Mini Haplar Nedir? Nasıl Kullanılır?

Mini hapları sigara kullanan kişiler kullanabilir mi?

Mini haplar progesteron hormonu içeren bir korunma yöntemidir. Kullanımı doğum kontrol hapları gibi günlük olur. Ancak diğer korunma hapları gibi koagülasyon sistemine olumsuz etki yapmaz. Bu yüzden sigara içen kadınların bu haplarla korunması mümkündür. Fakat mini hapları kullanmadan önce bir doktora danışmanızda yarar vardır. Olası diğer etkenlerinde değerlendirilmesinden sonra, mini hapları kullanmaya başlamalısınız.

Mini Haplar Nedir? Nasıl Kullanılır?

Doğum kontrol yöntemleri arasında bulunan mini haplar istenmeyen gebeliklere karşı korunma sağlar. Bu hapların içeriğinde sadece progesteron hormonu bulunur. Bu hapların kullanım amacı ve etkileri farklı olabilir. İçeriğinde östrojen ve progesteron olan doğum kontrol haplarıyla birlikte kullanılabilirler. Ayrıca günlük kullanılan doğum kontrol haplarının içinde yer alırlar.

Mini hapların içeriğinde progesteron bulunduğu için, LH salınımını baskılar. Böylece yumurtalıklardan yumurtlamaya engel olunur. Yani gebeliğin oluşmasını sağlayacak yumurta gelişimi olmaz. Progesteron hormonu sayesinde servikal mukusta kalınlaşma olduğu için, sperm geçişleri engellenir. Tubal molitenin azalmasında da etkili olurlar. Mini hapların kullanımı günlük olarak gerçekleşir. Adet kanamasının bitiminden sonra doğum kontrol hapları gibi yedi gün ara vermeye gerek kalmaz. Bir kutu bitince hemen ikinci kutuya geçilerek, haplar aralıksız kullanılır.

Mini haplar nedir, nasıl kullanılır?

 • Mini hapların kullanımı adet kanamasının ilk gününden itibaren başlar.
 • Doğum kontrol hapları gibi düzenli olarak her gün aynı saatte içilir.
 • Emzirme döneminde bile kullanılabilirler. Yani adet kanaması olmasa da, mini haplar kullanılabilir.

Hapların tam koruma sağlaması için, kullanımından itibaren en az 1 hafta geçmesi gerekir. Bu yüzden ilk hafta gebelikten korunma için prezervatif, kondom gibi ek korunma yöntemleri kullanılmalıdır.

Mini hapları içmeyi unutursanız ne yapmalısınız?
Mini hapların günlük olarak ve aynı saatte alınması gerekir. Hapları içmeyi unutursanız, saatini kaçırırsanız gebelik riskiniz olur. Düzenli olarak içtiğiniz saatin üzerinde 3 ve üzeri saat geçerse hemen hapı almanız gerekir. Ancak hapların işlevini tam olarak yerine getirmesi için, aynı saatte içilmesi önemlidir. Geçen sürede koruyucu etkisi azalmaktadır. Bu düzeni oturtuncaya kadar ek korunma yönteminin kullanılması tavsiye edilir. Eğer hem ilacı içmemiş, hem de ilişkide bulunduysanız gebelik bakımından değerlendirme yapılması gerekir. Mini hapları kullandığınızda ishal ve kusma yakınmalarınız olursa, hapların koruyucu etkisi de olumsuz etkilenecektir. Böyle bir durumda istenmeyen gebelikler meydana gelebilir. Bu sorunları olanlarda ek korunma yöntemine başvurmalıdır. Düzelme olduktan sonra hapların rutin kullanımına geçilebilir.

Mini hapların avantajları nelerdir?

 • Mini hapları içeriğinde östrojen ve progesteron barındıran diğer doğum kontrol haplarının koagülasyon sisteminde yaptığı olumsuz etkileri yoktur. Bu yüzden damar tıkanıklığı olanlar, sigara tiryakileri bu hapları rahatlıkla korunma yöntemi olarak kullanabilir.
 • Şeker hastaları, migren hastaları da bu yöntemle gebelikten korunabilir.
 • Doğum yapan kadınlar emzirmeye devam etseler bile, doğumdan 3 gün sonra bu hapları kullanmaya başlayabilir. Hapların anne sütüne olumsuz bir etkisi olmaz. Bebeğe de bir zararı olmaz.
 • Diğer doğum kontrol haplarındaki yan etkiler mini haplarda oldukça azdır.

Mini hapların olası yan etkileri nelerdir?

 • Bu hapları kullanan kadınlarda adet düzensizlikleri olabilir.
 • Hapların kullanımında ilk günlerde ciltte akne sorunları olabilir
 • Kadınlarda yumurtalık kisti oluşumuna yol açabilir.

Mini hapları kimler kullanabilir?
Mini hapları üreme çağında olan ve menopoza girmemiş olan her kadın kullanabilir. Doğum kontrol haplarında olduğu gibi kullanımında yaş sınırı yoktur. 35 ve üzerindeki kadınlar bile mini haplar korunma yöntemi olarak kullanabilir. Bunun dışında aşağıdaki rahatsızlıkları olan kadınlara da uygun bir korunma yöntemi olduğu belirtilir.

 • Kürtaj olmuş, gebeliği düşükle sonuçlanmış olan kadınlarda bu haplarla korunabilir.
 • Çikolata kisti denilen endometriozis hastaları da mini hapları kullanabilir.
 • Sigara alışkanlığı olan kadınlara da uygun bir korunma yöntemidir.
 • Kalp kapak hastalığı olanlar, epilepsi hastaları ve yumurtalık kisti bulunan kadınlara da uygundur.
 • Rahim ağzında iyi huylu tümör olan kadınlar, pelvik enfeksiyon ve miyom sorunu olanlarda mini hapları kullanabilir.
 • Hipotiroidi, hipertiroidizm hastaları, talasemi, orak hücreli anemi, kansızlık gibi sorunları olanlarda haplarla korunabilir.
 • Safra kesesi taşı olana kadınların kullanımına da uygundur.

Mini haplar hangi hallerde kullanılmamalıdır?

 • Yüksek tansiyon hastalarında sadece tansiyonun kontrol altında olduğu sürece mini hapların kullanımı uygundur. Tansiyonunda iniş çıkışlar olan hastalar için bu hapların kullanımı tavsiye edilmez.
 • Damar tıkanıklığı sorunu yaşamış olan kadınların, bu rahatsızlığı tedavi edildiyse hapların kullanımında sınırlama yoktur. Ancak halen damar tıkanıklığından tedavi görenlere bu hapları kullanmaması önerilir.
 • Karaciğer hastalığı olanlar, siroz hastası, karaciğerde tümör sorunu olanlara da uygun bir korunma yöntemi değildir.
  Mini hapların gebelik şüphesinde ve gebelikte kullanımı uygun değildir.

Benzer Konular:

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Kanama veya Adet Olması

Doğum Kontrol Hapı Cinsel İsteği Etkiler Mi?

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Hamile Kalmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.