Doğumdan Sonra Cinsel İlişki Ne Zaman Başlamalı?

Lohusalık Döneminden sonra Cinsel İsteksizlik Devam Eder mi?

Doğum sonrası annelere tanınan altı haftanın sonunda anne adayı hem fiziksel hem de de ruhsal olarak cinsel ilişkiye kendini hazır hisseder ve ilk üç ayın ardından da artık tamamen cinsel istek normale dönmüş olur.

Doğumdan Sonra Cinsel İlişki Ne Zaman Başlamalı?

Doğum sürecinden sonrasını belirten lohusalık dönemi doğum sonrası kadınlara verdiği kendini tükenmiş gibi hissetmek ve yorgunluk belirtilerinin ortaya çıktığı, aileye yeni katılmış olan bir bireyin bakımı için uykusuz kalınan ve sürekli yoğunluk gerektiren gecelerin yaşandığı bir doğum sonrası dönemidir. Bu dönemde cinsel ilişki uzman doktor tarafından yasaklanmıştır.

Doğum sonrası kadınlarda lohusalığın başından 4-6 hafta sonrasına kadar cinsel ilişkiye karşı ilgi oldukça azalmış olacaktır. Doğum sonrası kadınların birçoğu 6 haftalık bir moladan sonra cinsel ilişkiye yeniden başlamayı uygun görürler. Bazıları ise çok daha kısa bir süre içinde kendilerini hazır hissettikleri an cinsel yaşamlarına devam ederler. Ancak uzman doktorlarda genellikle doğum sonrası yeniden cinsel ilişki süresi için 6 hafta beklenmesini önerirler.

Lohusalık Döneminde Cinsel İlişki Neden Yasak?

Doğumdan sonraki dönemde kadınlar için psikolojik, fiziksel açıdan bir takım değişiklikler yaşar. Fakat süreç doğumdan sonraki ilk 6 haftadan sonra gebeliğe bağlı tüm hormonel değişiklikler normal haline döner. Bu süre içinde rahim eski boyutuna döner, kanamalar, akıntılar tamamen denecek kadar kesilir ve doğum dikişleri iyileşir. Lohusalık dönemi adı verilene bu dönemde cinsel ilişki uzman doktorlar tarafından yasaklanmıştır.

Lohusalık Döneminden sonra Cinsel İsteksizlik Devam Eder mi?

Doğum sonrası annelere tanınan altı haftanın sonunda anne adayı hem fiziksel hem de de ruhsal olarak cinsel ilişkiye kendini hazır hisseder ve ilk üç ayın ardından da artık tamamen cinsel istek normale dönmüş olur. Bazı anneler bu dönemde fiziksel olarak kendini hazır hissetse de ruhsal olarak problemler yaşamaya devam edebilir.

Lohusalık süresinden sonra kadınların cinsel isteksizliklerinin devam etmesinin sebepleri şunlar olabilir:

  • Kadınların cinsel ilişki yaşarken ağrı olacağını düşünmesi
  • Kendini cinsel ilişki sırasında istek dışı olarak kasma
  • Bebeğin bakımıyla ilgili çekinceleri
  • Doğum sonrası yaşadığı Uykusuzluk ve yorgunluk
  • Vücuttaki Östrojen hormonunun azalması
  • Vajinal bölgede yaşanan kuruluk

Yani sonuç olarak konuşacak olursak doğum sonrası ilişkinin 6 haftalık süreden sonra normale dönmesi beklenir. Fakat fiziksel açıdan hazır olup ruhsal açıdan hazır olmayan kadınlara eşler tarafından biraz süre tanınması önerilir.

Doğum Sonrası Cinsel İlişki Tam olarak Ne Zaman Başlamalı?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi ister normal doğum olsun ister ise sezaryen ile doğum olsun Doğum sonrası ilişki 6 haftalık bir süreci beklemeli. Bu 6 haftalık süre sonunda vajina kendini tamamen toparlamış ve ilişkiye hazır hale gelmiş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.