Yumurtalık veya Tüplerin Alınması Ameliyatı

Yumurtalıkların alınması operasyonuna ooferektomi adı verilmektedir.

Salpingo ooferektomi adı verilen yumurtalıkların ve tüplerin alınması operasyonu çiftlerin tip bebek tedavi yöntemiyle çocuk sahibi olma şanslarını arttırıyor. Özellikle bu konuda deneyim kazanmış ve el becerisi yüksek olan cerrahların uyguladığı salpingo ooferektomi operasyonu başarılı bir operasyon sağlıyor.

Yumurtalık ve Tüplerin Alınması Ameliyatı Nedir?
Yumurtalık ve tüplerin aynı anda alınması ameliyatı salpingo ooferektomi olarak adlandırılır. Yumurtalıklar her ay yumurtanın olgunlaşmasını sağlayarak gebeliğin meydana gelme ihtimalini oluştururlar. Ancak yaşanabilecek birtakım sağlık sorunları nedeniyle üreme organı olan yumurtalıkların ve tüplerin alınması gerekebilir. Yumurtalıkların ve tüplerin alınması işlemi açık ameliyat (laparotomi) ya da kapalı ameliyat (laparoskopi) yöntemiyle uygulanabilmektedir. Hastaya hangi yöntemin uygulanması gerektiğine yapılan tahliller sonucunda hekim karar vermektedir.

Yaşı ilerlemiş olan kadınların histerektomi (rahmin alınması) ameliyatı sırasında yumurtalıkların alınması da gerçekleşebilmektedir. Fallop tüpleri yumurtalıklarla aynı kaynaktan faydalandığı için bu operasyonda tüplerin alınma ihtimali de söz konusudur.

Yumurtalık ve Tüplerin Alınması Ameliyatı Hangi Durumlarda Uygulanır?
Hastanın genital bölgeyle ilgili yaşadığı birtakım rahatsızlıklar ve belirtiler sonucunda çeşitli tahliller uygulanmaktadır. Bu tahlillerin sonucuna göre hekim hastaya yumurtalıkların ve tüplerin alınması ameliyatının gerekliliğinden bahseder. Operasyonun ne zaman, hangi yöntemle ve nasıl yapılacağına hekim, muayene ve tahlil sonuçlarına göre karar vermektedir. Aşağıda belirtilen durumlar ise yumurtalık ve tüplerin alınması ameliyatını tetikleyecek faktörlerdir.

 1. Yumurtalıklarda kanser hücrelerinin teşhis edilmesi
 2. Dış gebelik durumu (gebeliğin rahim yerine tüplerde ya da başka bir organda meydana gelmesi)
 3. Endometriozis (çikolata kisti) teşhisi
 4. Uterus prolapsusu (rahim sarkması) teşhisi
 5. Yumurtalıkların dönmesi durumu
 6. Yumurtalıklarda iyi huylu dokuların (kistlerin) varlığının teşhis edilmesi
 7. Rahim içerisinde apse teşhisi
 8. Yumurtalıklarda apse teşhisi
 9. Yumurtalıklarda ya da fallop tüplerinde iltihap olması
 10. Yumurtalık kanseri ve göğüs kanseri riskinin azaltılması amacı

Yumurtalık ve Tüplerin Alınması Ameliyatının Taşıdığı Riskler Nelerdir?
Cerrahi operasyonların çoğunluğu genel ya da lokal anestezi altında uygulanmaktadır. bu da birtakım riskleri beraberinde getirir. Anestezi uygulanmayan operasyonlarda da belli başlı riskler bulunmaktadır. Hasta, ameliyat olmadan önce tüm bu riskleri bilmeli ve göze alarak gitmelidir. Ameliyatların taşıdığı riskleri azaltmak için tecrübeli bir cerrah ve donanımlı bir ameliyathane tercih etmek gerekmektedir. Yumurtalık ve tüplerin alınması ameliyatının taşıdığı riskler aşağıda belirtilmiştir.

 • Yumurtalık (over) kanseri
 • Aşırı kanama olması
 • Enfeksiyon oluşması
 • Dış gebelik oluşması
 • Komşu organlara zarar gelmesi
 • Tuboovaryan abse (TOA) yani tüplerle yumurtalıkların arasında apse oluşması
 • Yumurtalıklardaki kötü huylu kistlerin vücuda yayılma ihtimali

Yumurtalıkların ve tüplerin alınması ameliyatı eğer açık ameliyat yöntemiyle yapılırsa operasyonun taşıdığı risklerde artış görülebilir. Çünkü açık ameliyat yöntemi, kapalı ameliyat yöntemine göre daha uzun süren, iyileşme süreci daha fazla zaman gerektiren bir operasyon yöntemidir. Ancak kişiye açık ameliyat yöntemi uygulanması uygun görülmüşse doktora güvenmek ve önerilerine uymak gerekir.

1 Yorum

 • aysun d. dedi ki:

  tüpleri aldırdık şimdi tüp bebekte rabbim nasip eder inşallah 5 yıldır ugrasıyoruz ve arastırmaya devam ediyoruz tesekkür ederiz byle bilgileri bizimle paylaştıgınız için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.