Yumurtalama Kaç Gün Sürer?

Gebelik oluşmasını sağlayan yumurtlama günü kaç gün boyunca devam etmektedir?

Yumurtlama gününün tespit edilmesi gebeliğin gerçekleşme ihtimalini arttıran etkenlerden biridir. Bunun için yumurtlamanın hangi gün olacağı merak konusudur. Bunun için satılan yumurtlama (ovulasyon) testlerinden faydalanmak da mümkün olmaktadır. Bu sayede yumurtlamanın ne zaman olduğunu daha net bir şekilde öğrenmek mümkün olur. Ovulasyon (yumurtlama) gerçekleştikten sonra yumurta hücresi kadın vücudunda 12 ila 24 saat arasında canlı kalır. Bu süre içerisinde yumurta hücresi sperm hücresi ile karşılaşırsa işte o zaman gebelik başlar. Yumurtlama gününü ovulasyon testi olmadan da tespit etmek mümkündür. Öğrenmek için makalemizin devamını okuyunuz.

Yumurtalama Kaç Gün Sürer?

Yumurtlama, günlerce devam eden bir olay olmayıp, bir yumurta hücresi yaklaşık 24 saat yaşama kabiliyetine sahip bulunmaktadır. Bu durumdan dolayı yumurtlama gerçekleştikten 1 gün sonra ilişki gerçekleşse dahi gebelik meydana gelebilir. Ancak yumurtlamadan 2-3 gün sonra cinsel ilişki olması halinde gebelik oluşumu beklenemez çünkü yumurta hücresi o zamana kadar canlılığını yitirecektir. Bundan dolayı bir kaç gün devam edip biten veya kesinlikle şu kadar sürmesi beklenen bir olay söz konusu değildir.

Yumurtlama Günü Nasıl Tespit Edilir?

Çoğunlukla iki adet tarihinin ortasındaki günlerde yumurtlamanın gerçekleşmesi beklenmektedir. Bunu hesaplamanın formülü şu şekildedir: Bir adet tarihinden sonraki adet tarihine kadar geçen süreden 14 gün çıkarılır. Durumu örnek vererek ifade etmek gerekirse, 28 günde bir adet gören bir bayanın yumurtlama günü 28-14=14 yani 14. gündür. Daha geç adet gören bayanlarda ya da farklı tarihleri örnek verecek olursak; her 30 günde bir adet gören bir kadında yumurtlama ortalama 30-14=16 yani 16. gün gerçekleşmektedir.

Yumurtlama gerçekleşmeden birkaç gün önce ilişki olması halinde de yumurta hücresinin döllenmesi mümkün mü?

Mümkün. Çünkü erkekteki sperm hücresi 72 saate kadar canlı kalabilmektedir. Yumurtlama gerçekleşmeden 2-3 gün önce münasebette bulunulması halinde sperm 3 güne kadar canlı kalabileceğinden dolayı yumurtlama gerçekleştiği anda yumurta hücresini döllemesi mümkündür.

Durumu bir örnekle somutlaştıracak olursak ayın 20’sinde yumurtlaması gerçekleşen bir kadının ayın 17’si ve 21’i arasındaki günlerde ilişkiye girmesi durumunda gebeliğin oluşma ihtimali vardır. Yani bu ihtimal 5 gün hatta en fazla 7 gün boyunca devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.