Prezervatif Yırtılması Nedir?

Prezervatif

Prezervatif daha çok anne ve baba olmak için hazır olmayan kişiler tarafından doğumu kontrol etme amaçlı kullanılan bir yöntemdir. Sadece gebeliği engellemek için değil bir yandan da kişiler arası cinsel yollar ile bulaşan hastalıkları engellemek için tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Her ne kadar böylesine kullanışlı ve sağlıklı bir yöntem olsa bile prezervatif yırtılması da meydana gelebilir.

Prezervatif Yırtılması Nedir?

Prezervatifler koruyucu olarak gerçekten de piyasada oldukça tercih edilen ürünlerden olmaktadır. Her ne kadar böylesine çok tercih edilen ürünler olsalar bile bir yandan da nadiren de olsa yırtılmalar gibi durumlar ile karşılaşılması söz konusu olabilir. Yırtılma ve delinme gibi durumları da gözler önünde bulundurarak yöntemlerin tercih edilmesi gerekir. Eğer kişiler böyle bir durum ile karşılaşır iseler gebelik gibi durumların ortaya çıkma ihtimalleri bulunmaktadır. Çiftler cinsel ilişkiye girdikleri an ortamın kızışmasından dolayı o an yırtılma gibi durumlar ile karşılaşılmasını pek de anlayamazlar. Anlaşılma gibi durumlar olmamasından dolayı da kadının hamile kalma olasılıkları da artış gösterecektir.

Eğer ilişki sırasında kişilerin başlarına böyle bir durum geldi ise de bunu fark etme ihtimalleri pek de yoktur. Bundan dolayı yırtılma olması durumunda anında kişilerin farklı yöntemler ile korunmaları tercih etmesi gerekir. Bu anlarda daha çok ertesi günü hapı olarak geçen yapılar tercih edilmektedir. Ertesi gün hapları da her ne kadar bir hayli tercih edilen yöntemler olarak biliniyor olsalar bile yüzde yüz koruma olması da söz konusu dahi olmayacaktır. Yine de yırtılma olmasından dolayı her ne kadar küçük oranlar ile kişilerin hamile kalma oranları bulunuyor olsa bile yine de kullanması en mantıklı adımlardan bir tanesi olacaktır. Bu yöntemin de koruyuculuk oranı gerçekten de bir hayli yüksek olmaktadır. Sizler bu anlarda hap kullandıktan sonra adet dönemlerinizde bir miktar da olsa gecikme gibi durumlar ile karşılaşır iseniz direk test yapmanız da fayda olacaktır. Çünkü sizler fark etmeden hamile kalma oranlarınız dikkatleri çekmektedir.

Hap kullanan kişiler de bir miktar da olsa adet dönemlerinde gecikmeler meydana gelebilir. Bu gecikmelerin olması her zaman kadınların hamile olmasına da işaret etmez. Bazen o ay içerisinde yaşanılan psikolojik durumlar ya da hapların hormonlar üzerinde etki etmiş olması da kadınların regl dönemleri içerisinde gecikme olmasına neden olabilir. Her ne kadar bu ihtimallerin olması dikkatleri çekiyor olsa bile yine de kadınların bu durum ile karşılaştıkları an hamilelik testi yapmaları en mantıklı adımlardan bir tanesi olacaktır. Tedbir de her zaman fayda olduğunun da unutulmaması gerekir.

Korunma sırasında prezervatif tercih eden kişilerin ilişki sırasında yırtılma gibi durumlar ile karşılaşılmasına engel olmak için de farklı tedbirlerin alınması gerekir. Bu tedbirler ile yırtılma oranları minimum olan ürünleri adeta yüzde sıfıra indirmek dahi mümkün olmaktadır. Alınması gereken önlemler;

 • Prezervatiflerin üzerine kaygan bir hale gelmesi için sürülen özel kayganlaştırıcılar bulunur. Bunların dışında hiçbir madde sürmemek de gerekecektir.
 • Ürünü alırken maddelerin durarak aşınma ihtimallerinin de olmasından dolayı son kullanma tarihlerine bakılması gerekir.
 • Güneş ışınları ürünlerin uzun süre boyunca saklanmalarına engel olacağı için en ufak bir şekilde de olsa güneş ışınlarına maruz kalmasını engellemek gerekir.
 • Tabi ki sıcak ortamlar bunlar üzerinde ne kadar çok etki eder bilinmektedir. Bundan dolayı her zaman soğuk olan yerlerde saklamak ürünlerin kalitesini korumak için önemli olmaktadır.

Ürünleri muhafaza ederken bu gibi durumlara dikkat etmek de her zaman fayda olacaktır.

Prezervatif Yırtılmasını Önlemek İçin Alınması Gereken Tedbirler
Korunma amaçlı kullanılan bu ürünlerin korunma şekilleri de bir hayli önemli olmaktadır. Öyle gelişi güzel her yere koymak yerine uygun koşullarda muhafaza etmek ilişki sırasında yırtılma gibi durumları da en aza rahat bir şekilde indireceklerdir.

Prezervatif yırtılması için sadece iki sebep bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi prezervatif takılırken penis ile arasında hava kalmasını sağlamış olmaktır. Çünkü iki arada hava kalır ise yırtılma ve deforme olma ihtimalleri daha çok artış gösterecektir. İlişki sırasında patlaması kişilerin gebelik gibi sorunlar ile karşılaşmasına da neden olmaktadır. Yırtılma için ikinci şart ise prezervatifin daha kaygan hale gelmesini sağlamak için üst kısımlarına sürülen kayganlaştırıcı kremler olmaktadır. Bunlar ürünlerin dış kısımlarının incelmesine neden olabileceği gibi yırtılmaların da normale oran ile artış göstermesine neden olacaktır.

Şayet bu anlarda ürünler vajina içerisinde kaymak için yeteri kadar uygun değil ise de sürtünme sebebi ile yırtılma da meydana gelebilir. Bu anlarda kişiler her iki tarafın da canının acımasına engel olmak için farklı yapılara ait kremler ya da kayganlaştırıcı ürünler sürmeyi de tercih edebilirler. Bu ürünlerin sürülmesi kayganlaştırmayı sağlıyor olsa bile yırtılmaların meydana gelmesine de neden olacaktır. Öyle kişilerin kafasına göre kendi tercih ettikleri kayganlaştırıcı yapıları kullanmak yerine daha çok bunun için özel olarak üretilen alternatiflerin tercih edilmesi mantıklı adımlar arasında bulunacaktır. Her ne olur ise olsun bu anlarda yumuşatıcı tarzda olan kremler, yağlar ya da el kremleri gibi yapıların kullanılması doğru olmayacaktır. Eğer kişiler her ihtimale karşı kendileri ek olarak kayganlaştırıcı bir alternatif kullanacak iseler de bunların daha çok lateks prezervatif seçeneklerine uygun olmasına dikkat etmek gerekir.

Prezervatif Yırtılması Anında Yapılması Gerekenler
Kişiler korunma sırasında kullanmayı tercih ettikleri prezervatif seçeneklerinin ilişki sırasında yırtıldığını ya da yırtılmadığını da anlamak konusunda bir hayli zorluk çekerler. Anlaşıldığı an direk yapılması gerekenler de bulunmaktadır. İşte bu dikkat edilmesi gereken noktalar;

 • Erkek menileri kadın içine boşaldıktan sonra yırtılmış olduğu anlaşıldı ise direk kadınların idrara çıkması ve erkek menilerini direk içlerinden atmaları gerekir.
 • Gebelik olma ihtimallerini ortadan kaldırmak için ertesi gün hapı olarak satışa sunulan doğum kontrol hapı alternatiflerinin tercih edilmesi gerekir.
 • Eğer kişiler bu durum ile yetinemiyor ise uzman doktor kontrolüne gitmeleri de gerekebilir.
 • Erkek de direk kendini sağlık açısından korumak için direk idrara çıkması ve ardından da penisini iyice yıkaması gerekir.

Bunların yapılması hem gebeliğe engel olmak hem de sağlık açısından bir hayli önemli olmaktadır.

Prezervatif İle İlgili Doğrular

Bu kadar çok tercih edilen ürün hakkında birçok doğru da bulunmaktadır. Bunlar;

 • Ürün tercihi yapılacağı anlarda lateks ya da poliüretan olanların tercih edilmesi gerekir.
 • Serin ve kuru yerde muhafaza edilmesi aksi bir durum olmasına engel olacaktır.
 • Normal bir penis yerine erekte olan bir penise uygulanması doğru olacaktır. Cinsel ilişkiye girmeden hemen anında kullanmak yerine bir az önce kullanılması da gerekecektir.
 • İlişkiye girmeden önce penis ve vajinaya olan temasların engellenmesi gerekir.
 • Tercih edilen ürün lateks olanlar ise daha çok su bazlı olan kayganlaştırıcıların kullanılması gerekir. Düzgün ürün kullanılır ise kayganlaşma artacak ve sürtünme azalacaktır. Sürtünmenin azalması ile de yırtılma ihtimalleri minimum düzeye inecektir.
 • Penise kişiler ürünü takarken baş kısmı ile ürün arasında hava kalmamasına dikkat etmek gerekir. Aksi halde ilişki sırasında arada bulunan hava sayesinde yırtılma ya da delinme gibi durumlar ile karşılaşılması söz konusu olabilir.
 • Çıkarılırken direk daha anında çıkarmak yerine penisin uç kısmından değil de tabanından tutulması ürünün anında çıkmasına engel olacaktır.
 • Tek kullanımlık olduğu bilinerek anında kullanılan ürünlerin çöpe atılarak tekrar kullanılmaması gerekir.

Bunlara uyularak ürünlerin kullanılması hem sağlık açısından bir hayli önemli etkiye sahip olurken bir yandan da kişilerin gebelik gibi ihtimallerin en aza indirgenmesi sağlanır.

Prezervatif İle Yapılmaması Gereken Yanlışlar

Korunma amaçlı kullanılan bu ürünlerin de yanlış bir şekilde kullanılmaması gerekir. Eğer doğru bir şekilde her şey yapılır ise istenilen sonuçlar daha rahat bir şekilde elde edilecektir. Aksi halde sorunlar ile karşılaşılması söz konusu olabilir. İşte ürün kullanırken yapılmaması gereken yanlışlar;

 • Ürünlerin son kullanma tarihleri bir hayli önemli olmaktadır. Eğer son kullanıma ait olan tarih geçti ise kadınların hamile kalma ihtimalleri de artış gösterecektir.
 • Sıcak ortamda muhafaza edilmemesine dikkat edilmelidir. Bunlar daha çok soğuk ve kuru olan ortamlarda muhafaza edilmesi gerekir. İç kısmında yer alan kayganlaştırıcı sıvının bozulması ile ürünlerin bozulması da dikkatleri çekebilir.
 • Kullanılan ürünlerde bebek yağı, el kremi ya da bitkisel kremler gibi kayganlaştırıcı arttırıcı yapılarının kullanılmaması gerekir. Eğer bunlar kullanılır ise ürünlerin sürtünme oranları artacaktır. Yırtılma riskinin daha çok artacak olmasından dolayı bir hayli riskli olacaktır.
 • Kullanılan ürünler anında atılmalı ve tekrar tekrar yıkanılarak kullanılmamalıdır. Bu durum hem sağlık açısından oldukça riskli olacağının yanı sıra bir yandan ikinci ya da daha fazla olan kullanımlarda kişilerin hamile olma risklerinin artmasına neden olacaktır.

Ürün açılırken kesici ya da delici olan aletler kullanılmamalıdır. Aksi halde o an ürünlerde yırtılma ya da delinmeler meydana gelebilir ve kişiler bunu orgazm noktasına ulaşana kadar fark bile etmeyebilir.

Benzer Konular:

Prezervatif Nasıl Takılır?

Diyafram Ve Kadın Prezervatifi

Prezervatif Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.