Adet Kaç Gün Gecikirse Hamilelik Kesinleşir?

Hamilelik İçin Adetin En Az Kaç Gün Gecikmesi Gerekir?

1-2 güne kadar adet gecikmesi normaldir, tamamen fizyolojik olarak çoğu kişide görülür. 2 günden fazla süren adet gecikmesi ise hamilelik nedeniyle olabileceği gibi çok farklı nedenlerle de olabilir.

Adet Kaç Gün Gecikirse Hamilelik Kesinleşir?

Adet gecikmesi kadınların hayatı boyunca ara ara yaşadıkları bir durumdur. Adet gecikmesi hamilelik belirtisi olabildiği için adet gecikmesi yaşayan kadınların ‘Acaba hamile miyim?’ diye düşünmeleri, gayet doğal bir durumdur. Adet gecikmesinde adetin kaç gün geciktiği, asıl sorulması gereken sorudur. Adetin birkaç gün gecikmesi tamamen doğal olabileceği gibi, daha fazla süren gecikmelerde hamilelik olasılığını göz ardı etmemek gerekir. Peki, adet gecikmesi tam olarak kaç gün sürerse hamileliği düşünmek gerekir?

Hamilelik İçin Adetin En Az Kaç Gün Gecikmesi Gerekir?

Öncelikle adet gecikmesi hamilelik için olmazsa olmaz bir durumdur fakat kesin tanı için kandan gebelik testi yapılmalıdır. Adet gecikmesi sadece gebelik testi yaptırmak için bir nedendir. Peki, adet kaç gün gecikirse gebelik testi yaptırmaya gerek vardır, kaç güne kadar adet gecikmesi normaldir? 1-2 güne kadar adet gecikmesi normaldir, tamamen fizyolojik olarak çoğu kişide görülür. 2 günden fazla süren adet gecikmesi ise hamilelik nedeniyle olabileceği gibi çok farklı nedenlerle de olabilir.

Stres, kullanılan ilaçlar, mevsim değişimi ya da uzun seyahatler de 2 günden fazla süren adet gecikmesine neden olabilir. Adet gecikmesi 7 günden uzun sürmüş ise ön planda hamilelik düşünülmelidir. Vakit kaybetmeden bir doktora görünmek gerekir. Ama şunu unutmamak gerekir ki; adet ne kadar gecikirse geciksin bir insana hamile demek için, gebelik testi ve ultrasonla rahim incelemesi yapmak gerekir. Adet 7 günden fazla gecikse bile o kişi hamile olmayabilir. Adeti geciktiren bazı hastalıklar vardır, bu hastalıkların araştırılması gerekir.

Adet Gecikmesine Sebep Olan Tüm Durumlar

Adet gecikmesinin çok farklı sebepleri vardır. En sık sebebi ise hamileliktir. Her ne kadar en sık sebep hamilelik de olsa adet gecikmesi bize diğer sebepleri de düşündürmelidir. Peki, adet gecikmesine neden olan bu sebepler nelerdir?

 • Hamilelik
 • Stres
 • Yoğun egzersizler
 • Polikistik over sendromu
 • Doğum kontrol ilaçları
 • Tiroid bozuklukları
 • hipofiz bezi bozuklukları
 • Kilo alma, kilo verme
 • Kronik hastalıklar
 • Mevsim değişikliği

Görüldüğü üzere adet gecikmesinin çok farklı sebebi vardır. Adet gecikmesi yaşayan birinde öncelikle hamilelik düşünülmeli eğer hamile değil ise diğer sebepler araştırılmalıdır.

Adet Gecikmesi Yaşayan Birinin Yapması Gerekenler

Adet gecikmesi yaşayan kişi ilk birkaç günde adet gecikmesinin fizyolojik olabileceğini unutmaması gerekir. Çünkü adetlerinin tam gününde gören kadın sayısı zaten çok azdır. Üreme sistemimin fizyolojisi gereği böyle gecikmeler olabilir. Fakat adet gecikmesi 7 günden uzun süren kişinin vakit kaybetmeden gebelik testi yaptırması gerekir.

1 Yorum

 • Adella dedi ki:

  Merhaba, 35 günün sonunda hamilelik testi yaptım ve tek çizgi çıktı. 35 günden sonrasında adet başlamadı, bu süreden sonra hamilelik olası mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.