Yararlı Bakteriler Tüp Bebek Başarısını Artırır Mı?

Yararlı Bakterilerin Ölçümü Gerçekleştirilebilir Mi?

Yararlı bakterilerin gebe kalmayı hızlandırdığı araştırmalar sonucu kanıtlanmaya devam etmektedir. Uzmanlara göre rahim florasında bu yararlı bakterilerin mevcut olmadığı veya az bulunduğu durumlarda gebelik şansı düşmektedir.

Yararlı Bakteriler Tüp Bebek Başarısını Artırır Mı?

Tüp bebek işlemleri anne ve baba olmak isteyen çiftlerin başvurduğu yöntemler arasında yerini almaktadır. Bu yöntem sayesinde kısırlık probleminin önüne geçilerek çocuk sahibi olmak mümkün hale gelmiştir. Fakat tüp bebek tedavi süreci zorlu ve sabır gerektiren bir süreçtir.

Bu süreçte erken doğumlar veya embriyonun rahime tutunmaması gibi problemlerle karşılaşmak mümkündür. Rahime tutunmayan gebelikler bazı nedenlerden kaynaklı olabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre rahimde yer alan yararlı bakterilerin varlığı başarı oranının artmasını sağlamaktadır. Yani yararlı bakteriler annenin gebe kalmasını hızlandıran etkenler olarak görülmektedir.

Yapılan araştırmalarca kanıtlanmış ve anne babalar için bir umut kaynağı haline gelmeyi başarmıştır. Rahim adı verilen üremede katkısı olan yapının steril olmadığı ve bir takım bakteriler barındırdığı bilinmektedir. Bu bakterilerin yararlı olanlarının bebek sahibi olmaya katkıları tartışılmakta ve üzerinde araştırmalar yapılmaktadır.

Tüp Bebek Başarısını Artıran Faktörler Nelerdir?

Tüp bebek işlemi için başvuran her çift bebek sahibi olur diyemeyiz. Fakat gebeliğin gerçekleşmesi için başarı oranını artıracak bazı unsurlar mevcuttur.

Başarı oranının artıran faktörler şunlardır:

 • Anne yaşının çok ileri olmaması ve yumurta rezervlerinin azalmamış olması
 • Kişilerde gebeliği etkileyecek bir takım hastalıkların olmaması
 • Sperm sayısı ve kalitesi
 • Uygulanacak tedavinin cinsi ve uygunluk derecesi
 • Çiftlerin psikolojik olarak sağlıklı ve iyi hissetmesi
 • Yumurtalıkların sağlam ve genç olması
 • Döllenmenin yüksek olması
 • Doğurganlığı etkileyen cerrahi işlemlerin olmaması
 • Kişinin aşırı kilolu olmaması
 • Sigara ve alkol kullanımının olmaması
 • Genetik ve hormonal bozuklukların olmaması
 • Stres gibi olumsuzluklara kapılmama
 • Rahimde yararlı bakterilerin fazlaca yer alması

Bu gibi durumlar tüp bebek tedavisinde başarı oranının artmasını ve daha kolay şekilde bebek sahibi olmayı sağlamaktadır. Değerlendirmeler sonucu kişinin uygun tedavi tipi belirlenmelidir.

Yararlı Bakterilerin Ölçümü Gerçekleştirilebilir Mi?

Yararlı bakterilerin gebe kalmayı hızlandırdığı araştırmalar sonucu kanıtlanmaya devam etmektedir. Uzmanlara göre rahim florasında bu yararlı bakterilerin mevcut olmadığı veya az bulunduğu durumlarda gebelik şansı düşmektedir. Hatta tüp bebek hastalarında başarısızlık ve düşüklerin nedenleri arasında da görülmektedir. Bu yüzden uzmanlar tüp bebek işlemleri öncesi yararlı bakterilerin ölçümünün yapılması gerektiğini savunmaktadır. Yani yararlı bakterilerin oranı ölçülmeli ve bu doğrultuda kişilere uygun tedaviler uygulanmalıdır. Sağlıklı bir rahim florası gebelik şansının artmasına neden olmaktadır.

Yararlı Bakterilerin Artmasını Sağlamak İçin Neler Yapılmalıdır?

Doğum oranının artmasına yardımcı olan yararlı bakteriler nasıl artırılabilir? Bu sorunun cevabı olarak genellikle uzmanlar sağlıklı beslenmeyi önermektedir. Probiyotik özelliği fazla olan gıdalar beslenmede sıklıkla tercih edilmelidir. Probiyotik olarak en etkili ürünler arasında süt, yoğurt, turşu gibi ürünler yer almaktadır. Bu ürünler yararlı bakterilerin vücut içinde artmasını sağlamaktadır.

Yararlı Bakterilerin Azalmasına Neden Olabilecek Faktörler Nelerdir?

Probiyotik içerikler yararlı bakterilerin çoğalmasına neden olur demiştik. Peki, bu yararlı bakterilerin azalmasına neler neden olur? Genellikle hazır ve hızlı tüketilen gıdalar yararlı bakterilerin azalmasına neden olmaktadır. Konserveler de azalmasına neden olabilir. Uygunsuz şekilde yapılan vajina yıkama işlemleri de bu bakterilerin giderek azalmasına neden olmaktadır. Bu yüzden dikkatli olunmalı ve vajina bölgesinde kokulu ürünler kullanılmamalıdır. İç çamaşırı seçimlerinde pamuklu çamaşırlar kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.