Dış Gebelik Neden Olur?

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Dış gebelik kendini bazı yollarla göstermektedir. Adet görmede yaşanan uzun gecikmeler, şiddetli ve keskin karın ağrıları, kanamalar dış gebelik belirtilerindendir.

Dış Gebelik Neden Olur?

Dış gebelik; günümüzde birçok kadının yaşadığı bir sorundur. Döllenme rahim içinde olur, burada ise döllenme tüpünde gerçekleşir ve orada büyüme gösterir. Dış gebelik, rahim dışında herhangi bir yere yapışarak büyümesiyle oluşur. Başlarda kendini belli etmeyen sonraki dönemlerde anlaşılan bir durumdur. Bu durumun oluşmasının bazı nedenleri vardır.

Bunlar;

  • Hormon bozuklukları dış gebeliğe neden olur.
  • Önceden dış gebelik geçirilmiş olması dış gebeliğe neden olur.
  • Cinsel olarak bulaşan hastalık durumları neden olur.
  • Tüpte yaşanan enfeksiyon sorunları, iltihaplanmalar da dış gebeliğe neden olur.
  • Sigara içmek dış gebeliğe neden olan ve dış gebeliği tetikleyen durumlardır.
  • Hamile kontrol haplarının yanlış kullanımı
  • İleri ve büyük yaşlar da dış gebeliğe neden olur.
  • Daha önceden birden fazla kürtaj olunması dış gebeliğe neden olur.
  • Fallop tüplerinde oluşan bozukluk, hasar ve geçirilen ameliyatlar da dış gebeliğe neden olabilir.

Bu durumların iyi teşhis edilmesi gerekir. Durum daha kötüye gitmeden rutin kontrollerin yapılması gerekir. Aksi durumda dış gebelik kişiyi zehirleyerek ölümüne bile yol açabilir.

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Dış gebelik kendini bazı yollarla göstermektedir. Adet görmede yaşanan uzun gecikmeler, şiddetli ve keskin karın ağrıları, kanamalar dış gebelik belirtilerindendir. Kan basıncı ve nabızda oluşan oynamalardan dolayı, halsizlikler, bayılma durumu ve göz kararması meydana gelir.

Dış Gebelik Teşhisi

Dış gebelik teşhisi için ultrason etkili bir çözüm olabilir. En etkili ve kesin çözümler için; HCG seviyesi ölçülmelidir. Bu değerlerin alt ve üst değerleri risk taşımaktadır. Erken teşhisinde kısa sürede ilaçlarla bu süreç atlatılabilir.

Dış Gebelik Tedavisi

Dış gebeliğin erken teşhisi hasta açısından önem taşımaktadır. Eğer durum erken fark edilmişse; ilaçla bu sorun giderilebilir. İlaç size enjekte edilerek sorun ortadan kaldırılır.

İlerleyen ve fark edilmeyen gebeliklerde ise; laparoskopik muayene yöntemiyle dış gebelik sonlandırılır. Küçük yırtıklar açılarak fallop tüpünde oluşan hasar giderilmeye çalışılır. Fazlaca zarar gören fallop tüpü tamamen çıkartılabilir. HCG testleri bu noktada önem taşımaktadır.

Dış Gebeliği Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Dış gebelik risklerini azaltabiliriz. Önceki dönemlerde dış gebelik yaşamışsanız eğer tekrar hamile kalmadan önce ilgili uzmana danışarak destek alabilirsiniz. Her ay süreciniz takip edilerek hamilelik durumunuz gözlenmiş olur. Testlerin ve ultrasonların belli aralıklarla yapılmasına özen gösterilmelidir.

Cinsel olarak bulaşan hastalıklardan korunmak için prezervatif kullanılabilir. Sizi hastalıklardan, karşı cinsten bulaşabilecek rahatsızlıklardan korur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.