Hamilelik Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

Hamilelik Çatlakları Normal Mi?

Hamilelikte çatlağa neden olan durum temelde kadının kilo almasından kaynaklanır. Derinin elastik olmasını sağlamak en temel önlem sayılır. Peki bu durum nasıl giderilir?

Hamilelik Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

Hamilelik kadınların vücutlarında çok fazla değişimin olduğu zamanları kapsar. Dokuz aylık sürede en sık karşılaşılan ve dışarıdan da görülebildiği için daha çok dile getirilen çatlaklar çoğu zaman çaresiz gibi görünür. En başından önlem almak ve buna göre hareket etmek hamilelik çatlaklarının daha az olmasına veya tamamen ortadan kaybolmasına neden olur. Hamilelikte çatlağa neden olan durum temelde kadının kilo almasından kaynaklanır. Derinin elastik olmasını sağlamak en temel önlem sayılır. Bunun anlamı önlem almanın çatlaklar konusunda şan sağlayacağıdır. Planlı gebeliklerde bu sorunla daha az karşı karşıya kalınması söz konusu olur.

Su İçmenin Faydası

Bilinen ve etkisi her zaman kesin olan yollardan bir tanesi de su tüketimidir. Suyun vücuda çok fazla faydası olduğu bilinir. Bunun için gebelikte de su içimini artırmak başta çatlaklar olmak üzere çeşitli konularda yardımcı olur.

Su içmek:

  • Derinin nemlenmesini sağlar,
  • Derin ve yırtılmış gibi görünen kısımların oluşmasını engeller,
  • En başından derinin yeterli beslenmesi çatlağa olan meyilli ortadan kaldırır.

Bu nedenden dolayı su içimini artırmak, vücut kitle endeksine göre hareket ederek gereken su tüketimi litresine göre su içmek çatlaklara da iyi gelir.

Yağ ile Nemlendirmek

Çatlakların derinin kilo almasına karşı verdiği bir tepki olduğu unutulmamalıdır. Derinin yağ ile dışarıdan nemlendirilmesi de bir başka çare olabilir. Bunun için doğal yağlardan faydalanmak adına badem yağı tercih edilebilir. Badem ve papatya yağlarından soğuk sıkım olanlar nemlendirmek amacıyla banyodan sonra kullanılabilir. Ayrıca gün içinde nemli kalmasını da sağlayacaktır.

Krem Kullanmak

Nemlendirme amacına hizmet etmek adına yapılması gerekenlerden bir tanesi de krem kullanmaktır. Doğal veya doktorunuzun önereceği çatlak kremlerine henüz hamileliğinizin başında başvurmak daha etkili sonuç almak adına önemli bir detay olarak göze çarpar. Kremlerin genelde içerikleri nemlendirme ve çatlakları yara gibi görerek toplanmasına yardımcı olmaktır. Gebeliğin başından sonuna kadar kullanılması sonucunda beklenen etkileri elde eden kadınların sayısı fazladır. Kremlerin kullanımı diğer sayılan faktörlerle de desteklenebilir. Böylece daha da etkili sonuç alınır.

Neden Geçmez?

Bazı gebeler bahsedilenlerin tamamını uygulamalarına rağmen hala bir sonuç alamadıklarını dile getirir. Bunun altında yatan en önemli neden genelde genetiktir. Annenin çatlaklara meyilli bir yapısının olması genel olarak alınacak sonuçların daha az olmasına zemin hazırlar. Bu tarz yapıda olanların azaltıcı faktör olarak düşünmesi ve buna göre hareket etmesi önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.