Kaç Haftalık Hamilesiniz?

GEBELİK HESAPLAMA

Kaç haftalık hamile olduğunuzu merak etmiyor musunuz? Aşağıdaki aracımızı kullanarak son adet tarihini girin, size kaç haftalık hamile olduğunuzu söyleyelim.

Daha Önce Hamilelik Hesaplama Testini Denediniz mi?

Gebelik haftanız ile ilgili aklınızdaki tüm sorunların cevabı

Eminiz ki aklınızda hamilileğinizle ilgili bir çok soru var. Bebeğimin cinsiyeti ne olacak? Cinsiyeti ne olacak? Ne zaman doğum yapacağım? Gibi bir çok soru anne adaylarının kafasını yorduğu şeylerdir. Sizler için bu soruların hepsine tek bir yerde cevap vermenizi sağlıyoruz. Aşağıdaki hamilelik hesaplama testi kafanızdaki tüm soruları cevaplıyor.

Son Adet Tarihinizi Gün / Ay / Yıl olarak giriniz.

Gebelik Hesaplama Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hamilelik, anne olmak her kadın için hayatın en önemli, en hassas ve en özel anlarından ve durumlarından bir tanesi diyebiliriz. Hamilelik sürecinin her ne kadar sancılı dönemleri olsa da verdiği huzur ve güzel hislerin yanında bunları düşünmüyor insan. Öncelikle bu özel anı yaşıyor olduğunuzu hatırlatmak, sizi gönülden tebrik etmek istiyoruz. Bu mükemmel serüvende bizde aklınızdaki soruları yanıtlamaktan büyük bir mutluluk duyacağız.

Kadın doğum uzmanları, gebelik ile ilgili uzman kişilerin ortak kanaati hamilelik takvimleri hesaplanırken döllenme tarihi değil de son adet gününün baz alınması yönünde. Döllenme tarihi, son adet tarihinden yaklaşık olarak 15 gün sonrasıdır.

Hamilelik hesaplama konusunda ilk bilmemiz gereken şey, hamilelik aylık bazda değil, haftalık bazda hesaplanır. Halk arasında da genel olarak 2 aylık yerine 8 haftalık tabiri kullanılır. Bebeğin doğum tarihi ise hamilelik başlangıcından sonraki 38. Hafta ile 42. Haftaları arasında gerçekleşir.

Hamilelik ile birlikte gelen “Bebeğim ne zaman doğacak”, “bebeğimin cinsiyeti ne olacak?” gibi sorulara ise sizler için cevap veriyor. Size sunacağımız tüm cevaplar yaklaşık sonuçlardır. Sonuçlardan bir hafta sonra bir hafta önce doğumun gerçekleşmesi mümkündür. Her kadının hamileliği kendine özeldir, bu yüzden bu durum oldukça normaldir.

Hamilelik hesaplama testimiz ile aklınızdaki tüm sorulara cevap vermeyi ümit ediyor, sizi tekrar tebrik ediyoruz.

Gebelik Kaç Hafta Sürer?

Döllenme ile doğum zamanı arasındaki süreye gebelik denir. Peki bir hamilelik kaç hafta sürer?

Normal bir gebelik ortalama 40 hafta yani 9 ay sürer. Fakat doktorlar, hamilelik süresini son adet tarihini göz önüne alarak haftalık olarak bildirir. Çünkü gebe kalındığının öğrenildiği tarih, hamileliğin başladığı tarih değildi. Burada önemli olan döllenmenin başladığı süreçtir.

Peki doğum kaçıncı haftada gerçekleşir? Her ne kadar hamilelik 40 hafta sürse de 38 ile 42’nci haftalarda doğumun olması normal bir durumdur.

Doğum Hesaplama Ne Kadar Güvenilir?

Dünya genelinde çok az sayıda kadın tahmin edilen tarihte doğum yapar. Bu yüzden hesaplama yaparken çıkan sonucun hem 2- 3 gün öncesini hem de 2- 3 gün sonrasını doğum yapılabilecek gün olarak düşünmekte yarar var. Çünkü hesaplama işlemi sadece bir tahmin üzerinden hareket eder. Çıkan tahmin sonucunu hazırlıkları tamamlamak için gereken zamanı tespit etmek için kullanmakta yarar var.

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.