Yürümeye Başlayan Bebeklerin Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Dikkat Etmek Gerek

Bebekler ortalama olarak dokuzuncu ayına girdiklerinden itibaren ilk sıralı olarak yürümeye başlarlar. Sıralı yürümenin ardından en geç iki yaşına kadar bebeklerde normal yürüme başlar. Daha çok küçük olmalarından dolayı neyin ne olduğunu bilmezler. Bu yüzden de ebeveynler tarafından gerekli önlemlerin alınması gerekir.

Yürümeye Başlayan Bebeklerin Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Bebeklerin doğumlarından itibaren anne ve babalar için konuşmak dışında en önemli gelişim yürümeleridir. Aileler her ne kadar bebekleri yürümeye başladıkları anda rahat edeceklerini düşünseler bile asıl zahmetli olan işler bu noktadan itibaren başlar. Yürüyen bebekleri artık kucakta taşıma eylemleri her ne kadar azalmış olsa bile bu sefer de düşecek mi bir şey mi olacak diye beyin tarafından yorulmalar meydana gelir. Bebekler yürümeye başladıkları andan itibaren istedikleri yere rahat bir şekilde gideceklerinden dolayı özgürleşirler. Bebekler yürüyerek özgürlüklerine kavuştukları an kendilerini oyalayacak birçok şeyi de bulacaklardır. Tabi ki beraberinde getirdikleri muzurlukları da. Yerde ya da herhangi bir noktada buldukları iplerden başka yapıda olan malzemeleri boyunlarına dolayabilir ve boğulma tehlikesi geçirmek ile yüz yüze olabilir. Bunları o kadar hızlı yaparlar ki sizler ne ara olduğunu ve nasıl bu kadar çevik bir şekilde gerçekleştirdiklerini anlamayabilirsiniz bile. Yürümeye başladıkları için gözlerine kestirdikleri şeye saniyeler içinde ulaşabilirler.

Bu yüzden kişisel zevklerinize göre döşemiş olduğunuz evlerin yapılarını değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Çünkü evlerde olan birçok nokta onlar için gerçekten de tehlikeli yapıda olan çoğu şeyi beraberinde getirebilir. Evlerde bulunan objelerden mobilya eşyalarına varana kadar her şeyi onların gözlerinden değerlendirerek onları koruyacak şekilde düzenlenmesinin de yapılması gerekir.

Evler İçinde Alınması Gereken Güvenlik

Bebekler hayatlarının büyük bir çoğunluğunu evde geçirmektedir. Yürümeye başladıkları andan itibaren evin içinde bulunan tüm yapılar da adeta onun için risk taşıyan unsurlar olmaktadır. Bu yüzden yürüyen bebeklerin güvenliği için evlerde farklı düzenlemelerin yapılması gerekir. Bunlar şu şekilde seyir gösterebilir;

 • Masalarda bulunan örtülerden sarkan örtülere kadar her şeye dikkat edilmesi gerekir. Çünkü çocuklar bu örtüleri çekebilir. Çocukların ulaşmak istedikleri hedefleri için uyguladıkları pratik yöntemlerden bir tanesi olmaktadır. Sizler her ne kadar onlara zarar verecek ürünleri yukarı kaldırdığınızı düşünseniz bile çekme hareketi ile anında aşağı çekebilirler.
 • Camlara parmaklık ve güvenlik kilidi takmanız gerekir. Camların ön kısımlarında bulunan tırmanabilir tarzda olan mobilyalar onların camlara ulaşmasını daha rahat kılabilir.
 • Ağır mobilyalardan duvarda olan tablolara kadar güvenlik altında tutulması gerekir. Duvarda monte halinde bulunan televizyonlar düzgün bir şekilde monte edilmemiş olursa çocuklar için büyük bir risk unsurunu oluşturmaktadır.
 • Çocukların vazolardan biblolara kadar kırılabilir yapıda tüm eşyalardan uzak tutulması gerekir. Aksi halde onlara ulaşarak kırabilir ve kendilerine zarar verebilirler.
 • Merdivenler en tehlikeli noktalardan bir tanesi olmaktadır. Bundan dolayı merdivenlerin baş ve son kısımlarına emniyet kapısı yerleştirmelisiniz.
 • Sivri köşelerin çocukların gözlerine ve baş çevrelerine zarar verecek yapıda olduklarını unutmayın. Bundan dolayı sivri olan kısımları koruyucu aparatlar ile koruma altına alın.
 • Prizler her zaman çocukların dikkatlerini çekmektedir. Bundan dolayı priz ve elektrikli olan yerleri priz koruyucu aparatlar ile kapatmayı ihmal etmeyin.
 • Evlerinizde şık bir görünüm sergilemesi için canlı çiçek besliyor olabilirsiniz. Bunlar bazen zehirli yapıda olabilir. Bu yüzden odalardan bunları uzak tutmayı ihmal etmeyin. Aksi halde yere düşen bir yaprak bile çocukların ağızlarına alarak zehirlenmelerine yol açabilir.
 • Odalar içi olan kapıların kilitlerine dikkat edin. Çocuklar için tehlikeli yapıda olan ürünlerin yer aldığı kapıların kilitlerinin sağlam olması bir hayli önemli olmaktadır.

Çocuk Odalarında Alınması Gereken Güvenlik

Yürüyen çocuklar için çocuk odalarında alınması gereken güvenlik noktaları bulunmaktadır. Eğer her şey tam anlamı ile yapılırsa odalarında çocuklarınızı oyun oynaması için rahat bir şekilde tek başına bırakabilirsiniz. Bunlar;

 • Çocukların odalarında kendilerine ait yatakları bulunur. Bunların kenarlarında ya koruyucu kenarlıkların olmasına ya da yatak yüksekliklerinin minimum noktada olmasına dikkat edin. Aksi halde düşebilirler ve yüksek olmasından dolayı zarar görebilirler.
 • Yataklarını asla pencere kenarlarına koymayın. Sizlerin camı açık unuttuğunuz anlarda yatak üzerine çıkabilir ve istenmeyen sonuçların meydana gelmesine neden olabilirler.
 • Oyuncak sandıklarına dikkat edin. Kapaksız olması çocuklar için daha koruyucu olmaktadır. Eğer oyuncak sandıklarının kapakları varsa da elleri falan sıkışmasın diye oldukça yumuşak olmasına ve çocukların zarar görmesine engel olmak gerekir.

Mutfaklarda Alınması Gereken Önlemler

Bir çocuğun en çok dikkatini çeken yer mutfak olmaktadır. İçerisinde adeta a dan z ye kadar birçok yasak ürün olmasından dolayı mutfaklarda alınması gereken önlemler noktasına dikkat edilmesi gerekir. Bunlar;

 • Mutfaklarda makas ve bıçak gibi birçok kesici ve delici alet bulunur. Çocuklar bunları alarak kendilerine zarar verebilir. Bu yüzden onları alamayacakları ve göremeyecekleri yerde saklamak gerekir. Kilitli dolaplarda olması her an onlar için daha iyi olmaktadır.
 • Fırın, ocak ve soba gibi yapılarda çocuklar kendilerini yakabilir. Bu yüzden güvenlik kilitlerine dikkat edilirken, sıcak ya da açık bir şekilde bırakılmaması gerekir.
 • Fırın düğmeleri güvenlik altında tutulmalıdır. Çocuklar bu noktalara giderek onları çalıştırabilir ve kendilerini yakabilirler.
 • Buzdolabı ve dondurucu gibi yapılar güvenlik kilitleri ile muhafaza edilmesi gerekir.
 • Ocakların üzerinde bulunan çaydanlık ya da tencere gibi ürünlerin saplarını arka kısımlara koyun. Bu sayede içinde kaynar olan ürünleri kendi üzerine dökemezler.
 • Buzdolabında bulunan mıknatıslı magnetleri kaldırın. Onlar her zaman dikkatlerini çekerek sıkıştırıp ağızlarına alabilirler.
 • Temizlik malzemelerinin genelini çocukların göremeyeceği kilitli dolaplara kaldırın. Onların ne olduğunu anlamayarak ağızlarına alabilirler ve zehirlenmelere yol açabilirler.
 • Mutfaklarda masalarda olan plastik masa örtüsü, alış verişten gelen fileler ve poşetler çocuklarda boğulma riski taşır. Bu yüzden tehlikelere karşı çocukların ulaşamayacağı yerlere koyun.

Tuvalette Alınması Gereken Önlemler

Çocuklar yürümeye başladıklarından kısa bir süre geçmeden tuvalet alışkanlığı edinmeye başlarlar. Bundan dolayı tuvalette alınması gereken önlemler dikkatli bir şekilde uygulanması gerekir. Burada bulunan farklı yapıda ürünler ile kendilerine zarar verebilirler. Yapılması gerekenler;

 • Tuvaletlerle ve banyolar bir olabilir. Sizler görmeden çocuklar buraya girerek dolapları karıştırmaya başlayabilirler. Bu yüzden saç kurutma makineleri ya da saç bakım malzemeleri gibi kablosu olan ürünleri ulaşamayacakları yerlerde saklayın. Aksi halde boğazlarına dolayarak sizler görmeden kendilerine zarar verebilirler.
 • Tuvaletler ilgisini çekebilir. Ve buralar adeta mikrop yuvası olmaktadır. Bu yüzden tuvaletlerin ağızlarına onlar açamasın diye güvenlik kapaklarını koymayı ihmal etmeyin.
 • Banyo ve tuvaletlerde bulunan şampuan, duş jelleri gibi kimyasal maddeler çocukların gözlerine zarar verecek olması gibi ağızlarına alabilirler. Bu sayede zehirlenmelere de yol açabilir. Ulaşmalarına imkan olmayan yerlere kaldırın.
 • Küvetlerin ıslak olması çocukların oraya sizden habersiz girerek kaymalarına neden olur. Asla ıslak bırakmadığınız gibi tuvalet ve banyoların kapılarını kilitlemeden de çıkmayın.

Bahçede Alınması Gereken Önlemler

Çocukların en önemli oyun alanları bahçeler olmaktadır. Yeni yürümeye başlayan çocuklar daha ne yaptıklarını tam olarak bilmediklerinden dolayı bahçede alınması gereken önlemleri eksiksiz olarak yerine getirmek gerekir. Bu sayede çocuklarınızın zarar görme ihtimallerini de en aza kadar indirgemiş olursunuz.

 • Bahçelerinizde havuzlarınız bulunabilir. Bu havuzlar küçük çocukların en büyük sorun kaynakları olmaktadır. İçinde olan su her zaman onların dikkatini çeker. Bu yüzden suyun dikkatini çekerek yanlarına yaklaşmamaları için kenar kısımlarına güvenlik çiti örmeniz önemli bir adım olmaktadır.
 • Sürgülü yapıda olan kapılarınızı her zaman kilitli tutun. Bunları açma ihtimalleri varsa güvenlik mandalı takmayı da ihmal etmeyin.

Bunun gibi noktalar ile yeni yürümeye başlayan bebeklerin güvenliğini sağlamış olursunuz. Her ne kadar bir şey olmaz diye bunları ihmal ederseniz sonucunda istemediğiniz şeyler ile karşılaşabilirsiniz. Yapılan küçük birkaç önlem ilerde sizlerin pişman olmasına engel olacaktır. Bu yüzden yeni yürüdükleri an her şeyin onların dikkatini çekecek olduğunu unutmadan, evlerde ona zarar verebilecek her ne varsa önlemlerini almayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.