Hamileyken Üstüne Adet Görme Nedir?

Henüz yeni hamile kalmış bayanlarda görülen, ancak hamilelik ile ilgili şekilde ortaya çıkan kanamadır.

Hamile olduğu yeni anlaşılan kadınlar hamilelik ile bağlantılı olan bir kanama görebilirler. Ancak bu kanama adet zannedilir, ancak değildir. Üstüne adet görme bu duruma verilen isimdir.

Hamileyken Üstüne Adet Görme Nedir?

Kadınlar hamile kaldıklarında, son adet gördükleri tarihin ardından olması gereken diğer adet döneminde bir kanama görebilirler. Tarihten dolayı bu kanamanın adet olduğu düşünülse de aslında kanama hamilelik ile ilgilidir, yani adet değildir. Bu tür kanamalara üstüne adet görme denilmektedir.

Kanam doğrudan hamilelik ile alakalıdır. Rahim yatağında bebek kendine bir yer yapar, bunun sonucunda da bir deforme durum oluşur. İşte bu bölgedeki hareketlilik nedeni ile damarların kanaması söz konusu üstüne adet görme durumunu oluşturur.

Normal Adet İle Üstüne Kanama Arasındaki Fark Nasıl Anlaşılır?
Öncelikli olarak açıklanması ve unutulmaması gereken temel nokta; üstüne görme kesinlikle bir adet kanaması değildir ve bu şekilde ifade edilemez.

Temel fark olarak oluşan kanamanın rengi ve kanın yoğunluğu da farklıdır. Adet kanaması yoğun ve ağır, üstüne görme ise hafif ve düzensizdir.

Daha çok döllenmenin ardından takip eden 10 gün sonra üstüne görme görülürken, aynı zamanda anne bu kanamayı fark edemeyebilir.

Bu tip bir durum yaşayan kadınların doğrudan doktora gidip durumu anlatması gerekir. Eğer kanamanın adet olmadığından şüpheleniliyor ise hamilelik durumu söz konusu olabilir. Bu süreçte hamilelik testleri de fayda sağlayabilir.

Gebelik İçin Üstüne Görme Zararlı Mıdır?
Net olarak ifade etmek gerekir ki, üstüne görme kanaması gebelik için tehlike oluşturmaz. Hamilelik sürecini herhangi bir kötü etkisi ile tehdit etmeyen bu kanama, aynı zamanda bebeğe de hiçbir zarar vermeyecektir.

Söz konusu durumun tek bir kötü yanı olabilir, o da kadının hamile kaldığını geç fark etmesidir. Bundan dolayı da beslenme ya da yaşam tarzı olarak gereken özen gösterilmemiş olabilir ve farklı ilaçlardan alkol ve sigara kullanımına, radyasyona maruz kalmakta diğer durumlara kadar bebeğe zarar verebilecek olan bir takım durumlar yaşanmış olabilir.

Yine buna benzer olarak, hamileliğin sona erdirilmesi istenmekte ise geç kalınmış da olabilir. Bunun için de belli bir süre içinde hamile olup olunmadığı bilinmelidir.

Üstüne Görme Belirtileri Nelerdir?
Belirti olarak tek bir durum söz konusudur. Normal adet döngüsü içinde, 28 gün sonra çok az bir kanama görülmekte ise kadınlar dikkatli olmalıdırlar. Kanama oranı, sıradan bir adet kanamasına göre çok azdır.

Üstüne Görme Neden Olur?

  • Yerleşme kanaması (implantasyon)
  • Düşük tehlikesi nedeni ile görülen kanama
  • Servikal enfeksiyon kanaması
  • Herhangi bir lezyon veya yara temelli kanama
  • Plasenta yerleşim durumuna göre oluşan kanama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.