Vazektomi Nedir?

Vazektomi

Kısaca kısırlaştırma olarak da bilinmektedir. Bu yöntem kadınlar için değil sadece erkekler için uygulanan yöntemlerden olmaktadır. Erkeklerde bulunan sperm kanallarının bağlanması ile uygulanmaktadır. Bu bir doğum kontrol yöntemi olarak da yerini almaktadır. Uzun zamandır oldukça çok tercih edilen bu yöntem sonucunda kadınların hamile kalma oranları yüzde yüz oran ile ortadan kaldırılması sağlanmaktadır.

Vazektomi Nedir?

Tohum kanallarının erkeklerde bağlanması ile sağlanmış olan bir yöntemdir. Her ne kadar kanallar bağlanmış olsa bile cinsel konularda en ufak sorun yaşanması söz konusu dahi değildir. Fakat kadınların hamile bırakılma oranları yüzde sıfıra kadar indirilmektedir. Ereksiyon sorunları da meydana gelmediği için erkekler rahat bir şekilde bu yöntemi tercih edebilir.

İşlem yapılırken erkeklerde bulunan testislere minik bir şekilde kesik uygulanır. Kanalların bağlanması için şart olan bu yapı erkeklerin en ufak acı ya da yanma gibi hisler hissetmesini sağlamaz. Ağrısız işlemlerden bir tanesi olmaktadır.

Erkeklerde alınan bu korunma yöntemi sırasında kanalların bağlanmasının ardından cinsel ilişki sırasında alınan zevk ya da erkeklerin sertleşmesi gibi durumlarda herhangi bir değişme meydana gelmez. Bu işlemlerin yapılmasının ardından da erkeklerden gelen sıvının ya da eski görünümü her şey aynı olmaktadır. Her şey eski şekilde devam ederken burada farklı olarak dikkatleri çeken tek şey erkeklerin boşaldıkları sıvı içerisinde sperm olmayışı olmaktadır. Spermin bulunmamasından dolayı da kadınların hamile kalma gibi durumlar söz konusu dahi olmamaktadır.

Annelerin gebelik ihtimallerinden korunması için bu özellik oldukça etkili olmaktadır. Diğer yöntemler gibi belirli bir oranda değil yüzde yüz olarak bir etki göstermesi söz konusu olmaktadır. Ancak çok nadir olan durumlarda yüzde bir oran ile kadınların hamile kalma ihtimalleri de dikkatleri çekmektedir.

Koruyuculuk işlemlerinin başlaması için erkeklerin bu yöntemleri tercih edebilmeleri için yirmi kere boşalmaları gerekiyor. Operasyon ardından artık erkekler yirmi kere boşalma işlemlerini gerçekleştirdi ise de koruyuculuk etkileri meydana gelmiş denilebilir. Koruyuculuğun direk başlaması söz konusu olmamasından dolayı ya erkeklerin boşalarak kanallarda kalan spermleri boşaltması ya da kendisini kayıp olması için üç ay boyunca beklenmesi gerekir. Bunun sonucunda artık kadınlar ile erkekler rahat bir şekilde ilişkiye girebilirler. Hamile olma ihtimalleri olmadan erkekler ile kadınların ilişkiye girmeleri için en uygun yöntemlerden bir tanesi olmaktadır.

Vazektomiden Sonra Bebek İstenmesi

Her anne baba gibi vazektomi gerçekleştiren kişiler de bebek sahibi olmak isteyebilirler. Eğer bu işlemler yapıldı ise de tekrar anne baba olmak konusunda insanlar tereddüt edebilir. Kadınlar yumurtalık kanallarını bağlattıkları an tekrar açılması ya da kadınların hamile olmasının söz konusu dahi olmaz. Ama erkeklerde bu durumun olması imkansız olmaktadır. Bunun için;

 1. Eğer müdahale altına giren kişiler çocuk sahibi olmak istiyor iseler tekrar bir cerrahi yöntem tercih edebilirler. Bunun için de tekrar bir geri dönüşüm uygulanır. Kesilmiş olan uçların biri birilerine dikilmesi ve hamile olmak için işlemlerin harekete geçmesi sağlanır.
 2. Ardından tekrar olarak sperm hücreleri kanalları serbest kalacak ve eskisi gibi bağlı olmayacaklar. Başarı oranları yüzde seksenlik bir dilim ile yerini almakta. Kişilerin doğal yöntemler ile hamile kalma ihtimalleri kişilerin bu işlemi ne kadar süre önce yapmış olması ile alakalı olmaktadır.
 3. İşlem üzerinden ne kadar vakit geçer ise geri dönüşün oranı da ona göre azalacaktır.
 4. Başarı sağlama işlemleri ortadan kalkar ise testislerden aspirasyın ile sperm sağlama işlemleri gerçekleştirilir.

Vazektomi İle Gebelikten Korunma

 1. Vazektomi yöntemi ile gebelikten korunma diğer yöntemlere göre daha kolay olmaktadır. Tohum hücreleri, sperm ya da tohum kanalları bir operasyon ile bağlanacak ve menide sperm bulunması imkansız olur. Bu durum ile de kişilerin hamile kalma ihtimali yüzde sıfır olmaktadır.
 2. Artık ilerleyen süreçler içerisinde sperm hücreleri beden hücreleri tarafından emilmesi sağlanır.

Vazektomi Avantajları

 1. Kadınların hamilelik riski ile karşılaşmaması için yüzde yüze varan bir oran ile korunma işlemleri sağlanmaktadır.
 2. Kadınların gebeliklerine ait oranları yüzde bir ile sınırlı kalmaktadır.
 3. Acı ya da yanma gibi bir his olmamasından dolayı gerçekten de bir hayli kolay olan ameliyat olmaktadır.
 4. Erkek ya da kadınlarda cinsel açılardan en ufak bir sorun olmasına olanak bulunmaz.

Vazektomi Dezavantajları

Vazektomi işlemleri yapılırken beraberinde farklı dezavantajlar da yerini almaktadır. İşte bunlar incelenecek olur ise;

 1. İşlem yapıldıktan sonra genellik ile kalıcı olarak yapılmaktadır.
 2. Ücretin biraz fazla olmasından dolayı maliyet açısından kişileri biraz zorlayacak tarzda olmaktadır.
 3. Prezervatif gibi korunma yöntemleri kişilere cinsel yollar ile bulaşacak hastalıklara engel olabilirken burada korunma söz konusu dahi olmamaktadır.
 4. Pat diye korunma işlemleri sağlanmaz. Bunun için belirli bir sürenin de geçmesi gerekir.

Vazektomi Kimler İçin Uygulanır

Bu yöntemin uygulanması için kişilerde belirli şartların olması gerekir. Bu şartlar;

 1. Eğer kişiler bu durum karşısında bilinçliler ve buna rağmen bu yöntemi tercih ediyor iseler
 2. Çocuk sahibi olmak ya da artık yeni çocuklarının olmasını istemeyen çiftler
 3. Sağlık sorunlarından dolayı çocuk sahibi olmasının zararlı olan çiftlerin istemesi ile bu işlemlerin uygulanması yapılmaktadır.

Vazektomi Kimlere Uygulanmaz

 1. Eğer kişiler belirli bir zaman sonra ya da anında çocuk sahibi olmak istiyor iseler
 2. Bu yöntemi isteyen kişilerin aslında tam olarak karar verememiş olmaları
 3. İlerleyen zamanlar içerisinde kişilerin anne ya da baba olma ihtimallerinin bulunması gibi kişilere bu işlemlerin uygulanması söz konusu dahi olmayacaktır.

Vazektomi Nasıl Uygulanır?

 1. Vazektomi geri dönüşümü bir hayli zor olan işle olmasından dolayı bu yöntemi isteyen kişilerin ilk olarak tam anlamı ile bilinçlenmesi için danışmanlık hizmeti alması gerekiyor.
 2. Sadece bir tarafın değil çiftlerden her ikisini de etkileyen durum olmasından müdahale öncesi her iki kişiden de imza ve onay alınır.
 3. Küçük bir cerrahi işlemin geçmesi ile gerçekleşir.
 4. İlk olarak hayaları kaplayan derilerin uyuşturulması gerekir.
 5. Arkasından hemen kesi uygulanır ve tohum kanalları bağlanması 15 dakikalık süreç içerisinde gerçekleştirilir.
 6. İz ya da yara gibi bir şeylerin kalması söz konusu bile değildir.
 7. Hastanede yatılması ya da başka bir işlem yapılmasına gerek bulunmaz. Bir gün içerisinde direk olarak normal hayatına tekrar kaldığı yerden dönebilir.
 8. Uygulama yapılmasının ardından üç ay boyunca ek olarak bir şeyler de kullanılması gerekir. Çünkü bu işlem yapılır yapılmaz direk etki etmez. Bunun ana nedeni ise kanallarda kalan spermlerin boşalması için belirli bir sürecin geçmesinin gerekli olmasıdır. Eğer ek bir uygulama yöntemi kullanılmaz ise gebelik gibi durumlar ile karşılaşılması söz konusu olabilir.

Korunma İşlemi Ne Zaman Gerçekleşmeye Başlar

Vazektomi koruma yöntemi alternatiflerinin tercih edilmesinin ardından ortalama olarak üç ay boyunca ek bir korunma sağlanması gerekir. Çünkü en az yirmi boşalma geçene kadar kanallarda spermlerin kalması söz konusu olacaktır. Tamamen boşalmayı sağlamak için bir süre geçmesi gerekir. Bu süreç geçmesi tamamlandıktan sonra kişilerin tekrar bir test yapması ve sperm kalıp kalmadığı kontrol edilmektedir. Eğer kanallarda artık sperm kalmamış olur ise korunma başlamış demektir.

Eğer kişiler bu üç aylık süreç içerisinde cinsel ilişkiye girer iseler de gebelik gibi durumlar ile karşılaşılması söz konusu olduğu için de farklı korunma yöntemlerinden de yardım alınması gerekir.

Bu işlemle yapıldıktan sonra her ne kadar kanallarda sperm yok gibi duruyor olsa bile tekrar bir ay sonra aynı testin yapılması gerekir. Tekrarlanma durumu en önemli etken olarak göz ardı edilmemesi için gerekli işlemlerden olmaktadır.

Vazektomi Ameliyatının Riskleri

Her cerrahi müdahale gibi ister istemez bu kadar basit olan işlemlerin de riskleri bulunmaktadır. Risklere tam olarak dikkat edilerek işlemlerin yapılması da gerekir. İşte meydana gelmesi söz konusu olan riskler;

 1. Bunun ana nedeni ise daha çok cerrahi girişim kaynaklı olmaktadır. Buna örnek verilecek olur ise kesi alanları kısımlarında kanamalar enfeksiyonlar, scrotuma spermlerinde kaçak olması ya da ağrıların olması dahi söz konusu olabilir.
 2. Herhangi bir kanser türü ile doğrudan ilişkili olması söz konusu bile olmayacaktır.
 3. Bu söz konusu olan riskler ve komplikasyonlar daha detay bir şekilde incelenecek olur ve kadınlarınki ile kıyaslanacak olur ise daha basit olduğu dikkatleri çekmektedir. Kadınlarda geri dönüşüm alternatifi bulunmazken erkeklerde olanların daha basit olmasından dolayı en azından geri dönüşüm alternatifleri söz konusu olabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.