Hamileliğe Engel Olan Durumlar Nelerdir?

Hamile Kalmak

Hamile kalmak için anne ve babadan gelmekte olan anne gametlerin anne rahminde birleşerek ilk olarak zigot hücresi oluşturur. Bahsetmiş olduğumuz bu zigot hücresi oluştuktan sonra ise büyüyüp bölünerek haftalar içinde bebeğin önemli organların oluşturmaya başlar. Özellikleri zigot evresinde meydana gelebilecek bazı mutasyonlar bebeğin hayatı boyunca karşı karşıya kalacağı durumlar ortaya çıkarabiliriz. Bu yüzden de hamileliğin özellikle ilk dönemlerinde zararlı radyasyon ışınlarından korunmaya özen göstermeniz gerekiyor.

Hamileliğe Engel Olan Durumlar Nelerdir?

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hamilelik sorunu yaşayan eşler için tıp dünyasında çeşitli tedavi yolları bulunmaktadır. Bahsetmiş olduğumuz tedavi yolları içerisinde en popüler olanı ise tüp bebek ile bebek sahibi olmaktır. Tüp bebek tedavisi anneden ve babadan alınmış olan hücrelerin dış ortamda birleştirilmesi ile oluşturulur. Dış ortamda oluşturulmuş olan hücreler daha sonra anne rahmine yerleştirerek bu şekilde gelişmeye devam etmesi sağlanır. Tüp bebek tedavisi uygulanırken anne ve babadan alınmış olan üreme hücrelerinin tamamen sağlıklı olması gerektiğini unutmayınız. Tüp bebek tedavisinin başarılı bir şekilde uygulanması için anne ve babanın verimli bir şekilde döl üretebiliyor olması gerekmektedir. Aksi takdirde uygulanması gereken tedavi yöntemleri kişiden kişiye göre farklılık gösterecektir. Eğer anne ve babada sperm ile yumurta üretimi sırasında çeşitli sorunlar meydana geliyorsa ilk olarak bunların tedavi edilmesi gerektiğini unutmayınız. Sperm ve yumurta üretimi sağlıklı bir şekilde yapıldıktan sonra tüp bebek tedavisi tekrar denenebilir.

Annelerdeki Problemler

Eğer defalarca denemenize rağmen doğal yöntemler ile hamile kalamıyorsanız, bunun çeşitli sebepleri olabilir. Tıp dünyasında meydana gelen de bu problemlerle sık sık karşı karşıya kalınıyor. Genellikle çocuk sahibi olamayan kişilerin yaşamış oldukları problemler anneden kaynaklanmaktadır. Rahim içerisinde bulunmakta olan duvarın kalınlığı bebeğin oluşması için gerekli olan en önemli unsurlar arasında yer alıyor. Uterus duvarı olarak bilinmekte olan bu duvarın yeterince kalın olmamasından dolayı, oluşan zigot hücresi duvara tutunamıyor ve düşük adı verilmekte olan olay sürekli olarak tekrar ediyor. Bu durumu çözmek için ise tıp dünyasına genellikle hormon tedavisi tercih ediliyor. Hormon sayesinde uterus duvarı kısa süre içerisinde kalınlaştırılabilir. Sadece anneden kaynak olarak değil aynı zamanda babada üretilmekte olan spermlerin kalitesinden dolayı da hamile kalmaya engel olan çeşitli durumlar meydana gelebilir. Hamile kalmaya engel olan durumları kısaca 5 başlık altında toplamak gerekirse şu şekilde bir özet şema çıkartabiliriz.

  • Annenin yumurta üretimi sırasında çeşitli problemlerin ortaya çıkması, hamile kalmaya engel olabilir.
  • Erkeklerde üretilmekte olan sperm sayısını ve kalitesinin yetersiz olması da yumurtanın döllenmesine engel olan unsurlar arasında yer alıyor.
  • Bayanlarda doğurganlık yaşının aksatılmaması da oldukça önemlidir. Doğurganlık yaşı geçmiş olan bayanlarda yumurta üretimi sağlıklı olarak yapılmadığı için hamile kalma sırasında sorunlar ortaya çıkabiliyor.
  • Bayanlarda yumurta hücreleri üretildikten sonra yumurta kanalları sayesinde iletilerek rahim bölgesinde gelişir. Bahsetmiş olduğumuz bu kanallarda oluşmuş olan tıkanıklıklar bebeğin oluşmasına engel olur.
  • Çikolata kisti olarak bilinmekte olan problem de son zamanlarda dünya üzerinde yaygın olarak karşılaşılan bir durumdur. Rahimin iç zar dokusunun bozulması ile ortaya çıkan bu problemin tedavi edilmesi için ise doktorlardan yardım almak gerekiyor.

Yumurta Kanallarının Tıkanması

Cinsel yollarla bulaşmakta olan hastalıklar da hamileliğe engel olabilir. Cinsel yolla bulaşmakta olan hastalıklardan en çok karşı karşıya kalınan, çikolata kisti olarak bilinmektedir. Bahsetmiş olduğumuz bu hastalık tamamen kan yolu ile karşı tarafa geçtiği için genellikle cinsel ilişkiler sırasında karşı cinse bulaşıyor. Kist ortaya çıktıktan sonra yumurtanın ilerleyecek olduğu fallop tüpleri içerisinde tıkanıklık meydana geldiği için sağlıklı bir şekilde yumurta üretilmesini büyük oranda engelliyor. Çikolata kisti ile mücadele etmek oldukça zordur. Genellikle bu hastalığa sahip olan bayanlar için uygulanmakta olan tedavi yöntemleri arasında tüp bebek yöntemleri uygulamak doktorlar tarafından daha çok tercih ediliyor. Çünkü kist oluşmuş bayanlarda yumurta üretiminde herhangi bir sıkıntı yoktur. Sadece yumurtanın ilerleyeceği kanal içerisinde problemler meydana gelecektir. Üretilmiş olan yumurta hücreleri kanala ilerlemeden önce vücuttan çıkartılıyor ve babanın sperm hücreleri ile laboratuvar ortamında birleştiriliyor. Bu birleştirme sonucunda ise kolay bir şekilde sağlıklı zigot hücreleri üretilebiliyor. Üretilmiş olan hücreler ise annenin rahmine yerleştiriliyor. Kist olmuş bayanlarda rahmin içerisinde herhangi bir problem bulunmadığı için bebeğin gelişmesi sırasında sorun yaşanmıyor. Fakat yine de tüp bebek tedavisi uyguladıktan sonra herhangi bir problem ortaya çıkıp çıkmayacağı hakkında emin olmak için düzenli olarak doktor kontrolünden geçmenizi tavsiye ediyoruz. Kimi insanlarda kist meydana geldikten sonra yumurta üretiminde de aksamalar meydana gelebilir. Bahsetmiş olduğumuz bu aksamalar genellikle doğurganlık yaşı geçmiş olan bayanlarda meydana gelmektedir. Doktorların da yapmış olduğu tavsiyeleri göz atarak 40 yaşının üzerinde hamile kalmanın tehlikeli olduğu konusunda dikkatli olmalısınız. Çünkü 40 yaşından sonra vücuttaki hormonların dengesi değişmeye başlar ve bu değişimden dolayı da hamile kaldıktan sonra çeşitli sorunları ortaya çıkabilir.

Hormonların Gerekli Seviyeye Getirilmesi ve Psikolojik Destek

Hamilelik tamamen hormonlar ile ilgili bir durum olduğu için zaman zaman psikolojik problemlerden dolayı da hamile kalma konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz. Eğer bu tarz sorunlar ile karşı karşıya kalıyorsanız tıp dünyasından yardım almadan önce ilk olarak psikolojik destek almanız, sizin için oldukça farklı olacaktır. Alacak olduğunuz birkaç seanslık psikolojik destekten sonra vücudunuzdaki hormon dengesi eski haline dönecektir. Psikolojik olarak destek aldıktan sonra herhangi bir tedavi yöntemi uygulamadan tekrar çocuk sahibi olmayı deneyebilirsiniz. Genellikle bahsetmiş olduğumuz psikolojik tedavi yöntemlerinden sonra birçok eş adayı çocuk sahibi olarak hayatına devam edebiliyor. Fakat bahsetmiş olduğumuz bu tedavi yöntemini uygulamak için vücudunuzda üretilmekte olan hücrelerde herhangi bir problemin bulunmaması gerekiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.