Yumurta Çatlatma İğnesi Nedir?

Kısırlık tedavilerinde önerilen yumurta çatlatma iğneleri büyümüş olan folikülün çatlamasını ve daha çok yumurta oluşmasını sağlayan iğneye verilen addır.

Kısırlık ile ilgili sıkıntıları olan kadınlara önerilen yumurta çatlatma iğneleri, yeterli miktarda büyümüş olan folikülleri çatlatmak için tek bir doz olarak kullanılır. Hali hazırda çatlayan foliküllerin ardından daha çok yumurtanın da oluştuğu görülür.

Yumurta Çatlatma İğnesi Nedir ve Neden Kullanılır?
Infertilite, yani kısırlık tedavisi uygulanan hastaların alması önerilen yumurta çatlatma iğnesi, bu alanda sıklıkla kullanılır. Yumurtanın oluşumunu ya da yumurtayı büyütmek için değil, ancak belli bir büyüklüğe gelen folikülü çatlatmak için bu ilaç uygulanır.

Ne Kadar Zamanda Etki Eder?
Piyasadaki kullanılan yumurta çatlatma iğneleri içinde HCG kısaltması ile bilinen “human chorionic gonadotropin” hormonu bulunur. Bu hormon aynı zamanda gebelik testlerinde ölçülen hormonun bir üstü olarak da tanımlanabilir. Söz konusu hormonun etkisi ise, kadın vücudundaki LH hormonu gibi yumurtlamayı tetiklemeyi sağlar. Yani hormon, yumurtayı çatlatır. İlacın vücuda alınmasından 1,5 gün sonra, yani yaklaşık 36 saat içinde ovulasyon (yumurtlama) meydana gelir.

Nasıl Uygulanır?

Daha çok cildin altına ya da kasın içine enjekte edilen bu ilaç, markadan markaya farklı uygulamalarla da değerlendirilebilir. Bu anlamda doktor tavsiyesi ve prospektüslerde yazılanlar da önem taşır.

Ne Zaman Yapılmalıdır?
Yumurta çatlatma iğnesi daha çok yumurtanın 18 ila 20 mm boyutlarına geldiği zaman uygulanır. Fakat vücuttaki E2 hormonu yüksek ise ya da aşırı bir yumurta üretimi söz konusu ise bu ilaç uygulanmayabilir. Her ne kadar yumurtanın ideal büyüklüğe gelmesi adet kanamasının ardından 10 ila 17 gün arasında bir süreye denk gelse de ilacın uygulanmasından önce doktor kontrolü şarttır.

Yan Etkileri Nelerdir?
Ciddi yan etkiler arasında ilk sırada OHSS gelişimi bulunur. Bu nedenle mide bulantısı, karın ağrısı, kusma ve ishal gibi sıkıntılar da öne çıkabilir. Aynı zamanda nefes darlığı da yan etkiler arasındadır. Nadiren de olsa bir takım alerjik reaksiyonlar da görülebilmektedir. Herhangi bir aksilik anında doktora başvurulmalıdır.

İğnenin Ardından Ne Kadar Zaman Sonra Hamilelik Testi Yapılmalıdır?
Hamilelik testi yapmak için doğrudan adet gecikmesinin yaşanması beklenebilir. Bunun hemen ardından ise test yapılabilir. Söz konusu zaman ise ortalama 2 hafta gibi bir süreye tekabül eder. Yani HCG enjeksiyonu olarak bilinen yumurta çatlatma iğnesinin uygulanmasından 14 gün sonra gebelik testi yapmak mümkündür. Genel kanı ise hamilelik belirtilerinin bu kadar kısa sürede ortaya çıkmayacağı ile paralellik gösterir.

Adet Ne Zaman Görülür?
Yumurta çatlatma iğnesinin yapılmasının ardından adet konusu da öne çıkar. İğnenin uygulanması ile gebelik durumunun oluşması kesinlik kazanmaz. Bu nedenle de gebelik oluşmadığı zamanlarda adet görülebilir. İğne yapıldıktan 2 hafta sonrasında adet kanamaları görülebilir.

Adet konusu ile ilgili önemli bir detay da kanamanın görüldüğünde doğrudan adet kanaması olmama ihtimali ile ilgilidir. Yani kanamalar, zaman zaman gebelik ile ilgili de ortaya çıktığı için bu ikisi birbirine karıştırılmamalıdır.

Başka bir önemli detay ise adet gecikmesiyle ilgili olarak ortaya çıkar. Her adet gecikmesi doğrudan gebeliğe yorulmamalıdır. Çünkü bu dönemde alınan ilaçlar da hormon dengesini bozacağı için gebelik haricinde adet gecikmeleri de yaşanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.