Hamileliğin 2. Haftası

Hamileliğinizin ikinci haftasında vücudunuz bebeğin hazırlıklarını tamamlama işleminde biraz daha yol almış görünüyor.

Hamileliğinizin bu haftasında henüz bir bebeğiniz olduğunu bilmemeye devam ediyorsunuz. Ancak son dönemlerde planlı gebeliklerin oluşmasından dolayı anne adayları, bu döneme işaret eden haftalarda tahıl ve sebzeleri daha fazla tüketmeye özen göstermelidirler. Bununla birlikte anne adayları bu haftalarda ilerleyen dönemlerde meydana gelecek hızlı kilo alımlarına önlem anlamında spor faaliyetlerine başlamalıdırlar.

Hamileliğin ikinci haftası da yine hamileliğin birinci haftasında olduğu gibi bir bebekten söz etmeniz bile söz konusu olamaz. Yine bu haftada da hamile kaldığınızı bilemezsiniz. Siz her ne kadar hamile olduğunuzu bilmeseniz bile aslında vücudunuzda çok büyük olaylar yer alıyor ve siz bunu farkında olmadığınızdan dolayı hayatınıza kaldığınız yerden devam ediyorsunuz. Hamileliğin ikinci haftası aslında yumurtlama döneminin başına denk gelmektedir. Eğer bir bebek sahibi olmak istiyorsanız yumurtlama dönemi hesaplanarak 2-3 gün önceden başlanarak düzenli bir şekilde girilen ilişki hamile kalma şansını neredeyse iki kat arttırır. Yumurtlama dönemi eczanelerden alınan testlerle anlaşılabileceği gibi vücutta oluşan birkaç değişiklikle de belirlenebilir. Karın bölgesi ile kasıklarda yaşanan ağrı, vücut sıvısının artması, vücudun bazı bölgelerinde yaşanan hassasiyetler gibi.

Hamileliğin İkinci Haftasında Annede Görülen Değişimler
Yine hamileliğin birinci haftasında olduğu gibi hamileliğin ikinci haftasında da annede görülen değişim olmamaktadır. İlerleyen haftalarda hem fiziksel hem de ruhsal olarak yaşanacak büyük değişimlere karşı anne kendini yavaş yavaş hazırlamalıdır.

Hamileliğin İkinci Haftasında Beslenme
Hamileliğin ikinci haftasında beslenme açısından folik ait içeren tahıllar, portakal suyu, meyve, baklagiller, fasulye ve diğer koyu renkli sebzeler bol miktarda tüketilmelidir. Eğer hamilelik düşünüyorsanız mutlaka folik ait başlamalısınız. Hamile kalmadan önce folik ait kullanılan gebeliklerin olumsuz sonuçlar doğurması yok denilecek kadar azdır. Folik ait bebek sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır. Folik ait kullanan annelerin bebekleri beyin ve sinir sistemi gelişimi açısından olumsuzluklar olmamaktadır. Çocuk sahibi olmak isteyen annenin mutlaka daha önceden eğer sigara ya da alkol gibi kötü alışkanlıkları var ise mutlaka bunlardan vazgeçmelidir. Uzmanlar hamilenin yanında 6 sigara içilmesi hamilenin 1 sigara içmesi ile aynı olduğunu söylemektedir. Yani hamile bir bayanın değil sigara içmesi, sigara içilen ortamda bile durması onun için büyük tehlike taşımaktadır.

Hamileliğin İkinci Haftasında Spor
Hamilelik döneminde ileride alınan kilolar psikolojik olarak sizi rahatsız etmektedir. Hamileliğin ikinci haftasında spor yapılması ve ilerleyen haftalarda da düzenli olarak devam edilmesi annenin aşırı kilo almasına engel olur. Aşırı kilo ileride annenin zor nefes alması, oturup kalkarken güçlük çekmesine neden olmaktadır. Düzenli spor yapmak için bir spor merkezine yazılmalıdır.

Hamileliğin Üçüncü Haftasında Cinsel Yaşam
Hamileliğin ikinci haftasında cinsel yaşam bir bebeğin varlığından haberdar olunmadığı için normal bir şekilde devam etmektedir. Hatta hamile kalmak için yumurtlama dönemini takip eden bayanlar için hamileliğin ikinci haftasında cinsel yaşamın düzenli olması gebelik şansına yer verir. İlerleyen dönemlerde de cinsel hayat kesinlikle bebeğe zarar verir düşüncesi ile kısıtlanmamalıdır.

5 yorum

 • Yeşim dedi ki:

  Hamileliliğimin 2.haftasına girdim

 • Hamit dedi ki:

  Eşimle beraber doğacak bebeğimizi heyecanla bekliyoruz.

 • elif dedi ki:

  Gebeliğin 2. haftası genellikle yumurtlama döneminizin başlangıcına denk gelir.Eğer gebelik düşünüyorsanız yumurtlama döneminizi hesapladıktan sonra yumurtlama döneminizden 2-3 gün önce başlayarak bir hafta boyunca ilişkiye girmeniz hamile kalma şansınızı arttıracaktır.Yumurtlama dönemini hesaplamak için adet döngünüzün kaç gün olduğunu bilmeniz gerekir.Adet döngüsü son adet tarihinizin ilk gününden itibaren sonraki adet tarihinizin başlangıcına kadar olan süredir.Ortalama olarak 30 günde bir adet gören bir kadının yumurtlama gününü hesaplarken adet döngüsünden 14’ü çıkarıyoruz. 30 – 14=16 yani yumurtlama gününüz 16. gün olarak buluyoruz

 • elif dedi ki:

  Gebeliğin 2. haftasında da henüz hamile olduğunuzu bilmiyorsunuz, nedeni ise vücut hareket halinde çok büyük durumlar oluyor aslında ama sizin bundan haberiniz yok, normal hayatınıza devam ediyorsunuz ancak henüz bilgi sahibi olmanız mümkün değildir. Adet dönemini geçirdiniz. Hormonlarınız yeterince çalışıyor ve ortamı hazırlamaya devam ediyor.

 • Busra dedi ki:

  Ben mayıs ayının 28.ci günü adet oldum adetim biteli 10 gün oldu ve dün yine kanama başladı ağrısız bu kanama ama sürekli geliyor sebebini öğrenebilir miyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.