Evlilik Öncesi Yapılması Gereken Testler

Evlilik Öncesi Kalıtsal Hastalık Testleri Yapılması Gerekli mi?

Evlilik planlayan insanların ilk olarak doktordan danışmanlık hizmeti alması ve herhangi bir hastalık ya da kalıtsal bir durum ile karşı karşıya kalınmadığını öğrenmesi gerekmektedir. Muhtemel riskler hakkında önceden bilgi alınması korunma yöntemlerinin daha erken ortaya çıkartılmasını sağlamaktadır. Hepatit B gibi bir hastalığa sahip olan ya da taşıyıcı olan bireylerin eşinin aşılanması, ilerde ortaya çıkabilecek muhtemel sorunları engeller.

Evlilik dönemi öncesinde yapılan testler, çiftlerin genel sağlık durumları hakkında bilgi alınmasını sağlar. Ayrıca kalıtsal sağlık sorunları hakkında da bilgi veren bu testler, yasalar tarafından da yapılması zorunlu olan testlerdir. Ülkemizde yapılan akraba evliliklerinin bir hayli yaygın olması ve evliliklerin büyük bir çoğunluğunun 1. dereceden yakın akrabalar ile yapılması, evlilik öncesi testleri sayesinde tespit edilir. Bu testler yeni hasta bebeklerin dünyaya gelmesini önleyebilmek amacı ile yapılır.

Cinsel yollar ile insanlara bulaşabilen hastalıkların da evlilik öncesinde tespit edilmesi evlilik sonrası ortaya çıkabilecek sorunları önler. Testlerin yapılması yasal olarak zorunludur. Bu zorunluluk, Tahliller ve Yasal Gerekçesi Türk Medeni Kanunu’nun 136. Maddesi gereği, 1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunu’nun 123. Ve 124. maddelerinde belirtilmiştir.

Evlilik Öncesi Hangi Tahliller Yapılmaktadır?
Laboratuvar tahlillerinin hepsi Kamu Kurum ve Kuruluşlarına bağlı olan hastanelerin uygun laboratuvarlarında yapılır. Kamu yararına hizmet sunan Vakıf ve Derneklere ait Sağlık Kurum ve Kuruluşları’nın laboratuvarlarında da testler yapılabilmektedir. Testlerin sonuçları, o ilçenin bağlı olduğu AÇS – AP merkezlerinde rapor olarak sunulur.

Evlilik dönemi öncesi uygulanan testler için talasemi testi de sizlerden talep edilir. Evlenecek olan kadının 50 yaşını aştığı durumlarda ise Akdeniz anemisi taraması yapılmaz. Cerrahi menopoz sonrasında da ameliyat raporunun ibrazı halinde bu hastalığın taraması yapılmamaktadır. Test sonuçlarının detaylı bir şekilde incelenmesinden sonra evlilik prosedürleri tamamlanır.

Evlilik öncesinde yapılan tahliller aşağıdaki gibidir;

  • Kan grubu tahlili
  • Hepatit tahlili
  • AIDS tahlili
  • Akdeniz Anemisi kan grubu tahlili
  • Kan uyuşmazlığı tahlilleri

Kan uyuşmazlığı kadının Rh negatif ve erkeğin ise Rh pozitif olduğu durumlarda ortaya çıkar. Kan uyuşmazlığının test edilmesi hamileliğin başlangıcında ve sonrasında gerekli olan önlemlerin alınabilmesini engeller.

Kan Uyuşmazlığı Nedir?
İnsanlar farklı kan türlerine sahiptir. Bazı insanların A olan kan grupları bazılarında ise B olabilir. A, B ve O tipi denilen türler de mevcuttur. Kan nakline ihtiyaç duyduğunuz zaman, aynı kan faktörlerine sahip olan kişileri bulmanız gerekir. Yanlış bir kan transfer edildiyse vücudunuz bu kanları yabancı bir istilacı olarak algılayarak yok eder. Bu durum hızlı bir şekilde hastalanmanıza sebep olur.

Anne karnında yer alan bebeğin anneden daha farklı bir kan türü olabilir. Çünkü kan nadiren karışır ve doğal bir mekanizması vardır. Anne ile bebek farklı kan dolaşım sistemine sahiptir. Anne adaylarının vücudu kan ve dokuyu kendisine yabancı olarak algılatmaz. Ancak buna rağmen bebeği reddetmez ve bebeye zarar vermez.

Bu durum Rh faktörü sayesinde mümkün olur. Anne ile bebeği farklı kan grubuna sahip olduğu zaman herhangi bir sorun yaşanmaz. Ancak birtakım Rh gibi farklı küçük faktörler ile karşılaşıldığı zaman sorunlar ortaya çıkabilir. Rh “negatif” annenin Rh faktörü ortadan kalkar. A, B veya O tipi olabilir. Rh eksikliğine “negatif” adı verilmektedir. Rh faktörüne sahip olmayan bebeklere hamile kalındığı zaman ise herhangi bir sorun yaşanmaz.

Ancak eğer Rh ile (Rh pozitif bebek) kan şekline de sahip olan bir bebeğe hamile kalındıysa sorun yaşanabilir. Bebek ve annenin kanında karışıklık olursa anne vücudu yabancı istilacılar ile mücadele edebilmek için antikorlar yapabilir. Bu durumlarda bebek genellikle anne vücudunun yanıt verememesinden dolayı doğar ve bebeğe zarar görmez.

Rh pozitif bebeğe hamile kalındığı zaman, annenin vücut sistemi antikorları göndererek kan içerisinden bebeğe doğru ilerlemesine yol açabilir. Plasenta ve bebeğin alyuvarları antikorlar tarafından yok edilir. Bu durum ciddi bir aneminin meydana gelmesine yol açabilir. Rh pozitif bebeğin dünyaya gelmesinden sonra annelere Rhogamshortly enjeksiyonu yapılır. Böylelikle bebeğin gelecekte karşılaşabileceği sorunlar için önlem alınmış olunur.

Evlilik ve Kan Grubu İlişkisi
Kan grupları X + veya X – şeklinde ifade edilir. X, A B veya O olabilir. Buradaki ilk kısım ABO sistemini, + ve – ise Rh sistemini simgeler

  1. ABO ve Rh sistemleri söz konusu olduğu zaman, ortaklar ile uyumsuzlukla ilgili bir sorun olmaz. Herhangi bir kan grubuna sahip kişi başka bir kişi ile evlenebilir.
  2.  ABO sistemi (lgM alt tipi) antikorları büyüktür ve plasentaya ulaşamazlar. Bu sebeple fetüs, anne ve fetüsün kan grubu farklı olsa da risk yoktur.
  3. Rh sisteminin antikrları küçüktür. Fetüsa erişebilmek için plasentayı aşabilirler ve hemolize ortaya çıkartabilirler. Babanın Rh negatif ve annenin Rh negatif olduğu durumlarda Rh pozitif olabilmesi için bir imkan ortaya çıkar. Baba homozigot ise, fetüs daima pozitif olur.
  4. Annenin negatif kan grubuna sahip olduğu ve babanın pozitif olduğu durumlarda dikkatli davranılması gerekir. Bu tür durumlarda doğumun hemen ardından çocuğun kan grubunun kontrol edilmesi gerekir. Sorunların ortaya çıkabileceği riskli durumlarda uzmanlar anneye sensitizasyonun önlenebilmesi için immünoglobülinler verirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.