Doğum Sonrası İlk Kontrolde Ne Yapılır?

Doğum Sonrası Görülen Etkiler Nelerdir?

Doğum sonrasında annede bedensel ve zihinsel olarak bazı belirtiler görülmeye başlayabilir.

Doğum Sonrası İlk Kontrolde Ne Yapılır?

Kadınlar için en özel anlardan birisi anne oldukları andır. Bu süreç heyecanlı bir bekleyiş olduğu gibi hormonal dengenin değişkenlik göstermesinden dolayı da bir hayli zorlu geçebiliyor. Bebeğin gelişmeye başlaması ile kadınların bedenlerindeki değişimler bir süre sonra belli olmaya başlıyor. Artık son adıma gelindiğinde doğum esnasında ise bir tarafta zorlu bir sürecin tamamlanması ile gelen rahatlama hissi doğum sonrası semptomlarla farklı özelliklerle kendini gösteriyor.

Kadınları için doğum sonrasındaki kontroller hamilelik süreci kontrolleri kadar etkili bir dönemdir. Bu süreçte iyileşme adımlarının daha hızlı ilerleme göstermesi ve olumsuz durumlara karşı tedbirli olmak adına doğum sonrası kontrollerin aksatılmaması gerektiği belirtiliyor.

Doğum sonrası ilk kontrol yaklaşık 6 hafta sonra gerçekleşebilir. Bu esnada doğum sonrası semptomlara karşı ayrıntılar tetkiklerle sürecin normal seyrinde ilerleyip ilerlemediği kontrol edilir. Yalnız bedensel bir kontroller sınırlı kalmadan, annenin psikolojik açıdan kaygılarına da bu süreçte destek olunuyor. Bu sebeple doğumdan sonraki ilk kontroller önemli oluyor.

Doğum Sonrası Görülen Etkiler Nelerdir?

Doğum sonrasında annede bedensel ve zihinsel olarak bazı belirtiler görülmeye başlayabilir. Doğum sonrası görülen belirtiler şu şekilde;

 • Doğumdan sonra hamilelik esnasında alınan kiloların doğum sonrasında karın bölgesinde deri esnemesine sebep olabilir. Karın bölgesinde sarkma meydana gelmesi olağan durumlardır.
 • Hamilelikte bebeğin yararına olarak düşünülerek alınan fazla kiloların emzirme döneminde de devam edilmesi sonucu kilo artışlarının görülmesi
 • Emzirmeden kaynaklı meme dokusunda esneme ve sarkma durumu yaşanabilir
 • Doğum sonrası vajinada esneme meydana gelebilir
 • Daha öncesinde olmayan ancak hamilelik sürecinde ortaya çıkan varisler belirginleşir.
 • Cilt lekeleri oluşabilir.

bu belirtiler her hastada görülmeyebilir. Belirtiler hamilelik sürecinin gelişimine göre farklı açılardan kendisini gösterebiliyor.

Doğum Sonrası Oluşacak Vücut Deformerlerine Karşı Neler Yapılabilir?

Hamilelik döneminde bebeğin gelişimi sırasında kilo dengesi değişebiliyor. Vücut yapısında farklılıklar meydana gelebiliyor. Bu gibi durumlarda özellikle vücutta deforme olan bölgeler için tıbbi çözüm önerileri olabiliyor. Vücut deformasyonuna karşı uygulanan alternatif yöntemler şu şekilde;

 • Vücutta artan yağ oranına karşı liposuction, yani yağ aldırma ameliyatı uygulamaları uygulanabilir.. Bu işlem ile yağ kütlelerinin fazla olduğu noktalara ameliyatla müdahale edilebiliyor.
 • Kilo değişiminden kaynaklı olarak görülen vücut sarkmalarına karşı vücut germe ameliyatı etkili olabiliyor.
 • Meme yapısında oluşacak sarkmalara karşı, meme dikleştirme operasyonları gerçekleştirilebiliyor.
 • Memelerde oluşan asimetrik görüntü estetik müdahale ile düzeltilebiliyor.
 • Gebelikte belirginleşen varislere karşı damar küçültme operasyonu gerçekleştirilebiliyor.
 • Genital bölgedeki dokularda görülen değişimlere karşı tıbbi müdahale gerçekleştirilebiliyor.
 • Aşırı kilo değişiminde deri üzerinde oluşan çatlaklar lazer tedavisi ile iyileşebilir.
 • Ciltte lekelerin oluşmasında mezoterapi uygulanan yöntemlerden birisi ve etkisi oldukça yüksek uygulamalar olarak dikkat çekiyor.

Görüldüğü üzere gelişen teknoloji ve tıbbi müdahalelerde yaşanan gelişmeler sayesinde pek çok alternatif cerrahi uygulama yöntemi bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.