Hamilelikte Akıntı Nedir? Ne Zaman Başlar?

Akıntı Neden Olur?

Akıntının gebelikte oluşması da bu nedenlere ek olarak vajinanın kendini ve bebeği korumak istemesinden kaynaklanabilir. Çünkü dış etkilerden korunması gereken bebek için vajinanın akıntı ve hormonları en önemli etmendir.

Hamilelikte Akıntı Nedir? Ne Zaman Başlar?

Hamilelik her kadın için hayatının en önemli zaman dilimlerinden bir tanesi olacaktır. Bu neden hormonların etkisi ile daha da hassas bir hal alan gebeler her belirtiyi farklı yorumlamaya başlayabilir. Gebelikle birlikte bedende sayısız değişim yaşanır. Bu değişimler de bazı oluşumların meydana gelmesine neden olur. Kadınların gebe olsa da olmasa da en sık karşılaştıkları şikayetlerin başında akıntılar gelir. Vajina akıntıları gebeyken farklı anlamlar taşıyabileceği gibi gebe değilken daha farklı anlamlar taşıyabilir. Bunun için değerlendirmesi mutlaka yapılmalıdır.

Akıntı Neden Olur?

Vajina yapısı gereği enfeksiyon başta olmak üzere farklı birçok hastalığa karşı daha korumasız durumdadır. Florasını koruması ve sağlıklı kalması için birçok işlemi gerçekleştirir.

Akıntının oluşmasına neden olan olayların başında:

  • Yumurtlama dönemi olabilir,
  • Vajinal enfeksiyon oluşabilir,
  • Mantar sorunu meydana gelmiştir,
  • Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olabilir,

Buna benzeyen birçok nedenden dolayı akıntı yaşanması görülebilir. Akıntının gebelikte oluşması da bu nedenlere ek olarak vajinanın kendini ve bebeği korumak istemesinden kaynaklanabilir. Çünkü dış etkilerden korunması gereken bebek için vajinanın akıntı ve hormonları en önemli etmendir.

Gebelikte Ne Anlama Gelir?

Gebelik oluştuktan sonra akıntılarla karşılaşan kadınların özellikle de ilk gebelik olması halinde ciddi şekilde merak etmeleri durumu olabilir. Hamileliğin doğal yapısı gereği merak edilen akıntıların kontrol ve testler sonucunda enfeksiyon veya benzer bir nedeni de bulunabilir. Gebelikte sistit en sık karşılaşılan şikayetler arasında yer alır. Buna ek olarak herhangi bir nedeni de olmayabilir. Vajinanın koruma ve gebelikten kaynaklanan hormon değişiminden dolayı meydana gelen akıntısı da olabilir. Doktor kontrolünde fayda vardır.

Başlama Zamanı Ne Zamandır?

Her gebelik kendine has ve kişiye özel olduğundan dolayı kesin olarak akıntı olacağı noktasında bir bilgi vermek yanlış olur. Ayrıca olunca kesin olarak başlama zamanı söylemek de aynı nedenden dolayı mümkün olmaz. Bundan dolayı akıntının gebeliğin başından sonuna kadar her aşamasında olabileceği veya hiç olmayabileceği de unutulmamalıdır. Gebelikte sağlıklı bir süreç ve döngü ve süreç için zorunlu değildir.

Zararı Var Mıdır?

Akıntı yaşayan gebeler gereken kontrolleri yaptıktan sonra bu konuda korkmalarına gerek kalmaz. Akıntının kokulu olması, renginde şeffaf haricinde bir renk olması hallerinde mutlaka kontrol edilmelidir. Kahverengi akıntı hali ise kesin bir şekilde atlanmaması gereken akıntılardır. İlk dönemlerde olabileceği gibi herhangi bir zaman diliminde de yaşanması olasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.