Erken Doğan Bebeğin Aşıları Ne Zaman Yaptırılır?

Prematüre bebeğin aşısını doğru zamanda yaptırarak onu hastalıklardan koruyun!

Her yeni doğan bebeğe uygulanması gereken bir aşı takvimi vardır. Ancak bazı doğumlar erken yani prematüre olabilmektedir. Bu durumda uygulanması gereken aşı takvimi ise makalemizde belirtilmiştir.

Prematüre bebeklere uygulanması gereken aşılar için kimi durumlarda standart aşı takvimi dikkate alınırken kimi durumlarda ise biraz daha beklenmesi gerektiğine karar verilmektedir. Bu konuyu netleştirmek için öncelikle mutlaka doktorla görüşmeli ve bu konuda detaylı bilgi alınmalıdır.

Aşağıda standart aşı takvimi yer almaktadır. Bu aşı takvimi zamanında doğan çocuklar için uygulanabilmektedir.

Erken doğan bebeklerde de DTPa, Polyo, Menenjit, IPV, Hib, Hepatit B aşıları ikinci ayında uygulanmaktadır. Tam doz şeklinde uygulanan bu aşılar bebeği ciddi enfeksiyonlardan korumayı hedefler.

Eğer bebek 2 kilodan daha az ağırlığa sahipse bu durumda Hepatit B aşısı uygulamasından önce annenin durumuna bakılır. Annenin Hepatit B virüsüne karşı bağışıklığının olup olmaması durumuna göre bebeğe aşı uygulanabilir. Normal zamanında dünyaya gelmiş olan bebeklere uygulanabilen aşı takvimi prematüre olan bebeklere de uygulanabilmektedir. Bu aşılar bebekler için güvenlidir ve Sağlık Bakanlığı önerisindedir. Prematüre olan bebeklerde hastalıklara karşı daha büyük bir hassasiyet olabileceği için aşının önemi daha da artmaktadır. Zamanında doğan bebeklere uygulanması gereken aşılar prematüre (erken doğan) bebeklere de aynı zamanlarda uygulanabilmektedir.

Erken doğan bebek eğer 1 kilonun altında doğmuşsa bu durumda bebeğe influenza isimli bir aşı uygulanmaktadır. Bu özel bir aşıdır ve her bebek için uygulanmaz. Prematüre olup 1 kilonun altındaki bebeklere uygulanan influenza aşısı günümüzde oldukça pahalı bir aşıdır. Özellikle akciğer – solunum problemleri yaşa yan prematüre bebeklere uygulanan influenza aşısı kış mevsiminde her ay uygulanmaktadır. Bu özel aşının dışında prematüre (erken doğan) bebeklere uygulanması gereken aşılar standart aşı takviminde yer almaktadır.

İnfluenza virüsü birtakım enfeksiyon hastalıklarına neden olabilmektedir. Özellikle henüz akciğer gelişimini tamamlayamamış olan prematüre bebekleri tehdit eden influenza virüsü enfeksiyonu için influenza aşısının uygulanması oldukça önemli bir konudur. Prematüre olup kronik akciğer hastalıklarına sahip olan bebeklere de grip aşısı uygulanması gerektiği gözden kaçırılmamalıdır. Erken doğan bebeklerin grip aşıları ilk 6 aydan önce tamamlanmalıdır. Prematüre bebekler eğer ilk defa aşılanacaksa birer ay aralıklarla 2 doz şeklinde aşılanmalıdırlar. Erken doğan bebeklerin grip virüsünden ciddi şekilde korunması gerektiği unutulmamalıdır. Bu nedenle evde yaşayan ya da çevrede bulunan insanların da mutlaka grip virüsüne yakalanmamış olmalarından emin olunması gerekir. Aksi takdirde prematüre bebek için grip virüsü sağlığı tehdit eden bir faktör olacaktır.
Prematüre (erken doğan) bebeklere uygulanması gereken aşılar zamanında doğmuş (term) bebeklere uygulanması gereken aşılarla aynıdır. Bu aşıların dozlarında da herhangi bir bölünme ya da azaltılma yapılmaz. Aşı uygulaması bebeğin kas dokusunun içerisine yapılır. Oldukça ince uçlu bir iğne kullanılmaktadır.

2 yorum

  • Aleyna N. dedi ki:

    Gerçekten çok faydalı bir paylaşım olmuş.Sizinde söylediğiniz gibi kimi zaman takvime göre kimi zaman ise duruma göre değişkenlik gösterebilir.Bunun kararını biz anneler olarak kendimiz değilde , doktorlar eşliğinde vermeliyiz.Yeni doğan bebekler hassas olduğu için virüs , enfeksiyon kapma olasılıkları çok yüksek.

  • Feride F. dedi ki:

    Erken doğan bebeklere daha fazla özenle bakılmaya gerek duyuluyor sanırım. Gerekli aşıların zamanında yapılması hem erken doğan bebekler için, hemde zamanında doğmuş olan bebekler için gayet önemli. Aşı yapılırken ki ağlamalarıda ayrı bir stres tabi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.