Embriyo Transferi Sonrası Tutunma Ne Zaman Olur?

Embriyo Transferi Nedir?

Tüp bebek tedavilerinde uygulanan son adım embriyo transferidir. Peki embriyo transferi nedir? Embriyo transferi sonrası tutunma ne zaman gerçekleşir?

Embriyo Transferi Sonrası Tutunma Ne Zaman Olur?

Tüp bebek tedavisi; muayeneler, tahliller ve yumurta toplama süreciyle başlayan embriyo transferiyle sona eren süreci kapsar. Tedavinin başlayışından transfer gününe kadar geçen süre aralığı yaklaşık olarak 1-2 ay boyunca sürer. Bazı durumlarda ise embriyolar dondurularak 1-2 ay içinde transfer edilebilir. Transfer işleminden sonra da gebeliği öğrenmek için yaklaşık olarak 10-12 günlük zaman dilimi yeterlidir.

Embriyo Transferi Nedir?

Tüp bebek tedavilerinde uygulanan son adım embriyo transferidir. Embriyo, yumurtaların laboratuvarda spermle birleştirilmesi sonucunda elde edilir. Laboratuvar ortamında döllenen embriyolar kateter yardımıyla rahme yerleştirilir. Bu işleme de embriyo transferi denir.

Embriyo Transferi Kaçıncı Gün Yapılır?

Embriyo transferi, yumurta toplanıp döllendikten sonraki üçüncü ya da beşinci günde yapılır. En ideali, beşinci günde yapılmasıdır. Çünkü bu dönem içinde gebelik potansiyeli en yüksek embriyoyu seçmek oldukça kolaydır. Bu da kadının yaşına, gelişmiş olan embriyo sayısına ve kalitesine göre de üçüncü günde transfer yapılabilir.

Embriyo Transferinden Kaç Gün Sonra Gebelik Belli Olur?

Embriyo transferi 5. gün yapılmışsa ve şartlar da yeterliyse aslında o gün ya da ertesi gün embriyonun rahim duvarına tutunmasıyla gebelik gerçekleşir. Fakat gebelik testi için en doğru zaman transfer işleminden 10-12 sonradır. Bu dönem içinde yapılan b-hCG testiyle de gebelik durumunuzu öğrenebilirsiniz.

Test sonucunda da hem gebelik oluşup oluşmadığı hem de gebeliğin ilerleyip ilerlemeyeceği de anlaşılır. İlerleyen günlerde ise hormon değerlerinin artışı dikkate alınarak gebeliğin ilk aşaması konusunda bir yorum yapılabilir. Ancak tüp bebek merkezleri adına önemli olan sonuç ise gebeliğin 8. haftasındaki ultrasonografik değerlendirme sonucunda kese ya da kalp atışının olup olmamasıdır.

5. Gün Embriyosu Ne Zaman Tutunur?

Erken dönemde transfer yapılan fazla sayıda embriyo çoğul gebelik meydana getirir. Embriyo sayısının sınırlanmasıyla belirli sayıda embriyosu bulunan çiftlerde embriyo transferi 5. gün embriyosu zamanında yapılıyor. Böylelikle gelişim seviyesine göre seçilebilen en kaliteli embriyolar ile gebelik elde etme imkanı en üst düzeyde tutulmaya çalışılıyor.

Embriyo Transferi Sonrası Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelikle alakalı sıkıntılar hisseden hastaların kasık ağrısı, mide bulantısı, memelerde şişkinlik gibi şikayetlerinin sebebi aslında kullanmış oldukları hormonal tedavidir. Bu bakımdan bu tür belirtiler her zaman gebelikle alakalı belirtiler değildir.

Embriyo transferi sonucunda gebelik belirtileri ile alakalı diğer görüşler ise şu şekildedir:

  • Embriyo transferi sonrasında erken dönemde en sık yaşanılan sorunlardan biri bel ve kasık ağrısıdır. Bu ağrılar, gebelikte de sık görülür.
  • Bu dönem içinde net olan bir hamilelik belirtisinden söz edemeyiz fakat transfer sonrası kahverengi veya açık bir renkte kanama olursa da bu kanama gebelik kanaması olabilir. Bunu anlamanın yolu ise hamilelik testi yapmaktır.
  • Çok erken dönem içinde de bulantı, tansiyon düşüklüğü, kusma gibi belirtiler görülmez. Çok düşük olan Beta HCG değerlerinde yüksek değerlere çıkıldıkça da bu belirtiler baş gösterir ancak erken dönem içinde bu şekildeki belirtiler ile çok karşılaşılmaz.
  • Kasık ağrısı ya da bel ağrısı gibi durumlar hamilelikle alakalı olmayabilir. Gebelikle alakalı net sonuç, 12. günde yapılan kanda gebelik testi ile anlaşılır. Kanda yapılan gebelik testi pozitif çıkan bir hastanın belirli süre içerisinde de gebelik hormonu gittikçe yükselir ve gebelikle alakalı semptomlar bulgular gösterir.

Tüm bu görüşler ışığında gebeliğin net olarak gerçekleşip gerçekleşmediğini anlamanın tek yolu gebelik testidir. Hamilelikle alakalı belirtiler meydana geldiğinde mutlaka gebelik testine başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.