Çocuklarda Öksürüğe Ne iyi Gelir?

Çocuklarda Öksürük

Çocuklarda öksürük, durumu genellikle solunum yolunda bulunan ve solunum işleminin gerçekleşmesini engelleyen yabancı cismi dışarı atmak için yapılan refleks hareketi olabilir. Enfeksiyon, soğuk algınlığı, grip gibi durumlar çocuklarda sıklıkla karşılaşılan öksürük sebepleri arasındadır.

Çocuklarda Öksürüğe Ne iyi Gelir?

Çocuklarda sıklıkla karşılaşılan rahatsızlıklardan biri öksürüktür. Özellikle de mevsimler arası geçişlerde artış gösteren öksürük problemi, çoğu zaman altta yatan çok ciddi bir durumun habercisi de sayılmamak ile beraber yine de ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Peki, çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir?  Merak edilen bütün detaylar makalede…

Öksürme, vücudun potansiyel bir şekilde kendini zararlı mikroplardan ve tahriş edici maddelerden kurtulmaya çalışması anlamına gelebilir. Çocuklarda sıklıkla karşılaşılan öksürük sebepleri arasında genel itibariyle grip, soğuk algınlığı ve enfeksiyon sayılabilir. Peki, çocuklarda öksürüğe iyi gelen şeyler nelerdir? bilinmesi gerekenleri haberimizde sizler için derledik.

Çocuklarda Öksürük Hakkında

Çocuklarda öksürük, durumu genellikle solunum yolunda bulunan ve solunum işleminin gerçekleşmesini engelleyen yabancı cismi dışarı atmak için yapılan refleks hareketi olabilir. Enfeksiyon, soğuk algınlığı, grip gibi durumlar çocuklarda sıklıkla karşılaşılan öksürük sebepleri arasındadır. Çocuklarda gelişen kronik öksürük ise sıklıkla astım hastalığından kaynaklanır. Fakat geniz akıntısı, reflü rahatsızlıkları gibi durumlarda kronik öksürük sebebi sayılabilir. Çocuklarda gelişmekte olan balgamlı öksürük, solunum yollarına yabancı bir cisim kaçması, sigara dumanı veya başka tahriş edici çevresel faktörlerden kaynaklanabilir.

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Çocuklarda öksürüğü tedavi etmenin amacı, kendini daha iyi hissetmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Aşağıda çeşitli uygulamalar ile öksürüğün şiddeti azaltılabilir.

Yapılması Gerekenlerden Bazıları

  • Çocuk odasının her gün düzenli bir şekilde havalandırılması gerekiyor.
  • Eğer ki mevsimlerden kış ise kaloriferin üzerine bir kap su ya da ıslak bir havlu koyulması daha da faydalı olacaktır.
  • Çocuk odasındaki nem oranının ayarlanması gerekiyor. Bu nedenle buhar makinaları kullanılabilir. Ancak bu cihazlar, kolay enfeksiyon barındırabilecekleri için cihazın ve kullanılacak suyun temiz olmasına muhakkak dikkat edilmelidir.
  • Burnun içinin sık sık tuzlu su ile temizlenmesi gerekir.
  • Uyurken yastığın biraz yüksekte tutulması gerekir. Çocuğun öksürüğü eğer ki alerjik durumdan kaynaklanmışsa evde bulunan halı, yorgan, yastık, kazak gibi yün olarak kullanılan bütün eşyaların artık kullanılmaması gerekir.
  • Balgamın kolay bir şekilde sökülmesi amacıyla bol su tüketilmelidir.
  • Parfümler ya da kokulu banyo spreyleri gibi kapalı alan hava kirleticilerinin kullanılmamasına özen gösterilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.