Spermisitler – Sperm Öldürücü Maddeler

Sperm Öldürücü Maddeler

Cinsel ilişkinin hemen ardından kadınların hamile kalmasının engellemek için farklı yöntemleri tercih ederler. Bunlardan bir tanesi de sperm öldürücü maddeler olarak yerini almaktadır. Doğum kontrol sağlamaya çalışılırken daha çok bu öldürücü görevleri ile yerini alan maddeler ilişkinin ardından vajina kısmına konularak kullanılır. Bu çalışmalar sadece spermisitler yardımı ile gerçekleştirilir.

Spermisitler – Sperm Öldürücü Maddeler

Spermisit olarak yer alan sperm öldüren maddeler daha çok fitil sprey jel krem köpük gibi farklı alternatifleri ile de yerini almaktadır. Sperm öldürmek için kullanıla bu maddelerin ortalama etkinlikleri ise bir ila iki saat arasında değişiklik göstermektedir. Kişilerin cinsel ilişkiye girmeden ortalama olarak yarım saat önce kullanmaları hamile kalınma riski faktörlerini de ortadan kaldıracaktır.

Sperm öldürücü olarak yer alan bu maddelerin tek başlarına kişilerin hamile olmalarına engel olma gibi durumları da bulunmamaktadır. Korunma şansları oldukça az olmaktadır. Kullanımı ile kişilerin gebelik riski tahmini yüzde yirmi olmaktadır. Bu ürünler daha çok tek başına kullanılmak yerine diyafram ya da prezervatif gibi diğer koruma yöntemleri ile kullanılması tercih edilmektedir. Herkesin beden yapıları farklılıklar göstermesinden dolayı herkes üzerinde aynı etkileri bırakmayabilir. Kişilerin hassasiyetlerine göre alerji ya da tahrişlere neden olabilir. Bu anlarda kesinlik ile hemen bırakılmasının tercih edilmesi gerekecektir.

Sperm Öldürücüler

Hamilelik riski olmasını engellemek için kullanılan yöntemlerden bir tanesi olmaktadır. Eski zamanlardan bu yana kadar gelen yöntem döl geçişini engellemek için döl yatağına yerleştirilmek için kullanılan doğal malzemelerden olmaktadır. Bu çalışmalar 1920 li yıllardan itibaren başlamış ve dölleri öldürmek için hala etkili olan çalışmaları ve araştırmaları da devam ediyor.

Bu yöntem için geliştirilen en önemli özelliklerden bir tanesi yüzey gerilimi gibi durumları etkileyen maddelerin de sperm öldürücüler için kullanılmak için başlanmış olması olmaktadır. Her ne kadar böylesine önemli etkileri bulunuyor olsa bile mukozanın etkilenmesi üzerinde en ufak bir yan etkisi bulunmamaktadır. Sadece işlemler sırasında spermlerin yüzeyleri etkilenecektir. Bu sayede sperm zarları bozulmuş olacak ve günümüzde gerçekten de en çok tercih edilen sperm öldürücü maddeler hamile olma durumlarını ortadan kaldıracaklardır.
Bu kadar farklı olarak yer alan yapıların haricinde ise;

 • Sıkıştırılmış köpük alternatifi
 • Döl yolunda ilerlemek için eriyen tabletler şeklinde olan alternatifleri de yerini almaktadır.

Her ne kadar geçmiş zamanlardan bu zamana kadar uzanan bir yöntem olarak biliniyor olsa bile çok yaygın ya da kullanılan yöntemlerden bir tanesi de değildir. Her ne kadar böylesine özel avantajları bulunuyor olsa bile beraberinde getirilen farklı dez avantajları da dikkatleri çekmektedir. Bunlardan bir tanesi de ilişkiden ortalama olarak yarım saat önce kullanılmaya başlanmalı ardından da onun erimesinin beklenmesi gerekir. Böylesine farklı dezavantajları da bulunuyor olsa bile cinsel hayatı en ufak bir şekilde etkilemesi söz konusu dahi olmamaktadır.

Bu maddeler kullanılırken hamilelik oranlarını ne kadar etkileyecek ya da ne kadar ortadan kaldıracak olduğunu tahmin etmek pek de kolay değildir. Çünkü etki süreci ya da etki miktarı kişiden kişiye göre değişiklik de gösterecektir. Bu durumun ana nedeni sadece kişilere göre de değişmez. Bunların nedeni bazen yanlış kullanım olmasından bazen de ürünün etki miktarının az olmasından dolayı da hamilelik gibi ihtimallerin karşılaşılması söz konusu olabilir. Böylesine farklı etkenler de olmasından dolayı bu ürünlerin hamile olma ya da olmama konusunda ne kadar oranları olduğu da net bir şekilde bilinmesi söz konusu dahi değildir.

Sperm Öldürücüler Nasıl Kullanılır?

Her erkek ve kadın ilk ilişkiye girdikleri an ya da ilerleyen zaman dilimleri içerisinde anne ya da baba olmak istemeyebilir. Bunun için de bazı önlemler alarak hamilelik ihtimalleri gibi seçenekleri ortadan kaldırmak isteyeceklerdir. Şuan piyasada kadın ve erkekler için birçok farklı ilişkiden önce ya da sonrasında kullanılması uygun olan korunma yöntemleri için uygun alternatifler dikkatleri çeker. 1920 li yıllardan bu yana kadar araştırılması ve piyasada bulunması devam eden sperm öldürücü ürünler de yerini almaktadır. Her ne kadar böylesine etkili ürünler olarak yerlerini alıyor olsalar bile kullanımlarının biraz zor olmasından dolayı herkes tercih etmeyebilir.

Bir ürünün ne kadar çok etki etmesi isteniyor ise ona göre dikkatli ve düzgün kullanılmasına dikkat etmek gerek. Böylesine özel olan ürünü kullanırken de dikkat edilmesi gereken noktalar yerini almaktadır. Bu noktalar ise;

 1. Spermleri öldürmek için kullanılan maddelerin kadınlarda bulunan döl yatağı kısımlarının tamamı kaplayacak bir şekilde kullanılması tercih edilmelidir.
 2. Kullanım rahatlığı yaşamak için kişilerin hangisi daha çok avantajlarına geliyor ise köpük jel krem gibi daha farklı olarak yer alan alternatiflerden kendilerine uygun olanları tercih etmelidirler.
 3. Cinsel ilişkiye girilmeden ortalama olarak yarım ya da bir saat önce kullanılması gerekir. Çünkü bir de bunun erime süresinin de hesaplanması önemli etkilerden olmaktadır.
 4. Ürün kullanıldıktan sonra eğer üzerinden iki saat kadar bir süre geçti ve kişiler hala ilişki içerisinde olmak istiyor iseler de bu maddelerin tekrar uygulanması gerekir. Çünkü bu ürünlerin ortalama olarak etkisi iki saat kadar sürmektedir. Tekrar uygulanmaz ise etkisini kayıp eden bir yapıya bürünmesinden dolayı hamile olma ihtimallerinin artışına neden olacaktır.
 5. Eğer krem ya da jel gibi olan alternatifler yerine daha çok aerosol şeklinde olan köpükler kullanılacak ise etkinin dip kısımlara çökmüş olma ihtimalleri gözler önüne alınmalıdır. Bu yüzden ürün kullanılmadan önce tamamen çalkalanmış olması da gerekir.
 6. Bu ürün diğerlerinden farklı olarak fitil şeklinde ise de o bölgeye koyulduktan sonra bir süre beklenmesi gerekir. Çünkü maddelerin erimesi için belirli bir süre geçmesi gerekir. Eğer süre geçmez ve erime beklenmez ise madde etkisini gösteremez.
 7. Bir ürün ortalama olarak iki saat kadar etki edeceği için kişiler kaç kare ilişkiye girecekler ise de ona göre tekrar tekrar uygulanmaların da yapılması önemli etkenlerden olmaktadır.
 8. Bu ürünler ile cinsel ilişkilere girildi ise de ortalama olarak altı saat kadar bir süre beklenmesi gerekir.

Ürün Kullanımı İle Başarısız Olunmasının Nedenleri?

Her spermisit kullanan kişilerin yüzde yüz başarılı olacakları diye bir şey yok. Bazen kişilerin yapılarından bazen yanlış kullanımdan bazen de ürünlerin kalitesiz olmasından dolayı insanlar başarısız olma ihtimalleri ile karşılaşılır. Başarısız olunması için dikkatleri çeken belirtiler ise;

 1. Maddeler uygulandıkları ilk anlarda döl yolu kısımlarının her yerine düzgün bir şekilde uygulanamamış olması
 2. Bu yöntem uygulandıktan sonra beklenmeden ya da tablet kullanıldı ise erimesi beklenmeden kişilerin ilişkiye girmesi buna neden olacaktır. Çünkü ürünün etkisini göstermesi için üzerinden ortalama olarak yarım ile bir saat kadar sürenin de geçmesi gerekir. Aksi halde her ne kadar kaliteli olarak yer alan sperm öldürücü maddeler tercih ediliyor olsa bile istenilen sonuç o kadar başarılı bir şekilde elde edilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.