Evlilik Öncesi Cinsel Muayenenin Faydaları

Cinsel Muayene Nedir?

Evlenmeden önce cinsel olarak belirli kontrollerden geçmek kendi sağlığınız ve ilerde dünyaya gelecek olan bebeğinizin sağlığı açısından oldukça büyük önem taşıyor.  Eğer siz de cinsel yolla bulaşabilecek olan hastalıklara karşı kendinizi ve eşinizi korumak istiyorsanız mutlaka evlenmeden önce doktorlar tarafından uygulanmakta olan cinsel muayene işlemlerini eksiksiz bir şekilde yaptırmaya özen gösteriniz. Oldukça kısa süre içerisinde yapılmakta olan kontrollerden sonra evlenmek için herhangi bir probleminizin bulunmaması durumunda sağlıklı bir şekilde cinsel ilişkiye girebileceğinizi öğrenmiş olacaksınız.

Evlilik Öncesi Cinsel Muayenenin Faydaları

Cinsel Danışmanlık

Yapılmakta olan sağlık kontrollerinden sonra eğer herhangi bir cinsel sağlık problemi ile karşı karşıya kalırsanız bu sorunları kısa sürede çözmek için cinsel danışmanlar tarafından destek alabilirsiniz. Özel sağlık kurumlarında veya muayenehanelerde bulunmakta olan cinsel sağlık danışmanlığı sayesinde siz de yaşamış olduğunuz sorunları nasıl çözeceğiniz hakkında psikolojik destek alabilirsiniz. Psikolojik destek dışında hormon veya çeşitli tıp alanlarında yapılacak olan tedaviler için ise jinekologlar veya ürologlar tarafından yardım almanız da mümkündür. Evlenmeden önce yapılmakta olan bu kontroller sayesinde eşlerin birbirine karşı bulaştırabilecek olduğu hastalıklar tespit edilir ve böylece ölümcül sonuçlar ortaya çıkmadan önce gerekli olan tedbirler alınmış olur.

Cinsel Kontroller Ne Zaman Yapılmalıdır?

Bahsetmiş olduğumuz kontrollerin özellikle cinsel ilişkiye girmeden önce mutlaka tamamlanması gerekiyor. Eğer kontrol yapılmadan bilinçsiz bir şekilde cinsel ilişki yaşarsanız ve karşılıklı olarak kişiler arasında birbirine bulaşabilecek olan hastalıklar mevcutsa, ne yazık ki tedavisi mümkün olmayan ve birçok kan yolu ile bulaşan hastalık iki kişiyi de etkileyebilir. Cinsel sağlık kontrolleri genellikle evlenme kararı almış kişiler için yasalar önünde zorunlu tutulmaktadır. Resmi olarak evlenmek istiyorsanız öncelikle yasaların gerektirmekte olduğu cinsel sağlık kontrollerinden geçmeli ve sağlıklı olduğunuzu beyan eden resmi evraklara sahip olmalısınız.  Gerekli olan sağlık raporlarına sahip olduktan sonra ise evlilik işlemlerine devam edebilirsiniz. Son zamanlarda dünyaya genelinde birçok devlet tarafından bahsetmiş olduğumuz bu konu, oldukça önemli olarak görülüyor.  Bu yüzden de cinsel sağlık raporuna sahip olmadan resmi kayıtlar altında evlenmek son zamanlarda mümkün değildir.  Bu sıkı uygulama sayesinde cinsel yolla bulaşan hastalıkların kısa süre içerisinde minimum seviyeye indirilmesi planlanıyor.

Erkekler de Evlilikten Önce Cinsel Kontrollerden Geçmeli Midir?

Toplum tarafından yanlış bilinmekte olan bilgiler arasında cinsel sağlık kontrollerinin sadece kadınlar için yapılmasının gerekli olduğu görüşüdür. Bilinenin aksine erkeklerde de evlilik öncesinde yapılmakta olan cinsel sağlık kontrolleri oldukça büyük önem taşımaktadır. Çünkü kadınlarda olduğu kadar erkeklere özgü olan da birçok farklı cinsel sağlık problemi ortaya çıkabilir. Cinsel yolla bulaşmakta olan hastalıklardan olabildiği kadar korunmak için de evlilik öncesinde her iki cinsin de gerekli olan kontrolden geçmesi gerekmektedir. Erkekler için cinsel sağlık kontrolleri yaptırmak için hastanelere giderek başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Hastanede erkek hastalıklarına bakmakla görevli olan bölümler tarafından kontrol edilerek sağlıklı olmanız durumunda gerekli olan resmi belgelere sahip olabilirsiniz.

Kontroller Yapılmazsa Ne Olur?

Bahsetmiş olduğumuz bu kontroller eğer ciddi bir şekilde yapılmazsa hangi problemler ile karşı karşıya kalabileceğinizi merak ediyor musunuz? Kan yoluyla veya sadece cinsel ilişki sırasında bulaşmakta olan birçok ciddi hastalık bulunmaktadır. Öncelikle cinsel yolla bulaşmakta olan hastalıkların belirtilerini kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Erkek ve kadın için idrar yaparken ağrılar yaşamak ve olması gerekenden çok daha sık idrara çıkmak
  • Kol ve bacaklarda oluşmakta olan kızarıklıkların artması ve deride oluşmaya başlayan döküntüler
  • Ağız içinde sürekli olarak yaraların artması ve üşüme hissinin oluşması
  • Deri üzerinde herhangi bir yara izi olmamasına rağmen derinin alt bölümünde meydana gelmiş olan şişlikler
  • Şiddetli bir baş ağrısı ile birlikte gelmekte olan halsizlik ve mide bulantısı

yukarıda görmüş olduğunuz maddeler her iki cins için de cinsel hastalıkların ortaya çıktığının belirtisi olarak bilinmektedir. Eğer siz de bu tarz belirtiler ile karşı karşıya kalırsanız, çok fazla geç kalmadan doktor kontrolünden geçmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü cinsel hastalıklar genellikle insan hayatını ölümcül olarak etkileyebilecek kadar ciddi sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Erken teşhis, diğer hastalıklarda olduğu gibi cinsel problemlerde de oldukça önemlidir. Hastalık durumlarının önüne geçilmesi için de uzun zamandan beri evlilikten önce cinsel sağlık kontrollerinin yapılması gerektiği konusunda insanlar bilinçlendiriliyor. Siz de bu konuda hassas davranarak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Riskleri Azaltmak İçin Neler Yapılmalı?

Evlenmeden önce yapılmakta olan cinsel sağlık kontrollerini rağmen evlendikten sonra da çeşitli problemler ortaya çıkabilir. Eğer oluşmuş olan cinsel sağlık problemlerin karşı tarafa bulaşmasını engellemek istiyorsanız uygulayabileceğiniz birkaç önemli unsur bulunuyor.  Öncelikle cinsel ilişkiler sırasında kondom kullanmak, iki kişinin direkt olarak bir temas halinde bulunmasının önüne geçtiği için cinsel hastalıkların karşı tarafa bulaşmasını büyük oranda engeller. Bununla beraber karşı cinste daha önce olmayan belirtiler varsa (vajina veya penis içerisinden farklı renkteki sıvıların gelmesi gibi) cinsel ilişkiden kaçınmalı ve mümkün olduğu kadar kısa süre içerisinde doktor kontrolünden geçmelisiniz.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cinsel yolla bulaşmış olan hastalıkların tedavi edilmesi ne yazık ki diğer hastalıklardan biraz daha zor olmaktadır. Özellikle AIDS gibi henüz günümüzde tedavisi bulunmamış hastalıklar ile karşı karşıya kalmanız durumunda ne yazık ki geri dönüşü mümkün olmayan sonuçların ortaya çıkmasına sebep olabilirsiniz. AIDS dışında ise yine cinsel yolla bulaşmakta olan birçok farklı hastalık vardır.  Tıp dünyasında bu şekilde bulaşmış olan hastalıkların tedavi edilmesi için çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Fakat bu ilaçlar hastalığı tedavi ederken ne yazık ki vücuda olması gerekenden çok daha fazla kimyasal madde enjekte ederek sağlığınızın olumsuz yönde gitmesine sebep olabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.