zamanda kafanıza takılan önemli soruları buralarda bulmakta olan doktorlara yöneltebilirsiniz.

Doğum Yaşı Geçmiş Kişiler İçin Ne İşe Yarar?

Eğer menopoz dönemine girmeden önce yumurta dondurma işlemlerini yaptırırsanız, ileriki yaşlarda yumurta üretilememesi durumunda kendinize bir çıkış yolu bulabilirsiniz. Erkeklerde sperm üretimi yaşa bağlı olarak değişiklik göstermediği için böyle bir problem ile karşı karşıya kalmaları mümkün değildir. Fakat kadınlarda belirli yaşlardan sonra yumurta üretimi sırasında çeşitli problemler meydana gelebilir. Böyle durumlardan mümkün olduğu kadar uzak durmak için yumurta dondurma işlemleri yaptırarak kendinizi garanti altına alabilirsiniz. Belirli yaşı geçtikten sonra yumurta üretimi duracağı için daha önceden dondurmuş olduğunuzu yumurta hücrelerini başarılı bir şekilde kullanmanız mümkün olacaktır. Aynı zamanda erkeklerde sperm üretimi yaşa bağlı olarak değişiklik göstermediğin için dondurmuş olduğunuz yumurta ile döllenme yapıldıktan sonra tamamen genetik olarak kendi çocuğunu da sahip olacaksınız.

Avantajları Nelerdir?

Yumurta dondurma hakkında olumlu ve olumsuz yönleri insanlar tarafından uzun zamandan beri tartışılmaya devam ediyor. Peki yumurta dondurma işlemlerinin avantajları nelerdir? Özellikle genç yaşlarda, ileriki dönemler için yumurtalarını korumak isteyen kadınların büyük bir bölümü yumurta dondurma işlemleri tercih ediyor. Böylece genç yaşlarda sahip oldukları yumurta hücrelerini ileriki yaşlarda kullanabilmek için dondurma işlemlerinden geçirerek sağlıklı bir şekilde bebek sahibi olmaya devam edebiliyor. Aynı zamanda hücreler üzerinde oluşabilecek olan herhangi bir olumsuz radyasyon etkisine karşı da üreme hücreleri uzun süre boyunca dış ortamda korunmuş oluyor. Kanser tedavisi gören bayanların büyük bir bölümünde yumurta dondurma işlemleri yapılarak tedavi sırasında uygulanmakta olan radyasyondan, mümkün olduğu kadar az etkilenilmesi sağlanıyor. Bahsetmiş olduğumuz bu yöntemler sayesinde yumurta dondurma işleminin büyük oranda gelecek hayatınız için avantajlı durumları ortaya koyduğunu söylemek yanlış olmaz.

Dezavantajları Nelerdir?

Yumurta dondurma işleminin avantajları olduğu kadar aynı zamanda beraberinde getirmiş olduğu bazı olumsuz durumlar ile de karşı karşıya kalabilirsiniz. İlk olarak bahsetmiş olduğumuz bu işlemlerin başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için çeşitli kimyasal ilaçların anne vücuduna enjekte edilmesi gerekiyor. Eğer anne adayının bahsetmiş olduğumuz bu kimyasal ilaçlara karşı herhangi bir alerji ortaya koyabilen hücreleri varsa, yumurta alınma işlemleri sırasında çeşitli alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir. Bunun yanında ise yumurtanın annenin yumurtalığından alınması sırasında mikroenjeksiyon yöntemi zaman zaman olumsuz durumların meydana gelmesine sebep olabilir. Fakat yumurta dondurma işlemleri yapıldığı sırada olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalmanız oldukça düşük bir ihtimaldir. Bu yüzden de yumurta dondurma işlemleri yapmak isteyen anne ve babaların büyük bir bölümü bahsetmiş olduğumuz dezavantajları göz önünde bulundurmadan, geleceğini kontrol altına almak adına yumurta dondurma işlemlerini başlatıyor.

Tedavinin Hormonlar Üzerindeki Etkisi

Yumurta dondurma işlemleri yapılacağı zaman annenin vücudunda bulunmakta olan yumurta hücrelerine dış ortamdan müdahalede bulunarak anne vücudundan alındığı için kimi insanlarda vücut, çeşitli tepkilerle ortaya koyabiliyor. Fakat tedavi uygulanan insanların büyük bir bölümünde bahsetmiş olduğumuz hormon dengesizlikleri meydana gelmiyor ve tamamen normal yollardan adet döngüsü başarılı bir şekilde devam ediyor. İşlemler tamamlandıktan sonra eğer anne adayında adet dönemlerinde gecikme gibi çeşitli sorunlar meydana gelirse, doktorlara başvuru yaparak vücutta bulunan hormon seviyesinin tekrar düzenlenmesi adına çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabiliyor. Yumurtanın alınmasından sonra vücudun dengesini kimi insanlarda bozulmasının altında yatan en önemli sebeplerden bir tanesi kadınlarda bulunmakta olan “Corpus Luteum” hücrelerinin aniden değişiklik göstermesidir. Meydana gelen bu değişlik yüzünden zaman zaman hormonların seviyesinde değişim olabilir. Fakat doktorlarından müdahalesiyle bahsetmiş olduğumuz bu hormon dalgalanması kısa süre içerisinde kontrol altına alınabilir.

Yumurta Dondurma İşlemleri Yapılmalı Mıdır?

Yumurta dondurma işlemlerinin yapılması için öncelikle geçerli bir sebebin izin bulunması gerekiyor. Eğer genetik olarak yumurta üretimi konusunda ileriki yaşlarda sorun yaşayacağınızı düşünüyorsanız mutlaka bu işlemleri uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Böylece genç yaşlardan itibaren ileride meydana gelebilecek olan yumurta üretimindeki aksamalara karşı elinizde yedek bir yumurta hücresi bulunduruyor olacaksınız. Aynı zamanda yumurta hücrelerini saklarken sadece bir adet hücre saklamak zorunda da değilsiniz. Ödemiş olduğunuz ücrete göre fazla sayıda yumurta hücresi saklamanız da mümkün olacaktır. Yumurta dondurma işlemleri sadece genetik olarak hastalıklı olan kişiler için değil aynı zamanda genç yaşta çocuk sahibi olmak istemeyen fakat ileriki yaşamında çocuk sahibi olmak isteyen kişiler için de en uygun tedavi yöntemlerinden biri tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Eğer siz de yoğun çalışma hayatı içerisinde bebek sahibi olmak yerine yumurta hücresini saklamak istiyorsanız, dondurma işlemlerini gerçekleştirerek ihtiyacınız olduğu zaman saklamış olduğunuz hücreleri tekrar kullanabilirsiniz. İşlemleri en yakın zamanda başlatmak için donanımlı bir hastaneden yardım alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.