Hamileliğin 19. Haftası

Evet, o kıpırdayan tam olarak karnınızdaki bebek!

Bu hafta genelde anne adaylarının gebelik heyecanını en çok yaşadığı beş hafta içerisine alınabilecek kadar önemli ve keyiflidir. Bu haftadan itibaren bebeğinizin hareketlerini hissedebiliyor olmalısınız. Gün geçtikçe artan sırt ve boyun ağrılarınızın bu dönemlerde bebeğin hareketliliği ile daha da çekilmez bir hal alabilir ancak sizler birkaç kolay yolla bu durumun üstesinden gelebilirsiniz. Vücut ağırlığınızda ani gerçekleşen değişimlerden dolayı hafif egzersizlerle bacaklarınızı güçlendirmeniz bacağınızdaki ağrıların giderilmesinde yardımcı olacaktır. Bebeğin ihtiyacı olan Kalsiyum ve Demir eksikliğini gidermek için bolca süt ve süt ürünleri tüketilmelidir.

Ondokuzuncu hafta anne adayları için en heyecanlı haftadır. Çünkü anne artık içinde kıpırdayan bebeğini hissetme şansına sahiptir. Bazı anne adayları bu haftada hissedemedikleri için üzülseler ve kaygıya düşseler bile onlar için daha bir hafta beklemeleri gerekmektedir. İlk hissettikleri sansı bir kelebek içinde kanat çırpıyor hissidir ve daha ilerleyen zamanlarda daha farklı bir hal alır. Hamileliğinizin ondokuzuncu haftasında rahminiz göbek deliğinizin altına 1 cm daha yakınlaştı. Hızlı bir şekilde ilerleme kaydeden bebeğiniz artık 15 cm oldu ve ağırlığı da yaklaşık olarak 230 gram kadardır. Bebeğiniz bu haftadan itibaren artık sizi duymakta olduğu için ona zaman ayırıp bol bol konuşmayı tercih edin.

Hamileliğin Ondokuzuncu Haftasında Annede Görülen Değişimler
Cildinizde oluşan lekeler ondozuncu haftada sizi rahatsız edecek bir hal almış ise de makyaj ile bunu kapatabilirsiniz. Kafanızda bu durumu asla büyütmeyin çünkü doğumdan sonra bu lekelerden tamamen kurtulmuş olacaksınız. Vücudunuzdaki ağırlık arttıkça ayak ve sırt ağrıları boy göstermektedir. Hatta çalışan anneler için yoğun iş temposu sonucunda karın bölgesinin alt kısmında bazen ağrılar saplanabilir. Bu sebepten dolayı anne adaylarının belli aralıklarda ayaklarını uzatarak dinlenmeye çekilmelerinde fayda vardır. Bu hafta bazı anne adaylarında değişen hormon dengelerinden dolayı avuç içlerinde kızarıklıklar ortaya çıksa da geçici bir durum söz konusu olduğundan bu anne adaylarını korkutmamalıdır. Yine dokuzuncu haftada bir değişiklik önceki haftalarda oluşmayan göbek çizgisi bu haftadan itibaren oluşmaya başlar ve karın büyüdükçe daha uzun bir hal alır.

Hamileliğin Ondokuzuncu Haftasında Beslenme
Bu haftada yine beslenme konusunda hassas davranılmalı süt ürünleri tüketilmeye özen gösterilmelidir. Doktorun istemiş olduğu kan tahlil sonuçlarında anne adaylarında çıkan eksiklikleri gidermek için vitamin takviyelerini ve demir haplarını düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Bu vitaminler bebeğin beyin gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır. Tabi ilaçların yanı sıra yediklerimiz mutlaka vitamin ve mineral bakımından zengin ürünler olmalıdır. Abur cubur yemek yerine bebeğe sağlıklı olacak şeyler tercih edilmelidir. Örneğin canınız cips çekti ise onun yerine daha vitaminli olan ceviz tüketilebilir.

Hamileliğin Ondokuzuncu Haftasında Spor
Her haftada önemli olduğu gibi hamileliğin ondokuzuncu haftasında da yapılan hafif egzersiz ve yüzme anne sağlığı açısından önem taşısa da anne adayının normal doğum yapması halinde kolaylık sağlamaktadır.

Hamileliğin Ondokuzuncu Haftasında Yaşam
Hamilelikte cinsel ilişkinin bebek sağlığı açısından önemi vardır. Hamileliğin ondokuzuncu haftasında yaşanan cinsel durumun bebeğe hiçbir olumsuz etkisi olmadığı doktorlar tarafından mutlaka anne adaylarına iletilmelidir.

2 yorum

  • elif dedi ki:

    Bu gebelik haftasından itibaren cildinizdeki değişiklikler belirginleşebilir. Bu değişiklikler gebelik hormonları ve gebeliğin mekanik etkileri (rahimin büyümesi) sonucu oluşurlar.Kloazma (gebelik maskesi) adı verilen alın, yanak, burun ve çenede yama tarzında kızarıklıklar özellikle güneşe aşırı maruz kalmanız durumunda belirginleşebilir. Bu lekeler genellikle kalıcı olmasalar da giderilmesi zor olabilirler.

  • elif dedi ki:

    Bol sıvı almanız ve sağlıklı beslenmeniz de cilt kuruluğunu önlemede yardımcı olur.
    “Çatlak kremleri” cildi nemlendirerek ve esnekliğine katkıda bulunarak çatlakların şiddetini azaltabilirler. Ancak eğer çatlak oluşturmaya eğiliminiz varsa hiç bir ilaç bunu tam olarak önleyemez. Çatlaklar doğum sonrasında kısa zamanda gümüş bir renk alırlar ve kalıcıdırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.