Hamileliğin 10. Haftası

Hamileliğin 10.haftasında ilk kalp atışlarını fark edecek, ortalama beş gram olan bebeğinizin varlığından fiziksel olarak haberdar olacaksınız.

Ultrasona kendinizi alıştırmayın 6,5 ay sonra ömür boyu göreceğiniz bir bebeğiniz olacak. Bu haftalar, gebelikte ilk trimester dönem içerisinde bulunan en kritik dönemlerdir. Beslenme, ani hareketler, zihinsel bozukluklar gibi birçok etken, bebek gelişimi ve anne adayının sağlığını doğrudan etkileyecektir. Olası varis ve diş eti rahatsızlıkları durumunda paniğe kapılmayınız. Bunlar vücudunuzda meydana gelen kilo ve hormonal değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Diş eti rahatsızlığı görüldüğü ilk anda doktor tedavisine başvurmanız gerekmektedir. İlk tirmester dönemin içinde olan bu haftada da gereğinden fazla kilo almamak için dikkatli olmalısınız. Bu haftalarda gereğinden fazla alınan kilolar geri verilmesi zor olanlardandır. Kafein, fast food ve bol karbonhidrat içeren besinleri hemen terk etmelisiniz.

Hamileliğin onuncu haftasındasınız. Yani 2,5 aylıksınız ve önünüzde tam olarak 6,5 ayınız var. Hamileliğin bu haftasından itibaren tehlikeleri atlatmış olacaksınız. İnsan görünümünü alan bebeğiniz hafta içerisinde hızla büyümeye ve gelişmeye devam etmekte olup, baş ile popo arası 3,1 ile 4,1 cm arasındadır. Ağırlığı ise ortalama 5 gram kadardır. Bebeğiniz bu hafta içerisinde sıvının içerisinde hareketlere başlar siz her ne kadar bunu hissedemeseniz bile ultrason ile gözlemlemeniz mümkündür. Ayrıca yine bu hafta içerisinde bebeğinizin kalp atışlarını duymak sizi heyecanlandıracaktır. Bebeğiniz bu hafta itibariyle organlarını tamamlamak üzere ve ilk kez idrar yapar. Bu hafta sonunda ultrasona giren anneler bebeklerinin ağzını açıp kapadıklarını bile rahatça görme imkânı yakalarlar. Hamileliğin sekizinci haftasında bebekte oluşan kuyruk kısmı kaybolur.

Hamileliğin Onuncu Haftasında Annede Görülen Değişimler
Hamileliğin bu döneminde diğer haftalardaki şikâyetler devam etmekte olup, mide bulantılarında azalmalar olmaktadır. Hamileliğin onuncu haftasında annede görülen değişimler daha fazla fark edilmeye başlanmıştır. Karın yuvarlak olabilir ve aldığınız hafif kilolardan dolayı giydiğiniz kıyafetleri daha rahat olacak şekilde seçmelisiniz. Bu haftalar içerisinde annede bazı rahatsızlıklar boy göstermeye başlayabilir. Örneğin; varis ve diş eti hastalıkları gibi. Diş eti hastalıkları için mutlaka bir an önce tedavi olunması gerekmektedir. Bazı kadınlarda erken zaman olsa bile el ve ayaklarda şişlikler oluşur.

Hamileliğin Onuncu Haftasında Beslenme
Diğer haftalarda olduğu gibi hamileliğin onuncu haftasında beslenme açısından dikkat edilmesi aşırı kilo almaktan kaçınılması gerekmektedir. Eğer dikkat etmezseniz tansiyon problemleri ile karşı karşıya kalırsınız. Mutlaka günde 6 ya da 8 bardak su tüketin. Kafein içeren içecekler ile salam, sosis, sucuk, jambon gibi yiyecekleri kesinlikle tüketilmemelidir. Şekerli ürünler ve aşırı tuz tüketmekten uzak durun. Tuz kullanırken mutlaka iyotlu olmasına dikkat edin. Bol miktarda mevsim meyve ve sebzelerini yiyin. Alkol, sigara gibi kötü maddeleri değil kullanmak sigara içilen bir ortamda kesinlikle bulunmayın. Hamilelik döneminde yaptığınız hatanın sadece size değil bebeğinize de zarar vereceğini asla aklınızdan çıkarmayın.

Hamileliğin Onuncu Haftasında Spor
Hamilelik döneminde bazı egzersizler yapmanızda asla sakınca yoktur. Eğer doktor tarafından kısıtlanmamış ise hamileliğin onuncu haftasında spor yapılabilir. Ama ağır ve bebeği kasacak hareketlerden kesinlikle kaçınılmalıdır.

Hamileliğin Onuncu Haftasında Cinsel Yaşam
Bayanların hamile olduklarını öğrendikten sonra cinsel yaşamı kısıtlama gibi eğilimlere yönelirler. Oysa son dört haftaya kadar cinsel yaşamın eğer bebekle ilgili bir problem yok ise kısıtlanmamalıdır.

2 yorum

  • elif dedi ki:

    Hamilelikte 10. haftanın en büyük özelliği bebeğinizin artık embriyo döneminden çıkarak fetüs olarak adlandırılacağı döneme girmesidir. Bu aynı zamanda hamileliğin en tehlikeli döneminin de atlatıldığının habercisidir. Bebeğiniz bu dönemle birlikte artık bir insan görünümüne kavuşmaya da başlamıştır. Hamilelikte 10. haftadan sonraki haftalar fetal dönem olarak adlandırılır. Bu hafta bebeğiniz gelişimi açısından deyim yerindeyse bir mihenk taşıdır

  • elif dedi ki:

    Bebeğiniz içinizde hızla büyümeyi sürdürüyor ve siz bu hafta ile beraber artık bu büyümeyi ve gelişmeyi yavaşça hissetmeye başlayacaksınız. 10 haftalık gebelikte bebeğin kafa ile kalça arası yaklaşık 3.1 ila 4.2 cm, ağırlığı 5 gram kadardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.