Tüplerin Tıkalı (Kapalı) Olması

Kanalların Kapalı Olması ve Kısırlık

Tıbbi literatürde uterus olarak da geçmekte olan rahimde sağ ve sol tarafta fallop tüpleri bulunmaktadır. Yumurtalıktan atılan yumurtanın rahim içerisine ulaştırılmasına aracılık eden tüplerin tıkalı olması durumu ise interfilite (kısırlık) durumunun başlıca sebepleri arasında yer almaktadır.

Tüplerin Tıkalı (Kapalı) Olması

Yumurta kanallarının kapalı olması sonucunda kadın vücudunda yumurta üretimi sona ermemektedir. Aynı zamanda yumurta kanallarının kapalı olması durumu yumurta kalitesinde herhangi bir düşüklüğe de neden olmamaktadır. Bu nedenle tüp kanallarının kapalı olmasının interfilite (kısırlık) durumuna neden olmasının sebepleri arasında yumurta kalitesinin düşük olması veya vücudun yumurta üretmemesi gibi sebepler yer almamaktadır. Tüp kanallarının kapalı olması durumu görülen kadınların doğal yolla hamile kalmaları mümkün değildir ve genel olarak doktor tarafından tüp bebek tedavisi tavsiye edilmektedir. Yumurta kalitesinde herhangi bir problem olmaması durumunda, tüplerin kapalı olması durumuna sahip kadınların hamile kalması tüp bebek tedavisi aracılığıyla oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Yumurta kanalları kapalı olan kadınların gebe kalmaları durumunda, yumurta kanallarının kapalı olmasının bu süreçte herhangi bir probleme yol açmadığı bilinmektedir. Yumurta kanallarının kapalı olması ağrı veya adet düzensizliği durumlarının nedenleri arasında yer almamaktadır.

Tüplerin Tıkalı (Kapalı) Olması Durumu Neden Görülür?

Tüplerin kısmen veya tamamen kapalı almasının sonucunda sperm ile yumurtanın buluşması durumu engellenir. Tüplerde hasar görülmesinin birçok farklı nedeni olabilmektedir. Bu nedenler arasında endometriozis, enfeksiyon ve karın içi yapışıklıkları, dış gebelik, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, tüberküloz mikrobu, yumurta kanalları ile ilgili daha önce geçirilmiş ameliyatlar, tüp kenarında veya etrafında meydana gelen myomlar gibi durumlar yer alabilmektedir. Karın içi yapışıklıklarına kadınların daha önce geçirmiş oldukları bir operasyon sebebiyet verebilmektedir.

Gebeliğin gerçekleşmesi için yumurtalıktan atılan yumurtaların rahime iletilmesi gerekmektedir. Doğal yolla gebe kalınması durumu için tüplerden birinin mutlaka açık olması gerekmektedir. Tüplerin her ikisinin de kapalı olması durumunda gebelik için yalnızca tüp bebek tedavisi kullanılabilmektedir.

Tüplerin Tıkalı (Kapalı) Olması Durumu Nasıl Tedavi Edilir?

Gebe kalmak için uygulanabilecek yöntemlerden birinin ise tüplerin açılması tedavisi olduğu bilinmektedir. Tüplerin açılmasından sonra her iki kadından birinde gebeliğin gerçekleştiği görülmektedir. Laparoskopi sonucunda tüplerin tıkanık olup olmadığı tespit edilmektedir. Kadının gebe kalmak istemesi sonucunda, laparoskopi sonucuyla birlikte tüplerinin tıkalı olduğu öğrenildiği takdirinde vakit kaybetmeden tedaviye başlaması gerekmektedir. Özellikle 35 yaşının altında olan kadınlara tüp bebek tedavisinden önce tüplerin açılmasına yönelik tedavinin uygulanması tavsiye edilmektedir.

Tıbbi literatürde hidrosalpinks olarak geçmekte olan tüp içerisinde sıvı birikme durumu ise tüplerin tıkalı olmasının nedenleri arasında yer almaktadır. Bu durum meydana geldiği takdirde tıkalı olan tüpün açılması yöntemi tercih edilmemelidir. Tüp içerisinde sıvı birikmesi durumu meydana geldiği takdirde fallop tüpünün aldırılması tavsiye edilmektedir. Tüp tıkanıklığının sebeplerinden biri de rahim içi dokusunun rahim dışında bulunmakta olan bir organda oluşması durumu olan endometriozis olduğu bilinmektedir. Tüplerde tıkanıklık görülen kadınların bir kısmında ise myomların tüplere baskı uygulaması sebebiyle bu durumu yaşadıkları bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.