Hamileliğin 4. Haftası

Müjde! Artık bebeğinizin fiziksel döllenme aşaması tamamlandı. Gebe olduğunuzu düşünmeye başlayabilirsiniz.

Bu haftada adet görmeniz gerekiyordu. Halen adet görmediniz mi? İşte hamilelik testlerinin zamanı geldi. Hamileliğin dördüncü haftası, testler ve kusma, mide bulantısı gibi emareler ile hamileliğin müjdelendiği haftadır. Anne adayının hamilelik süreci boyunca temizlik açısından en çok dikkat etmesi gereken dönemlerden biri olan 4.haftada anne adayı yiyeceği tüm besin ve meyvelerin özenle yıkandığından emin olmalı, enfeksiyon riski taşıyan ortamlardan kaçınmalıdır.

Hamileliğin 4. Haftası

Hamileliğin dördüncü haftası aslında birçok anne adayının kesin olarak bir bebek sahibi olacaklarını öğrendikleri tarihtir. Bu hafta sonunda normal olarak adet kanamasının gerçekleşmesi gereken haftadır. Kanama gerçekleşmediği durumda hamilelik şüphesine bir cevap bulmak için evde yapılan idrar testleri bu haftada adet gecikmesinden sonra doğru sonuç vermektedir.

Hamileliğin Dördüncü Haftasında Annede Görülen Değişimler
Hamileliğin ilk haftalarında görülmeyen birçok şeyler hamileliğin dördüncü haftasından itibaren görülmeye başlar. Hamileliğin dördüncü haftasında annede görülen değişimler söz konusudur. Anne adayı bu haftada henüz kilo almaya başlamamıştır. Hatta bazı anne adayları kokulara hassasiyeti fazla olan ve aşırı derecede mide bulantısı ile kusma yaşayanlar kilo bile verebilir. Bu hafta içerisinde anne adayları adet görmeseler bile adet görecekmiş gibi belirtilerini yaşamaktadır. Bu haftada bazı hamile bayanlarda aşırı yorgunluk ve uyku isteği, bel ve sırt ağrıları ile göğüslerde şişkinlik görülebilir. Bu tarz belirtiler bazı kadınlarda bu hafta içerisinde olsa da bazılarında ise hamilelik yeni oluştuğu için ilerleyen haftalarda gözlemlenir.

Hamileliğin Dördüncü Haftasında Beslenme
Bu hafta içerisinde bir bebek sahibi olacağını öğrenen anneler için sürekli kontrol altında olacakları bir uzmana görülmeleri gerekmektedir. Eğer hamilelik döneminden önce folik asit başlanmamış ise mutlaka uzman tarafından önerilen bir folik asit başlanmalıdır. Hamileliğin dördüncü haftasında beslenme açısından oldukça önemli bir haftadır. Hamilelik dönemi içerisinde demir, kalsiyum, protein açısından yüksek olan besinler tüketilmeye önem gösterilmelidir. Kesinlikle çiğ et tüketilmemelidir. Hamilelik dönemi içerisinde hijyen çok önemlidir. Bunun için meyve ve sebzeler bol su ile yıkandıktan sonra tüketilmelidir. Böylece bebeğin gelişimini engelleyen virüs ve mikroplar kurtulmuş olursunuz.

Hamileliğin Dördüncü Haftasında Spor
Birçok anne adayı bebeğini kaybetme psikolojisi ile birlikte günlük aktivitelerine fazla sınır getirmektedir. Eğer doktor tarafından müdahale edilmemiş ise kısıtlamaya hiç gerek yoktur. Hatta tam aksine hamilelik döneminde yapılan düzenli egzersizler doğum anında anneye çok fayda sağlamaktadır. Fakat hamileliğin dördüncü haftasında spor yaparken hassas davranılması gerekir. Ağır sporlardan, kayak, dağcılık, dalış gibi yüksek risk taşıyan sporlar yerine bacak, sırt ve karın kaslarını çalıştıran egzersizler, yürüyüş ve yüzme en iyisidir.

Hamileliğin Dördüncü Haftasında Cinsel Yaşam
Bir bebek sahibi olacağı sevincini yaşayan anne adayları hamileliğin dördüncü haftasında cinsel yaşam hayatına ya kısıtlama getirmekte ya da son vermektedir. Oysa herhangi bir düşük tehlikesi yok ise doktor tarafından kısıtlama getirilmediği sürece herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir.

2 yorum

  • elif dedi ki:

    Gebeliğin 4. haftasında bebeğiniz miniciktir.Büyüklüğü 1 mm den daha küçüktür. Gebeliğin 4. haftasında henüz hamile olduğunuz belli değildir.Bu haftanın sonunda normal şartlarda adet kanamanızı bekleyecektiniz.Fakat hamilelik planladığınıza göre adet gecikmesini beklemeden kanda beta HCG hormonu ölçümü ile gebelik tanısı henüz bu haftada konulabilir.Şunu da unutmamanız gerekir ki başlayan hamileliklerin % 60 ı henüz adet gecikmesi olmadan eksiklikler nedeniyle sonlandığını unutmayın.Bu olay tam anlamıyla bir düşük değildir.

  • elif dedi ki:

    Hocam merhaba benim adetim 5 gun gecikti idrarda gebelik testi yaptim ikinci çizgi silik cikti 5. günün akşamı kanamam geldi ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.