Hamilelikte Ev İşleri Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte Ev İşleri Yaparken Duruş Şekli Nasıl Olmalı?

Hamilelik döneminde ev işleri yaparken sırt ağrılarına yol açabilecek, bacaklarınızın ve karnınızın üzerine aşırı baskı uygulayabilecek olan hareketlerden uzak durmalısınız. Artık bebeğiniz ile birlikte yaşadığınız için dilediğiniz gibi hareket yapmanız sakıncalı olacaktır. Hassas bir dönem olan hamilelik döneminde gündelik hayatınızı yaşarken daima bebeğinizi de düşünerek hareket etmelisiniz.

Hamilelikte Ev İşleri Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamile olan anne adaylarının düzenli bir şekilde egzersiz yapmaları, doğru şekilde istirahat etmeleri ve doğru bir beslenme programı ile hayatlarına devam etmeleri tavsiye ediliyor. Ayrıca annelerin zararlı maddelerden uzak durmaları da doktorlar tarafından annelere tavsiye ediliyor. Annenin ve bebeğin güncel durumu düzenli olarak yapılan kontroller içerisinde net bir şekilde görülüyor. Bu duruma göre doktorlar anne adaylarına neler yapması gerektiği konusunda gerekli uyarılarda bulunuyor.

Fakat anne adayları bazı durumlarda doktorlar tarafından yapılan bu uyarıları takip etmekte zorlanıyor. En ince detaylarına kadar düzenli olunması gereken bu dönemde özellikle de ev işleri gibi hassas durumlarda fazlasıyla dikkatli olmanız gerekiyor. Aksi takdirde kendinize ve bebeğinize ciddi zarar verebiliyorsunuz.

Hamilelik döneminde ev işi yapmanız gerektiği bilinen bir gerçek olarak karşınıza çıkıyor ancak ev işleri yapış şeklinizi bu dönemde normal dönemlerinize göre biraz değiştirmeniz gerekiyor. Anne adaylarının kan şekerinin dengesizleşmesi, tansiyonunun düşmesine sebep olabiliyor. Bu tür faktörler sebebiyle ters hareketler yapmaktan kaçınılması gerekiyor. Bir şeylerin üzerine çıkarak temizlik yapmak isteyen anne adayları dengelerini kaybettikleri zaman ciddi yaralanmalara yol açabiliyor. Ayrıca sürekli olarak çömelip kalkmak da annelerin tansiyon kaynaklı sorunlar ve bayılmalar yaşamasına sebep olabiliyor. Aşırı kuvvet uygulamak ve ağır eşyaları kaldırmak gibi durumlarda erken sancılara sebep olabiliyor. Bu durum aynı zamanda bebeğin kaybına bile yol açabiliyor.

Kimyasallar Tehlikeli
Ev işlerinin büyük bir kısmında kimyasal temizlik maddeleri kullanılıyor. Kimyasal maddeler ile temizlik yapılması bebek için büyük bir risk oluşturuyor. Temizlik maddeleri, doğmamış olan bebeklerin üzerinde anne vasıtasıyla etki gösterebiliyor. Bu durum doğum defektlerinin oluşmasına sebep olabiliyor. Bir kimyasalın kullanılması gerektiği durumlarda eldiven ve maske kullanılması kimyasalların anne tarafından vücuda ve bebeğin vücuduna alınmasını engelleyebiliyor.

Temizlik ürünleri havaya buharlaşma yolu ile karışıyorlar. Bu tür maddeler ile direkt olarak çalışan kişiler anneler olmasa bile evin daima doğru şekilde havalandırılması gerekiyor. Kimyasalların evi hızlı bir şekilde terk edilmesinin sağlanması gerekiyor. Özellikle de mevsim geçişi dönemlerinde kullanılan pek çok temizlik maddesi kimyasal içerikli olduğu için bu tür dönemlerde mümkünse klima veya vantilatör ile evin iyice havalandırılması tavsiye ediliyor.

Temizliğe Destek Gerekli mi?
Gündelik ve hafif olan ev işlerini yaparken çok fazla sorun yaşamayabilirsiniz. Fakat yoğun bir efor sarf etmeniz gereken işler söz konusu olduğu zaman baba adayının veya başka bir kişinin temizliğe yardım etmesi gerekiyor. Bu tür dönemlerde temiz bir ortamda hamilelik yaşamak istemenize yardımcı olmak isteyenlerin belirli görevleri de üstlenmesi gerekiyor. Bu süreçte en önemli olan şey evinizin baştan aşağıya tertemiz olması değildir. Sizin ve bebeğinizin sağlıklı bir şekilde bu dönemi atlatması ön planda olmalıdır.

Evinizde evcil hayvan besliyorsanız ve hayvanların dışkılarının temizlenmesi gerekiyor ise son derece dikkatli olmalısınız. Özellikle kedilerin dışkılarında yer alan parazitler ile temas ettiğiniz zaman bu durum bebeğinizi de olumsuz yönde etkileyebiliyor. Pişmemiş olan etlere de bu dönemde çok fazla temas etmemeniz gerekiyor. Ayrıca etleri çiğ halde tüketmemek, bilinmeyen yabancı maddelere çok fazla dokunmamak ve böcekler ile temas halinde olmaktan da bu dönemde mümkün mertebe kaçınmanız gerekiyor.

Anne adaylarının gebelik döneminin sona ermesi ile birlikte tekrar eski performansına dönebilmesi mümkün olmaktadır. Bu süreç 9 ay boyunca anne adaylarının kendilerine dikkat etmesini gerektirmektedir. Bebeğin ve annenin sağlığı için bu noktada dikkat edilmesi gerekiyor.

Hamilelikte Ev İşi Yaparken Kaçınılması Gerekenler

Ağır eşyaları kaldırmaktan veya mobilyaların yerlerini değiştirmekten kaçınmalısınız. Ağır eşyaları hamilelik döneminde kaldırmak tavsiye edilmemektedir. Bu tür dönemde hormonel değişimler yaşandığı için kaslarınız daha gevşek bir hal alır. Bu durum kasların zorlanmasına, kas ağrılarına ve ciddi sakatlıklara yol açabilir. Ayrıca hamilelik döneminde vücut ağırlığınız merkeze doğru bineceği için, ağır bir şeyleri kaldırmak veya yerlerini değiştirmeniz zor olabilir. Bu sebeple, eşyaların yerini değiştireceğiniz zaman, eşiniz veya bir arkadaşınızdan destek almalısınız

Hamilelik döneminde ev işi yapacaksanız ve bir kedi besliyorsanız, kedinin tuvaletini sizin temizlememeniz gerekir. Son derece sevimli gözüken kedinizin tuvaletinde toksoplazma adı verilen ve hamileler için son derece zararlı olabilen parazitler yer alıyor olabilir. Toksoplazma çiğ etten, farelerden ve kuşlardan kedilere bulaşabilen bir parazit türüdür. Ev hayvanlarında yer alma riski pek fazla yoktur ancak yine de önlem olarak bu temizliği sizin yapmamanız gerekmektedir. Parazit evinizdeki kedi ile birlikte aynı zamanda iyi yıkanmamış ve pişmemiş olan gıdalardan da size geçebilir. Bu yüzden gıda tüketimine de dikkat etmelisiniz. Sizden başka bir kişi kedinizin tuvaletini temizleyemeyecek ise, muhakkak eldiven giyerek temizlik yapın ve temizlik sonrası sabunlu su ile ellerinizi iyice yıkayın.

Böcek ilaçları hamilelikte ev işi yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer noktadır. Karıncalar ve sinekler gibi canlılara karşı kullanılan spreylerin büyük bir çoğunluğu kimyasal madde içermektedir. Kimyasal maddeler çocuğun gelişimi için risk taşır. Ayrıca böcek ilaçları geçici çözümler ürettiği için sprey kullanmak yerine daha kalıcı bir çözüm olan yem tuzaklarını kullanmayı deneyebilirsiniz.

Hamilelikte ev işi yapacağınız zaten tamir ve tadilat işlerine karışmamalısınız. Hamilelik dönemi mobilya yenilemek ya da dekorasyon stilinizi değiştirmek için iyi bir dönem değildir. Mecbur kalmadığınız durumlarda bu tür aktivitelerden uzak durmalısınız. Tamir malzemeleri size ve doğacak olan bebeğinize zarar verebilecek olan bileşenlere sahiptir. Araştırmalar düşük yapmanın ya da ilerde öğrenme problemleri oluşumunun bu detaya bağlı olarak ortaya çıktığını ortaya koymaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.