Hamilelikte Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Sporlar

Jimnastik, buz pateni, basketbol, voleybol, ata binme gibi risk taşıyan spor faaliyetleri hamile kişiler tarafından yapılamaz. Bu spor faaliyetlerinde, düşme, çarpma ve karna darbe alma gibi birçok durumla karşı karşıya kalınabileceği için sakıncalıdır.

Hamilelikte Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik hayatın en özel dönemlerinden biri. Bunun yanı sıra; en çok dikkat gerektiren süreçtir. Özellikle spor ve egzersiz yapan hamilelerin dikkat etmeleri gereken pek çok husus mevcut. Hamilelik döneminde anne hem kendi sağlığını hem de bebeğin sağlığını düşünmelidir. Uzmanlar, hamilelerin spor ve egzersiz yapmalarını öneriyorlar. Ancak; bu faaliyetler konusunda dikkat çeken ayrıntılar var. Hamile kişilerin bu konuda doğru bilgiler edinmeleri ve bu faaliyetleri kendilerine uygun bir şekilde dikkati elden bırakmadan yapmaları gerekli.

Spor Öncesi Beslenme

Spor öncesinde beslenme önemli. Spor faaliyetleri süresince anne adayının enerjisini dengeleyecek ve ona güç verecek bir şeyler yemesi gerekiyor. Bunun için hafif besinler tercih edilmelidir. Kalori yönünden zengin, besin değeri yüksek besinler tercih edilmelidir.

Su Tüketimi

Spor faaliyetine başlamadan önce mutlaka su içilmelidir. Spor faaliyetleri boyunca vücudun susuz kalmaması gerekir. Bunun için başlamadan önce yeteri kadar su içilmelidir. Spor ya da egzersiz sona erdiğinde yine su içilerek kaybedilen su miktarı yeniden kazanılmalıdır.

Ortam Sıcaklığı

Hamilelikte spor ve egzersizin nerede yapılacağı önemli. Zira bulunulan ortamın sıcaklık derecesi anne adaylarını sağlığı üzerinde etkilidir. Fazla sıcak olması da fazla soğuk olması da önerilmez. Bunun için hafif serin bir ortam yeterli olacaktır. Bilindiği gibi hamile bireylerin vücut sıcaklıklarının 1.5 dereceden daha fazla olmasına yol açacak her türlü ortam hamileler için risk arz eder. Bu nedenle bu konuya dikkat edilmelidir. Eğer egzersiz olarak yürüyüş yapılacaksa mevsime göre karar verilmelidir. Söz gelimi; yaz aylarının sıcak günlerinde dışarıda yürüyüş yapmak yerine spor salonları tercih edilmelidir.

Bahar aylarında ise dışarıda yürüyüş yapılabilir. Aynı zamanda spor ve egzersiz faaliyetinin yapılacağı ortamın havasız bir yer olmamasına da dikkat edilmelidir. Havasız, rutubetli ortamlar, hamamlar, sıcak banyolar egzersiz faaliyetleri açısından sakıncalı ortamlardır  Tüm bunlar göz önüne alınarak spor yapılacak mekan seçilmelidir.

Spor Kıyafetleri

Hamilelerin normalde de kıyafetlerine dikkat etmeleri gerekir. Özellikle spor yaparken kıyafet seçimi bu duruma uygun olmalıdır. Hava alabilen, bol, rahat ve aynı zamanda esneklik payı olan kıyafet parçaları tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra; iç çamaşırlarının seçimi de bunlara uygun olmalıdır. Anne adayını spor faaliyetleri süresince rahat hareket etmesi ve kıyafetlerden dolayı her hangi bir rahatsızlık yaşamaması için bu oldukça önemli.

Spor Ayakkabıları

Spor faaliyetleri boyunca ayaklar en önemli işlevi yerine getirirler. Bu nedenle; rahat olmaları gerekir. Bunun içinde ayakkabı seçimine önem verilmelidir. Koşu, yürüyüş ve salon ayakkabıları gibi ihtiyaca yönelik seçimler yapılabilir. Spor faaliyetleri süresince kasılma ya da kramp gibi sorunlara yol açacak ayakkabı türlerinden uzak durulmalıdır.

Riskli Egzersiz ve Hareketlerden Kaçınmak

Egzersiz, spor faaliyetleri içindeki bazı hareketler risk taşır. Hamil kişilerin bu hareketleri yapmamaları önemlidir. Her iki bacağın birlikte kaldırılması ya da tam mekik gibi hareketler karnı zorlar. Dolayısıyla hamilelik açısından son derece tehlikelidir. Bunun dışında geriye doğru köprü kurma, geriye doğru bükülme, eğilme, zıplama, sıçrama ya da ani yön değiştirme gibi hareketler de bu dönem için kaçınılması gerekli olan hareketlerdendir.

Hamilelikte Yapılamayacak Sporlar

Jimnastik, buz pateni, basketbol, voleybol, ata binme gibi risk taşıyan spor faaliyetleri hamile kişiler tarafından yapılamaz. Bu spor faaliyetlerinde, düşme, çarpma ve karna darbe alma gibi birçok durumla karşı karşıya kalınabileceği için sakıncalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.