Adet Sokturucu Bitkiler Nelerdir?

Adet söktürücü bitkiler adet görmekte güçlük çeken kadınların imdadına yetişiyor!

Adet sökücü özelliği olan bitkilerin doğru şekilde kullanılması durumunda adet görmekte zorlanan kişilerin rahat ve kolay bir şekilde adet görmesi mümkün olabilmektedir. Adet söktürücü özelliği olan bitkiler hakkında aşağıda detaylı olarak bahsedilmiştir. Bu bitkilerin nasıl tüketilmesi gerektiğine de makalemizde yer verilmiştir. Adet döngüsündeki düzensizlik uzun süredir devam ediyorsa mutlaka uzman doktora danışmak gerekmektedir.

Adet Sokturucu Bitkiler Nelerdir?

Adet olmakta zorlanan kadınların, adet sökücü bitkiler ile rahat bir şekilde uygulama yapabilmesi mümkündür. Bu konu hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşarak yardımcı olmaya çalışacağız.  

Adet olmakta zorlanan ve bazı sorunlar yaşayan kadınlar, bu bitkileri kullanarak rahatlıklar adet dönemlerinde herhangi bir sorun yaşamadan geçirebilirler. Hepimizin yakından tanıdığı bu bitkiler ile ilgili bilgilerimize geçecek olursak;

 • Papatya, biberiye ile birlikte kaynatılıp tüketildiğinde adet sökücü bir özelliğe sahip olarak sizlere yardımcı olmaktadır.
 • Kuş dili de kaynatıldıktan sonra bal ile beraber tüketilebilir.
 • Civanperçemi adı verilen bitkiyi isterseniz tek başına, isterseniz de çörek otu ya da sığırkuyruğu ile kaynatıp içebilirsiniz. Ya da yine bal ile tatlandırabilirsiniz. Kadınlardaki kısırlık sorununa da iyi geldiği belirtilen civanperçeminin bazı kadınlarda alerjik durumlar yaşatması beklenebilir. Bu bitkinin tozunu yutmak, vücuda sürmek ve koklamak da alerjik durumlar yaratabilir.
 • Çiriş otu adı verilen bitki de bal ile karıştırılarak tüketildiğinde adet sökücü özelliği göstermektedir.
 • Havlıcan bitkisi yine kaynatılarak tüketildiğinde adet sökücü etkisini gösterebilmektedir.
 • Az çöven kökünü de bal ile tatlandırarak içebilirsiniz. Yeterli miktarda tüketilmesi önemlidir. Bu bitkinin gereğinden fazla tüketilmesi bazı yan etkileri de beraberinde getirmektedir.
 • Üzerlik tohumu adı verilen bitki sayesinde de adet sökücü sorunu ortadan kalkabilir. Bal ile karıştırılarak 1’er su bardağı olmak kaydıyla tüketilebilir. Midesinde sorun yaşayan kişiler için önerilmez. Yine de içmek durumundaysanız daha sonra sirke ile bal karışımını tüketerek mide yanmasına karşı tedbir alabilirsiniz.
 • Kekik bal ile karıştırılabilir ya da civanperçemi ile karışım yapılabilir. Günde 3 çay bardağı tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
 • Aç karnına tüketeceğiniz bir bitki olan madımak otu da kaynatıldıktan sonra günde 1 su bardağı ölçeğinde tüketilebilir.

Adet Dönemi

Ortalama 28 günde başlayan adet dönemi, 2-7 gün arasında devam eder. Adet dönemleri arasındaki gün farklı ise 21 ile 35 gün arasında değişebilmektedir. Belirtileri arasında birçok durumu paylaşabiliriz. Bunlardan en önemlileri;

 • Depresyon, yorgunluk, duygusal değişim, sinirsel değişimler, ilgisizlik, sürekli uyuma isteği,
 • Adet başlangıcında vücutta su tutulduğu için bazı bölgelerde şişkinlikler görülebilmektedir. Vücut ağırlığı da 2 ya da 3 kilo arasında artabilir.

Adet Düzensizliği

Bazı kadınlarda adet günleri arasında farklılıklar yaşanabilmektedir. 1 ya da 2 günlük bir gecikme normal kabul edilebilir fakat uzun gecikmelerde gebelik durumu yaşanmıyorsa, hormonal sorunların varlığından bahsedilebilir. Kadınları korkutan durumlardan biri de adetlerde yaşanan gecikmedir.

Adet dönemlerinde yaşanan gecikme 35 günü geçiyorsa adet düzensizliği vardır denilebilmektedir. Yılda iki kez adet gecikmesi de normal bir durum olarak kabul edilmektedir. Adet düzensizliklerinin gecikmesi 2 ya da 3 aydan fazla bir süre sürüyorsa doktora görünmekte fayda olacaktır. Farklı rahatsızlıkların habercisi olabilir ya da bir sorun ortaya çıkmadan tedbir alınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.