BEBEKLERDE SİYAH DİŞ LEKELERİ NEDEN OLUŞUR?

Siyah Diş Lekesi Nasıl Giderilir?

Çocukların büyüme süreci ile birlikte dişlerinde görülen sorunlardan en genel görünen problemlerden biri de; dişte oluşan siyah lekeler. Peki bunun sebebi nedir?

BEBEKLERDE SİYAH DİŞ LEKELERİ NEDEN OLUŞUR?

Doğdu, yeni doğandı büyüdü sıra en beklenen ana  geldi , diş çıkarma her konuya heyecan duyan ebeveynler için çocuklarıyla ilgili her detay önemlidir. Fakat miniğinizin karşılaştığı her yeni durum gibi dişlerinin çıkması da ebeveyne yeni sorumluluklar yükler.

Anne ve baba, dişler çıktıktan sonra kendilerini çocuklarına diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaya çalışırken bulurlar. Bunun farkındalığıyla hareket eden aile de çocuklarına diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak için çeşitli yöntemler denerler.

Ebeveynler çocukları dişlerini düzenli olarak fırçalasın diye onlara birbirinden renkli diş fırçalarından alarak onun dişlerini fırçalamaya yöneltmeye çalışırlar. Özellikle üzerinde sevilen çizgi film kahramanlarının olduğu diş fırçaları çocuklar tarafından çok ilgi çekmektedir. Diş lekelenmeleri çocuk grubunda oldukça sık görülen şikâyettir. Ağız içi ve dişlerin tam olarak temizlenmediği durumlarda bakteri oluşumu artacaktır. Bu gibi durumlarda da lekelenmeler oluşacaktır. Çocuklarda gözlemlenen dişlerde renk değişiklikleri farklılıklar gösterebilmektedirler.

Çocukların büyüme süreci ile birlikte dişlerinde görülen sorunlardan en genel görünen problemlerden biri de; dişte oluşan siyah lekeler. Bu diş lekeleri bakterilerin ön ve arka toplu dişlerde ve  dişetlerine yakın yerlerinde oluşan lekelerdir.

Lekeler demir sülfid içerir. Bakteriyel aktivite sonucu oluşan hidrojen sülfid ile tükürük ve dişeti sıvısındaki demir arasındaki reaksiyon sonucu oluşur. Demir eksikliği şikayeti ile başlayan hastalıklarda  verilen ve düzenli kullanım istenen  ilaçlar, demir içeren multivitaminler şuruplar ya da pekmez tarzı gıdalar bu tip lekeler oluşturabilir.

Bunlar ağız içinde bilinen çürük veya çürümüş diş değil, lekedir ancak görüntüsü siyah olduğundan çürük zannedilmektedir. Ancak çocuklar bu kullanımlarda dişlerini iyi fırçalamaz ise bu lekelerin üstüne yemek artıkları daha kolay tutunabildiğinden diş çürümelerine ve beraberinde diş kaybına neden  oluşabilir.

İlerleyen zamanlarda hekiminizin yönlendirmesi ile dişlerdeki siyah lekelerden normal diş taşı temizliği ve cila işlemi yapılarak kurtulmak mümkündür.

Çocukluk döneminden mutlaka pedodontiste muayene yaptırmayı aksatmayın.  Yakın zamanlı teşhis ve tedavi oldukça faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.