Anne Ölüm Oranı

Anne ölüm oranı alınan önlemlerle giderek azalmaktadır

Gebelik döneminde, doğumda ve doğumdan sonraki 42 günde gebeliğe bağlı etkenlerden kaynaklanan anne ölümlerinin önlenmesi amacıyla Dünya Sağlık Örgütü çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Amaç canlı doğum sayısını, anne ölümlerini azaltmaktır. Gelişmekte olan ülkelerde daha fazla görülen anne ölümleri, ülkenin gelişmişliğinin arttırılması sayesinde azaltılabilir.

Anne Ölüm Oranı

Anne ölümü Dünya Sağlık Örgütü tarafından; hamileliğin herhangi bir sürecinde ve doğumun ardından 42 gün içinde hamileliğe bağlı nedenlerden kaynaklanan ölümler olarak tanımlanır. Buna göre anne ölüm nedeni direkt hamilelikten kaynaklanan bir neden ya da hamilelik nedeniyle var olan bir hastalığın ağırlaşması yüzünden ya da hamilelik yönetimi, uygulanan tedavi yöntemleriyle alakalı nedenler olabilir. Bunun dışında kaza ile ya da tesadüf eseri olan anne ölümü buna dâhil değildir.

Anne ölüm oranı nedir?

Anne ölüm oranı belirli bir zaman dilimindeki anne ölümü sayısının canlı olan doğum sayısına oranıdır. Yani yüz bin canlı doğuma düşen anne ölüm sayısıdır. Anne ölüm hızı ise, anne ölümünün doğurganlık çağında olan kadınların oranıyla tespit edilir.

Doğrudan anne ölümü ne demektir?

Gebelik döneminde ve doğumdan sonra 42 gün sürede gebelikten kaynaklanan doğal komplikasyonlar ya da yapılan çeşitli müdahaleler sonucunda, gebelikle alakalı patolojilerden kaynaklı komplikasyonlardan olan ölümlerdir.

Dolaylı anne ölümü ne demektir?

Gebelik döneminden önce annede olan bir hastalığın gebelikten kaynaklanan şekilde ağırlaşması sonucunda oluşan anne ölümleridir. Annenin gebelikten önce kalp hastası olması gibi sebeplerde gebeliğin bu hastalık üzerine olumsuz etki yapması buna örnektir.

Geç anne ölümü ne demektir?

Doğum ya da düşükten sonraki 42 günden bir yıla kadar süreçte doğrudan ya da dolaylı sebeplerden olan anne ölümleridir.

Tesadüfi anne ölümü ne demektir?

Gebelikte, doğumda ve doğumdan sonraki 42 gün içinde olan ve gebelikten kaynaklı bir sebebe bağlı olmayan anne ölümlerini ifade eder. Bunların arasında intihar, trafik kazası, zehirlenme gibi nedenlerden olan anne ölümleri girer.

Dünya Sağlık Örgütü bilgilerine göre 2008 yılında gerçekleşen anne ölümleri 358.000 dir. Bu anne ölümlerinin % 60 kadarı doğumdan sonraki dönemde olmuştur. Bunların % 45 kadarı doğumdan sonra 24 saat içinde olmuştur. Kalan % 65 lik kısmı doğumdan sonraki ilk haftada olmuştur.

Tüm dünyadaki anne ölümlerinin en fazla olduğu bölgeler Güneydoğu Asya ile Afrika bölgelerindedir. Gelişmekte olan ülkelerde anne ölümleri daha fazla görülür. Yani anne ölüm oranı ülkenin gelişmişlik düzeyiyle ve sağlık hizmetlerine kolay ulaşılmasıyla orantılı şekilde gerçekleşir.

Anne ölüm nedenleri nelerdir?

 • Enfeksiyonlar
 • Aşırı kanama
 • Zor doğum (Distosi)
 • Preeklampsi ile eklampsi
 • Güvenli şekilde olmayan düşükler
 • Amniyon sıvı embolisi
 • Tromboembolik olaylar
 • İndirekt sebepler

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre; her gün ortalama 800 anne adayı hamileliğe ve doğuma bağlı olan önlenebilir sebeplerle kaybedilmektedir. Anne ölümlerinin yüksek olduğu bölgelerde kırsal ve fakir olan yerlerdir. 15 yaş altı adolesan gebeliklerdeki anne adayları, ileri yaştakilere göre komplikasyonlara, anne ölümlerine karşı daha fazla risk taşır. 2010 yılında gebelik döneminde ya da doğumdan sonra olan anne ölümleri 287.000 adettir.

Anne ölüm oranını arttıran etkenler

Anne ölümlerinin bazı ülkelerde daha yüksek olmasının nedenleri arasında;

 • Anne adayının sağlık hizmetlerine uzak olması, kırsal bölgede yaşaması
 • Yoksulluk
 • Kaliteli sağlık hizmetinin alınacağı sağlık personeli yetersizliği
 • Bilgi eksikliği
 • Bölgesel kültürel uygulamalar

Anne ölümlerinin azaltılması amacıyla tüm dünyada çalışmalar yapılmaktadır. Ülkemizde de son yıllarda anne ölüm oranının düşüş yaşadığı belirlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.