Gebelikte spor yapmak düşüğe sebep olur mu?

Kimler hamilelikte spor yapmaktan kaçınmalı?

Gebelikte spor yapmak, birçok fayda sağlaması açısından önemlidir. Bununla birlikte, doktor spor ve egzersiz için bir risk görmese dahi, spor yaparken dikkat edilmesi gereken konular mevcuttur. Detayları sizler için derledik…

Gebelikte spor yapmak düşüğe sebep olur mu?

Hamilelik sürecinde spor yapmanın riskli olup olmadığı, anne adaylarının merak ettiği konular içinde yer alıyor. Gebelik sürecinde spor aktivitesinde bulunmak, farklı bakış açılarıyla ele alınan bir durumdur. Spor yapmak, anne adayları da dahil olmak üzere herkes için formda kalmak, vücudun enerjili ve pozitif olması adına önemlidir. Bununla birlikte tüm spor dalları anne adayları için uygun olmayabilir. Bunun da ötesinde, egzersiz ve spor yapmak bazı anne adayları için önerilirken, bazı anne adayları için ise önerilmez. Bunun nedeni riskli gebelik sürecinde olan kadınlar için dikkat edilmesi gereken farklı faktörlerdir.

Hamilelikte spor yapılmalı mı?

Gebelik sürecinde spor aktiviteleri, anne adayları ve bebeklerini riske atmayacak ölçüde yapılabilir. Ancak bunun için, gebeliği takip eden doktorun onayı alınmalıdır. Daha önce yaşanan gebeliklerle ilgili veriler, gebeliğin gidişatı ve hamileliğin hangi aşamada olduğu konusuna göre, spor yapmak önerilebilir.

Hamilelik sürecinde spor yapmak, doktor tarafından sakıncalı bulunmuyorsa hem zinde kalmak hem de pozitif bir ruh haline sahip olmak adına önerilebilir. Spor yapmak, kalp sağlığını korumak için etkili olmasının yanı sıra daha enerjik ve mutlu bir gecelik süreci için tercih edilebilir. Hamilelik sürecinde, fazla kilo almaktan korkan anne adayları için spor yapmak ve dengeli beslenmek bu riske karşı da alınabilecek önemli bir önlemdir. Buna ek olarak hamilelikte en çok görülen şikayetler içinde yer alan sırt ve bel ağrıları, düzenli egzersiz ile en düşük seviyeye getirilebilir.

Kimler hamilelikte spor yapmaktan kaçınmalı?

Gebelik sürecinde spor yapmak bazı durumlarda risk yaratabilir. Bu durumda, doktor spor ve egzersizin yanı sıra, ağır fiziksel hareketlerin tamamından kaçınmak için önerilerde bulunabilir. Spor yapmanın hamilelikte düşüğe yol açtığına dair doğrudan bir bilgi yoktur. Bununla birlikte, geçmişte düşük yapmış kişiler başta olmak üzere, çeşitli risklerin söz konusu olması durumunda düşük riskine karşı egzersiz de dahil olmak üzere, birçok aktiviteden taviz verilebilir. Egzersiz ve sporun riskli olduğu durumlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Daha önce düşük yaşanmış olması
  • Kalp hastalıkları
  • Plasenta previa ya da preeklampsi teşhisi
  • İkinci ve üçüncü trimesterda kanama yaşanması
  • Fetüsün gelişiminin iyi olmaması
  • Tiroid ve yüksek tansiyon gibi hastalıklar olması

Bu gibi durumlar, riskli görülebildiği için hamilelikte sporun önerilmediği durumlardır. Ancak hamilelikte spor yapma konusunda net bir karar için, doktor muayenesinden sonra ortaya çıkacak görüş önemlidir. Bazı durumlarda, sadece yüzme ya da kolların çalışacağı spor aktiviteleri önerilebilir.

Hamilelikte spor yaparken nelere dikkat edilmeli?

Gebelikte spor yapmak, birçok fayda sağlaması açısından önemlidir. Bununla birlikte, doktor spor ve egzersiz için bir risk görmese dahi, spor yaparken dikkat edilmesi gereken konular mevcuttur. Hamilelikte spor ve egzersiz yaparken aşağıdaki konularda dikkatli olunmalıdır:

  • Egzersizler ağır bir şekilde yapılmamalı ve aralarda dinlenmek için mola verilmelidir.
  • Isınma hareketleri yapılmadan spor yapılmamalıdır.
  • Egzersiz esnasında vücut ısısının çok yükselmesi durumunda ara verilmelidir.

Spor ve egzersiz, yalnızca gebelik döneminde değil hayatın her döneminde önerilen ve insan için birçok faydası olan bir durumdur. Buna karşın doktorun risk gördüğü durumlarda, düşük riskine karşı spor ve egzersiz, buna ek olarak evdeki fiziksel faaliyetlerde dikkatli olunması önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.