Hamileliğin 15. Haftası

Bu haftalardan korkmayın! Her şey yolunda gidiyor!

Bebeğinizin bu dönemlerde büyümesi yavaşlamış olduğundan sizin de sağlık vb. problemleri ile karşılaşma durumunuz oldukça az olacaktır. Bu dönemde anne adaylarının en çok dikkat etmesi gereken şey; sıvı tüketimine dikkat etmeleridir. Bu dönemde anne adayları susuz kalacak ancak bu durumun gebelikte olağan bir şey gibi görünmesinden dolayı önemli olmadığını düşündürecektir. Olası sorunları önlemek için anne adaylarının günde 2-3 litre su içmeyi adet edinmeleri gerekmektedir. Bu dönemden sonra egzersizler biraz azalarak, ağır hareketler yapmaktan kaçınarak devam etmelidir.

Bu hafta yine hamileliğinizin en rahat dönemlerinden biridir. Bebeğiniz diğer haftalara göre bu hafta biraz daha yavaş bir şekilde büyümeye başlar. Hamileliğin onbeşinci haftası bebeğinizin saçları belirginleşmesinin yanı sıra tırnaklarında da uzamalar görülmektedir. Kulak yapısı gelişmiş olan bebeğiniz daha halen dışarıdan gelen sesleri tam olarak duyamaz. Fakat annesinin sesini duyar ne olduğunu anlayamaz. Çünkü ses tam olarak algılanamaz uğultu şeklinde olur. Baş ve popo arası uzunluğu yani boyu olarak 10 cm. kadar uzamış olup; el, kol ve bacak hareketleri ultrason ile net bir şekilde izlenir hale gelmiştir. Bu zamanda bebeğiniz idrarını amniyo sıvısı içine yapmakta ve bazı zamanlarda bunu yutmaktadır. Bu haftalarda doktorunuz üçlü tarama testi için sizi muayeneye çağırabilir. Bazı uzmanlar ikili tarama testinde bir sıkıntı çıkmadığı zamanlar üçlü tarama testine gerek görmeyebilir.

Hamileliğin Onbeşinci Haftasında Annede Görülen Değişimler
Bu haftada anne adaylarının bacaklarında damar genişlemesi ortaya çıkar ve bu tedavi edilmez ise ilerleyen dönemlerde anneye ciddi sıkıntılar vermektedir. Yine diğer haftalarda bir takım değişmeler gösteren anne adayı hamileliğin onbeşinci haftasında daha da fazla değişimler söz konusudur. Özellikle bu hafta içerisinde daha fazla belirginleşen karın ve kilo almaya başlayan annede karın bölgesinde görülen çatlaklıklar anne adayını fazla rahatsız etmektedir. Fakat bu kiloların hiç önemli olmadığını düşünen anne adayları için çok aşırı kilo aldıklarına kendilerine ve bebeklerine zarar verdiklerini düşünmezler.

Hamileliğin Onbeşinci Haftasında Beslenme
Bu dönemde bol sıvı tüketilmesi bebeğin ve annenin sağlığı açısından önemlidir. Su içmekte zorlanan anne adayları kendilerine 2 ya da 3 litre su içmeyi alışkanlık haline getirmelidir. Özellikle yemek öncesi ve yemek sonrası su tüketimi önemlidir. Yemek esnasında su tüketiminden kaçınmanız gerekmektedir. Hamileliğin her haftasında beslenme ne kadar önemli ise kötü alışkanlıklardan uzak durulması bir o kadar önemlidir. Anne adayının değil bir sigara içmesi sigara içilen ortamda bile kalması bebek için sakıncalı bir durumdur.

Hamileliğin Onbeşinci Haftasında Spor
Hamileliğin onbeşinci haftasında spor dinlenme ve düzenli egzersiz şeklinde olmalıdır. Ağır ve bebeği kasacak olan her türlü hareketten kaçınılmalıdır. Bu tarz hareketleri yapmak bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir.

Hamileliğin Onbeşinci Haftasında Cinsel Yaşam
Hamileliğin onbeşinci haftasında cinsel yaşam konusunda doktorunuza danışmakta ve bilgi sahibi olmanız size fayda sağlayacaktır. Eğer bebekle ilgili herhangi bir probleminiz yok ise son aya kadar uygun pozisyonlarda cinsel hayatınıza devam edebilirsiniz.

2 yorum

  • elif dedi ki:

    Gebelikte 15 hafta bebeğinizin gelişmesi hızla devam eder. Ultrasondan bakınca nefes alış verişi dudak hareketleri gözlenebilmektedir. Bebeğiniz yaklaşık 50 gr, yüz hatları belirginleşmeye devam etmektedir ve büyük bir zamanı uyku ile geçmektedir.

  • elif dedi ki:

    Gebelikte 15.hafta bulantılar genellikle yerini açlık hissine bırakır. İştahınızın arttığı çabuk acıktığınız ve kola, kolay doymadığınız bir döneme girmiş bulunmaktasınız tabi ki bunların sebebi sizden çok içinizde büyümeye çalışan bebeğinizin enerji gereksinimi. Bu dönemde beslenmenize önem vermeniz ve değişik tatları denemeniz bebeğinizin ileriki dönemlerinde sağlığı açısından son derece önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.