Adet döngüsü cinsel ilişkiyi nasıl etkiler?

Adet döneminde cinsel ilişkiye girilebilir mi?

Adet döneminde genel olarak ağrı ve sancılar kadınların en çok hissettiği konulardandır. Buna bağlı olarak halsizlik ve beraberinde cinsel istekte azalma söz konusu olabilir.

Adet döngüsü cinsel ilişkiyi nasıl etkiler?

Kadınlarda her ay, 3 ile 7 gün arasında sürebilen adet dönemi menopoz dönemine kadar devam eder. Adet döngüsü sağlıklı bir kadında 21 gün ile 35 gün arasında olabilir. Rahmin iç kısmında yer alan endometrium bölgesindeki kanama ile ortaya çıkan adet kanaması, hormonların etkisi ile yaşanan bir yenilenmedir. Adet döneminde ilişkiye girilip girilmeyeceği ise yanıtı merak edilen sorular içinde yer alıyor.

Adet döneminde cinsel ilişkiye girilebilir mi?

Adet döneminde cinsel ilişkiye girilebilir, bununla birlikte adet dönemindeyken diğer dönemlere göre cinsel ilişkide belli konulara dikkat edilmesi gereklidir. Her şeyden önce, bu konuda en önemli nokta kadının cinsel isteğidir. Adet döneminde genel olarak ağrı ve sancılar kadınların en çok hissettiği konulardandır. Buna bağlı olarak halsizlik ve beraberinde cinsel istekte azalma söz konusu olabilir.

Adet döneminde cinsel isteğin yüksek olması durumunda cinsel ilişkiye girmek mümkündür. Ağrı ve sancının az olduğu anlarda cinsel ilişkiye girilebilir. Ancak bu dönemde ilişki esnasında prezervatif kullanımı önemlidir. Rahimdeki kanın atılması sürecine rahim ağzı açık olduğu için korunmadan ilişkiye girmek çeşitli enfeksiyon riskleri doğurabilir. Buna ek olarak, adet döneminde cinsel ilişkinin birtakım riskleri mevcuttur.

Adet döneminde cinsel ilişkinin riskleri

Adet döneminde cinsel ilişki esnasında hem kadın hem de erkek dikkatli olmalı ve belli risklerin bilincinde olmalıdır. Bu risklerin en başında, adet döneminde rahim ağzının açık olması nedeniyle enfeksiyon riski yer alıyor. Korunmadan ilişkiye girildiğinde enfeksiyonlar ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar görülebilir. Buna ek olarak adet döneminde vajinanın duyarlılığının yüksek olması, kadınlarda acı hissinin ön plana çıkmasına neden olabilir. Oluşan kanamanın erkeklerde yaratabileceği cinsel isteksizlik de bu sorunlar arasındadır.

Adet döneminde merak edilen konulardan biri de cinsel ilişkinin kanamayı artırıp artırmadığıdır. Adet kanaması rahim içindeki zarın dökülmesi ve yenilenmesidir, bu kanama hormonal etkiler ile gerçekleşir. Dolayısı ile cinsel ilişki, adet kanamasını artırıcı bir etki yapmaz.

Adet döneminde cinsel ilişkinin faydası var mı?

Yapılan araştırmalar, adet döneminde cinsel ilişkinin birtakım faydalara sahip olduğunu göstermiştir. Adet döneminde cinsel ilişkinin faydaları arasında, adet kramplarının azalması yer almaktadır. İlişkinin kas gerginliğini azaltıcı etki yaptığı çeşitli araştırmalarda görülmüştür. Buna ek olarak adet döneminde ilişki endorfin hormonu salgılanmasını tetiklediği için ağrı ve acıların azalmasında da etkilidir. Kanama döneminin kısalması da adet döneminde ilişkinin faydaları içinde gösterilmektedir.

Genel olarak bakıldığında, adet döneminde cinsel ilişkinin zararlı olduğuna ilişkin bir görüş mevcut değildir. Buna ek olarak, adet döneminde hamile kalınır mı sorusu da yanıtı merak edilen sorular içinde yer alıyor. Düşük bir ihtimal olsa da, adet döneminde hamile kalınabilmektedir. Bu nedenle, hem enfeksiyon riski hem de gebelik ihtimaline karşın, adet döneminde de korunarak cinsel ilişkiye girmek önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.