Beta HCG Değerleri Ne Olmalıdır, Örnekler Nasıldır

Beta HCG hormonu hamilelik tayininde önemlidir

Hamileliğin tespitinde olduğu kadar, dış gebelik teşhisinde de önemli bir yeri olan Beta HCG hormonu kadının gebe kalmasından itibaren kanda yükselmeye başlar. Yapılan gebelik testinde bu hormon değerlerine bakılarak, kadının hamile olup olmadığını tespit edilir.

Beta HCG Değerleri Ne Olmalıdır, Örnekler Nasıldır

Beta HCG bir hormondur. Bu hormonun işlevi gebeliğin var olup olmadığını belirtmektir. HCG hormon testi plasentada bulunana trofoblastik hücrelerden salgılanan hormon yardımıyla uygulanır. Beta HCG hormonu ayrıca progesteron hormonunun sürekli olarak salgılanmasını sağlar. Progesteron hormonuda gebelik süresince kadının düşük yapmasını önleyen bir hormondur.

Beta HCG hormonu hangi işe yarar?

Hamileliğin tespit edilmesinde Bet HCG hormonundan yararlanılır. Hormon hamilelik oluştuğunda ilk olarak kanda, ardından idrarda yükselişe geçer. Yaklaşık olarak döllenmenin olmasından sonra altıncı ya da sekizinci günden başlayarak kanda Beta HCG hormonu yükselmeye başlar. Gebelik oluştuğu zamanda kanda Beta HCG hormonu değerleri de iki katına yükselir. Hamileliğin ilerleyen aylarında ise, Beta HCG hormonu yükseliş hızını yavaşlatmaya başlar. Normal koşullarda ilerleyen bir hamilelikte Beta HCG hormonu seviyesi içinde bulunulan gebelik haftasının belirlenmesinde kullanılır. Beta HCG hormon testi oldukça kısa sürede sonuçlanan güvenilir bir testtir.

Beta HCG hormonu değerleri kaç olmalı?
Beta HCG hormonunun değeri, gebe olmayan bir kadında 0-10 mlu / ml seviyesindedir. Sperm yumurta hücresini döllediğinde, hamilelik oluşur. Bu durumda Beta HCG hormonu seviyeleri yükselmeye başlar. Kan testi yapılarak, elde edilen verilere göre Beta HCG hormon değerine bakılır ve hamilelik tayini bu orana göre yapılır. Döllenmeden sonra Beta HCG hormonu 6. Günden itibaren yükselmeye başlar. İlk başta kandaki seviyesi yükselen hormon birkaç günde idrarda da yükselmeye başlar. Bundan sonra yapılacak idrar tahlili gebelik tayini yapılmasını sağlar.

Beta HCG hormonu dış gebelik teşhisinde önemlidir
Hamilelik süresince Beta HCG hormonu iki günde bir yükselme gösterir. Artış bundan öncekine göre iki katı olacak şekildedir. Eğer hormonun artması iki katı değilse, bu gebelikte sorun olduğu anlamına gelir. Hamileliğin sonuna doğru Beta HCG hormonu artışı azalmaya başlar. Belirli bir süre sonra da, hormon seviyesi sabit değerde kalır.

Beta HCG hormonu daha çok dış gebelik durumunu tespit etmek için oldukça önemlidir. Dış gebelikte Beta HCG hormonu iki günde bir artmaz. Bu artışın anormal olduğu belirlenirse, kadında dış gebelik varlığı araştırılır. Özellikle dış gebeliğin erken aşamada teşhis edilmesi kadının sağlığı açısından çok önemlidir. Çünkü ilerleyen aşamalarda dış gebelik kadın açısından ölüm riski taşımaktadır. Hormonun iki günde bir artamaması üzerine yapılan ultrason tetkikinde gebelik keseside gözlemlenmez. Bu dış gebeliğin varlığını kesinleştirir.

Beta HCG hormonu seviyeleri yapılan ölçümlerde normal çıkarsa, ultrason tetkikinde gebelik kesesi görülürse, fakat kesenin içi boş olduğunda, bu boş gebeliğin olduğunu gösterir. Bu sorunların erken aşamada tespit edilmesi ve tedavinin yapılması için Beta HCG hormonu ölçümüyle beraber ultrason tetkiklerinin de yapılması oldukça önemlidir.

Gebelik haftası Beta HCG değerleri
Hamilelikte kadının son adet tarihi dikkate alınarak hesaplanan gebelik haftası ve bunlara uygun Beta HCG değerleri şöyledir;

  • 3. gebelik haftası 10-50
  • 4. gebelik haftası 5-425
  • 5. gebelik haftası 20-7300
  • 6. gebelik haftası 1080-56000
  • 7-12 gebelik haftası 7650-290000
  • 13-16. gebelik haftası 13300-250000
  • 17-24 gebelik haftası 4000-165000
  • 25-40 gebelik haftası 3650-117000

Hamilelik döneminde Beta HCG hormonu değerlendirmesinde en küçük ve en yüksek değerler dikkate alınarak, buna uygun şekilde ortalama değer oluşturulur. Bu değer hamilelik sürecinde oldukça önemlidir.

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.