Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak sorunu, kulakların başla arasındaki açının olması gerekenden daha fazla olma durumudur. Kepçe kulak, yelken kulak olarak da adlandırılan doğuştan gelen bir sorundur. Toplumda yaygın olarak kulağı büyük olanlara kepçe kulak tabiri kullanılır. Ancak her kepçe kulak sorununda kulağın büyük olma durumu söz konusu değildir. Bu sorunu yaşayan kişilerin kulaklarındaki açı fazlalığını gidermek için yapılan müdahalelere kepçe kulak estetiği adı verilir. Kepçe kulak estetiğinde kişinin kulaklarının duruşuna denge kazandırmak amaçlanır. Bu ameliyat sonrasında hastalar özgüven kazanıp, daha sosyal bir yaşantıya adım atarlar.

Çocukluk çağındaki kişilere uygulanan estetik ameliyatların başında gelen kepçe kulak estetiği, kişilere doğal bir yüz görüntüsü kazandırır. Çocukluk dönemlerinde uygulanacak olan ameliyat, kulakların gelişiminin büyük bir bölümünün tamamlanmasından dolayı kulakta olumsuz bir etki yaratmaz. Kişilerde 7 yaşından sonra kulak büyüklüğü erişkinlikteki haline gelir. Bu dönemlerde bu tür fiziksel sorunlar çocukların psikolojisini olumsuz olarak etkileyebilir. Kepçe kulak deformasyonu olan kişilere küçük yaşlardan itibaren bu ameliyat sorunsuz bir şekilde uygulanabilir.

Kepçe kulak durumunun oluşması için baş ile kulak kepçesinin açısının 30 dereceden fazla olması gerekmektedir. Fakat kepçe kulak sorunlarında genellikle bu açı 40 dereceyi geçer. Açının bu seviyelerde olduğu durumlarda otoplasti yani kepçe kulak ameliyatı uygulanabilir. Ameliyat sonrasında kulak kepçesi bir hafta gibi bir sürede normal şeklini alır.

Kepçe kulak Estetiği yöntemleri

Kepçe kulak estetiğinde kullanılacak olan yöntemin belirlenmesi için hastaların öncelikle bir estetik cerrah tarafından muayene edilmesi gerekir. Estetik cerrahın hastanın kulağındaki sorunları inceleyerek en uygun yöntemi tercih etmesi gerekmektedir. Bu ameliyatın süresi ise hastanın kulaklarındaki deformasyonun oranına bağlıdır. 1-2 saat arasında süren bu ameliyat sonrasında hastalar normal yaşamlarına geri dönebilir. Kepçe kulak estetiğinde kullanılan iki yöntem vardır.

Klasik yöntem: Kepçe kulak estetiğinin bir tekniği olan klasik yöntemde deformasyon bulunan kulak kepçesinin arka bölümünde küçük bir kesi açılır. Buradan kıkırdak dokuya gelerek işlem yapılır. Bu işlem sırasında estetik cerrah, açının oranına göre törpüleme, fazlalığı çıkarma ya da kıvırarak şekil verme gibi müdahalelerde bulunur. İşlem sonrasında dikişler atılır ve kulağın arkasında kesi açılan noktada küçük bir iz kalır.

İzsiz yöntem: Kepçe kulak estetiğinin bir diğer tekniği olan izsiz yöntemde klasik yöntemdeki gibi görünen bir iz kalması söz konusu değildir. Ancak bu yöntemin uygulanabilmesi için kepçe kulak deformasyonu olan kişilerin kulak yapısının bu tekniğe uygun olması gerekmektedir. Klasik yöntemden farklı olarak bu yöntemde işlem ön kulaktaki kıvrımdan girilerek uygulanır. İzsiz yöntemde işlem yapılan bölüm kıvrım içinde kalacağı için kesi yeri buraya gizlenir. Kepçe kulak estetiğinin bu yönteminde dışarıdan görünen herhangi bir iz kalmaz.

Kepçe Kulak Estetiğinden Sonraki Süreç

Kulakla baş arasındaki açının normal seviyeye getirilmesi amacıyla yapılan ameliyattan sonra hastaların kulakları saran bir bant kullanması gerekmektedir. İlk 2 hafta boyunca bu bant hem gece hem de gündüz kullanılır. Sonraki 2 haftada ise sadece geceleri kullanılması gerekmektedir. Bu ameliyatı olan hastalar aynı gün hastaneden taburcu edilir. Ameliyat sonrasında yaklaşık 3 gün boyunca hastanın kulaklarındaki şişkinliğe bağlı olarak bir ağrı hissedilebilir. Daha sonraki süreçlerde bu ağrı azalmaya başlayarak ortadan kalkar. Kepçe kulak ameliyatının uygulanmasından 3 gün sonra hastanın banyo yapmasına izin verilir. Kesi yapılan bölgeye 2 hafta süresince düzenli bir biçimde pansuman yapılması gerekmektedir. Ameliyattan dolayı kulakta oluşan şişkinlik 2 hafta sonra ortadan kaybolur.

Kepçe Kulak Estetiğinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kepçe kulak deformasyonu olan hastaların ameliyattan sonra 3 gün ev istirahati yapması yeterlidir. Uygulanması gereken pansumanın aksatılmadan yapılmasına özen gösterilmelidir. Ameliyat sonrasında takılan kulakları saran bandın doktorunuzun söylediği süre boyunca takılması gerekmektedir. Kulaklara işlem uygulanmasının ardından 2 ay boyunca kulaklara zarar verecek kıvırma ya da katlama gibi hareketlerden kaçınılmalıdır.

Kepçe Kulak Estetiğinden Sonra Oluşabilecek Sorunlar

Ameliyat sonrasında enfeksiyon oluşmaması için pansumanın ve doktorunuzun verdiği antibiyotiğin aksatılmaması gerekir. Hastalar ameliyat sonrasında eğer bant kullanmazlarsa dikişlerin açılması problemiyle karşılaşabilirler. Kepçe kulak ameliyatından sonra oluşabilecek bir diğer sorun ise kan birikmesidir. Bu durum erken fark edilip, küçük bir müdahaleyle ortadan kaldırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.