Çocuklarda Bademcik Büyümesi Nedenleri Ve Tedavisi

Çocuklarda Bademcik Büyümesi Tedavisi

Çocuklarda bademcik ameliyatının yapılması için çocuğun 2,5 yaşını geçmesi beklenmektedir.

Çocuklarda Bademcik Büyümesi Nedenleri Ve Tedavisi

Çocuklarda bademcik büyümesi problemi giderilmediği zaman uyku apnesi ya da gelişim bozuklukları gibi çok daha ciddi problemlere yol açabilir. Peki, Çocuklarda bademcik ameliyatı hangi durumlarda ve nasıl yapılır? İşte bütün detaylar makale içerisinde bulunabilir.

Çocuklarda Bademcik Büyümesi Nasıl Anlaşılır?

Boğazın arka bölümünde yumuşak yapıdaki damağın her iki bölümünde bulunan ve vücudun savunmasına yardımcı olan oval şekilli dokular bademciklerdir. Muayene olunduğu takdirde basit ve çocuğun ağzını açtığında küçük bir ışık kaynağı ile görülebilir. Eğer ki normal bademcik görünümüne göre büyüklüğü bir ebatta ise ve kırmızılık durumu da mevcut ise bir enfeksiyonun varlığından şüphe edilebilir.

  • Boyun lenflerinde şişme gibi problemler ile ağız içerisinde kötü koku gelmesi
  • Halsizlik
  • Yutkunmada güçlük çekme
  • Yüksek ateş
  • Boğaz ağrısı gibi durumlarda bademcik belirtileri olabilir.

Çocuklarda Bademcik Büyümesinin Nedenleri Nelerdir?

Bademcik ve geniz eti ile ilgili enfeksiyonel rahatsızlıklar, çocukluk döneminin en çok karşılaşılan sağlık problemlerindendir. Öyle ki Türkiye’de bademcik ameliyatı en çok uygulanılan cerrahi operasyonlar arasındadır.

  • Çocuğun Bağışıklık sisteminin zayıf olması gibi faktörler Bademcik rahatsızlıklarının meydana gelmesinde temel sebeptir.
  • Bademciklerin bakteri ya da virüsler ve aracılığı ile enfekte olması
  • Boğaz enfeksiyonu geçirilmesi
  • Alerji olması durumu
  • Çocuğun anaokulu ve kreş gibi kapalı ortamlarda sıklıkla bulunması

gibi sebepler bademcik ve geniz eti büyümesi problemlerinin oluşmasında önemlidir.

Çocuklarda Bademcik Büyümesi Tedavisi

Çocukluk döneminde bademciklerin alınması yani tonsillektomi bir dönemler dişlerin çıkması kadar normal olarak değerlendirilirse de günümüzde tonsillerin ve adenoid şişmesi onları almak açısından yeterli bir sebep olarak görülmemektedir. Çünkü tonsillerin rahatsızlık oluşturmaktan çok hastalıkları önlediği kabul edilir. Doktorlar, genel itibarıyla bademciklerin normal boyutlarına dönmesini bekliyorlar. Veya şişmeyi azaltmak açısından antibiyotik tedavisi uygulamayı tercih ediyorlar.

Çocuklarda bademcik ameliyatının yapılması için çocuğun 2,5 yaşını geçmesi beklenmektedir. Çocuklarda bademcik büyümesinin bitkisel tedavisi ile ilgili yapılan çeşitli çalışmalara bakıldığında eğer ki bademcik şişmesinin altında boğaz enfeksiyonu gibi bir problem var ise çeşitli doğal kürler sayesinde semptomların azaltılmasına yardımcı olmak mümkündür.

Çocuklarda bademcik ameliyatı genel itibariyle ameliyat hazırlığında aile ile ameliyat ve sonra kişiyi süreci ile ilgili konuşularak olası risk faktörleri masaya yatırılır. Bademcik ameliyatı, genel anestezi şeklinde yapılacağı için çocuğun boğaz enfeksiyonunun geçmesi gerekir. Kan tahlili ve akciğer filmi çekildikten sonra değerler normal çıkarsa 30-40 dakika süren bir cerrahi operasyon ile bademcik alınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.