Gebelikte Neden Sık İdrara Çıkılır?

İdrar Kaçırma Nasıl Engellenebilir?

Genellikle gülerken ya da ağır kaldırırken idrar kaçırılabilir. Bunu engellemek için ise kegel egzersizleri yapılabilir.

Gebelikte Neden Sık İdrara Çıkılır?

Bazı insanlar idrara çok sık çıkabilir. İdrara sürekli çıkanlar, bunun sebebinin gebelikle alakalı olabileceğini düşünür. Bu konuda da sürekli araştırmalar yaparlar. Gebelik dönemi kadınlar için son derece dikkat gerektiren bir dönemdir. Bu dönem oldukça hassastır ve her konuda dikkatli olunması gerekir. Gebelik esnasında ortaya çıkabilecek olan her türlü soruna karşı hazırlıklı olunması gerekir.

Bu konu hakkında bilgi sahibi olmayanlar başkalarının deneyimlerine de başvurabilirler. Bu sayede bu dönemin daha sorunsuz olarak atlatılması sağlanabilir. Gebelik döneminin ilk 3 ve son 3 ayında bu sorunla karşılaşılabilir. Bu sorunu yaşayan kişiler çok fazla olsa bile, bu durumdan korkmaya gerek yoktur. Çok sık idrara çıkma sorunu zamanla yok olabilir.

İdrara Çıkmanın Nedenleri Nelerdir?

İdrara sıklıkla çıkılması genellikle gebelik döneminde yaşanan sorunlardandır. Bunun yanı sıra farklı nedenlerde olabilir.

Bu nedenler şu şekilde sıralanır;

  • Gebelik
  • Vücuttaki kan miktarının artması
  • İdrar yolu enfeksiyonları
  • Diyabet
  • Kaygı bozuklukları
  • Böbrek enfeksiyonu gibi nedenlerden dolayı çok sık idrara çıkılabilir.

Bu sorunla yüz yüze gelen kişinin uzman bir doktordan destek alması gerekebilir. Bazı kişiler çok sık idrara çıkmasından dolayı gebelik şüphelerinin netleştiğini anlayabiliyor. Bazı hastalıkların belirtisi olabilecek bir durum olması nedeniyle mutlaka bildirilmelidir. Aksi takdirde tehlikeli hastalıkların tanısının konulmasında gecikmeler olabilir. Bu nedenle mutlaka bir doktor gözetiminde olunması gerekir.

Sıklıkla İdrara Çıkanlara Öneriler

Çok sık idrara çıkan kişiler bu durumla gebelik durumunda karşı karşıyaysa sıvı alımlarına dikkat etmelidir. Özellikle gebelik döneminde su içmek daha önemlidir. Gün içerisinde 3n az 8 bardak su içilmesi gerekir. Bu durum bebeğin sağlıklı gelişmesini sağlar. Olumlu yönde de etkiler. Bu durum gece geç saatlerde daha çok görülebilir. Bunun önüne geçmek için yatmadan önce sıvı alımı azaltılabilir. Bu şekilde daha rahat bir gece geçirilebilir. Ayrıca idrara çıkan kişilerin vücudunu tamamen boşaltması gerekir. Bu da sık sık çıkmayı engeller. Bu küçük öneriler sayesinde idrara çıkma sıklığı düzene sokulabilir.

İdrar Kaçırma Nasıl Engellenebilir?

İdrara çok sık çıkan kişiler ya da gebeler, idrarlarını bazen kaçırabilir. İdrar kaçırma da tıpkı sık çıkma kadar rastlanan bir durumdur. Bunu engelleyebilmek de yine o kişinin elindedir. Genellikle gülerken ya da ağır kaldırırken idrar kaçırılabilir. Bunu engellemek için ise kegel egzersizleri yapılabilir. Kegel egzersizlerini herkes yapabilir. Çünkü çok pratik hareketlerden oluşur. Bu hareketler sayesinde bölgedeki kaslar çalıştırılır ve kaçırma engellenebilir. Ayrıca idrar kaçırma sorunu olanlar hijyenik ped kullanabilir. Bu şekilde idrar kaçırma sorunları en aza indirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.