Hamilelik Lekeleri Nasıl Geçer?

Gebelik döneminde ortaya çıkan lekelerin giderilmesi için ne yapılması gerekir?

Hamilelikte meydana gelen lekeler hamilelik lekesi olarak adlandırılır. Bu lekeler çoğunlukla hormonların değişimi sonucunda meydana gelirler. Güneş ışınlarının daha da etkilediği hamilelik lekeleri aslında doğal bir oluşumdur. Ancak büyük ölçüdeki lekeler anne adaylarını rahatsız edebilmektedir. Hamilelik lekelerinin doğal tekniklerle birlikte yok edilmesi mümkün olmaktadır. Hamilelik lekelerinin daha sık görüldüğü kişiler için ve bu lekelerin hangi doğal yöntemlerle giderilebileceğini öğrenmek için makalemizin devamını okuyunuz.

Hamilelik döneminde kadınlardaki hormonal değişimlerden kaynaklı olarak görülen lekelerin görülmesi son derece doğal bir durum olarak karşılanabilir. Genel olarak bu lekeler, güneş ışınlarıyla birlikte tetiklenmektedir. Tedavi uygulanmadığı durumlarda ise kalıcı olabilir. Gebelik lekelerini ortadan kaldırabilecek kesin uygulamalar olmasa bile bu lekelerin hafifletilmesi sağlanabilmektedir.

Hamilelik Lekesi

Bu lekelere verilen bir diğer isim de doğum lekeleridir. Daha çok yüz çevresinde ya da karın bölgesinde ortaya çıkar ve kahverengi bir görünüme sahiplerdir. Uygulanacak tedaviler ile hafifletilebilmektedir. Hormonların sebep olduğu bu lekeler, gebelik sürecinde cilt renginde de değişikliklere neden olabilmektedir. Bu durumda yüz kısmında, yanak altı ve çevresinde, üst dudak ve burun üzerinde lekeler ortaya çıkabilmektedir. Doğumdan sonra bu lekelerin tedavi edilebilir olması da uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Ayrıca doğumdan 6 aylık bir süreç sonunda tedavi uygulanabilir.

Hamilelik Lekesi Kimlerde Görülür?
Doğum lekelerinin tedavi sürecinde, cildiyelerden yardım alınabilir. Bir kadında doğum lekesi bulunuyorsa, yapılması gereken ilk şey, bu lekelerin güneş ışığıyla temas kurulmasının engellenmesidir. Güneşe çıkılacak ise mutlaka bir güneş kremi sürülmeli ve cildin bakımı yapılmalıdır. Güneşli olmayan havalarda bile bu kremlerin tercih edilmesi çok önemlidir. Lekelerin ağırlaşmasının önüne geçmek istiyorsanız bu şekilde işlem yapabilir ya da dilerseniz bu bölgeleri kapatıcılar ile kapatabilirsiniz.
Sadece yüzde görülmeyen güneş lekeleri, boyun ya da göğüslerde de görülebilmektedir. Güneş gören kısımların tedavi süreci zor olabilmektedir. Bazı durumlarda güneş teması ile imkânsız hale gelebilir. Hamilelik döneminde oluşan lekelerden kurtulmak için ilk şart, güneş ışınlarından uzak durmaktır. Hamilelik lekelerinin sadece gebelerde görülmediği de bilinir. Bu lekelerin görüldüğü faktörler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Güneş ışınlarına duyarlı olan makyaj malzemesi kullanımı yapan kişilerde,
 • Doğum kontrol hapı kullanan kişilerde,
 • Ağda uygulamasından sonra güneş ışınına maruz kalan bayanlarda gebelik lekelerine rastlanabilir.

Kozmetik açından birçok bayan bu lekelere karşı farklı yöntemler denemektedir. Bu yöntemler ise;

 • Kimyasal peeling uygulamaları,
 • Tıbbi yöntemler,
 • Güneş koruyucu kremler,
 • Doğal karışımlar,
 • Renk açıcı krem kullanımı,
 • Lazer tedavisi olarak sıralanabilir.

Uygulanabilecek bu yöntemler lekelerin tamamen giderilmesinde yardımcı olabilir fakat tıbbi destek tedavilerine başvurulmadığı sürece lekeler tekrar ortaya çıkabilmektedir. Tıbbi olarak uygulanan maske ya da medikal bir tedavi sürecine başlanması da tercih edilebilir. Bu anlamda lekelerin giderilmesi sağlanabilmektedir.

Hamilelik Lekeleri İçin Bitkisel Tedavi Uygulamaları
Hamilelik lekelerinden kurtulmak için bitkisel tedavi yöntemleri de uygulanabilmektedir. Bu sayede cildinizde bulunan lekelerden kurtulmanız sağlanabilir. Özellikle karın ve yüz bölgesindeki kahverengi lekelerin kalıcı olmasını engelleyen yöntemler aşağıdaki gibidir;

 • Nişasta tozu ve susam tohumunu karıştırarak krem kıvamına getirebilirsiniz. Daha sonra suyla karıştırıp cilt lekesi oluşan bölgelere masaj yöntemiyle uygulayabilirsiniz.
 • Buğday tanesi kırmasını, bal ile karıştırarak elde ettiğiniz karışımı 10 dakikalık bir süre boyunca cilt lekelerinizin olduğu bölgeye uygulayabilir ve daha sonra suyla temizleyebilirsiniz.
 • Hamilelik lekelerinin olduğu bölgelere bir dilim soğanı sürerek bitkisel tedavi uygulamanız da mümkündür. Gün içerisinde 2 kez uygulamanız yeterlidir.
 • Çilek, salatalık ve kayısı suyunu eşit olarak karıştırarak elde edeceğiniz karışımı yine hamilelik lekelerinizin olduğu bölgelere masaj yöntemiyle sürebilirsiniz.
 • Hardal ve süt karışımından elde edilecek karışımı da akşam saatlerinde cilt lekelerinin olduğu bölgeye masaj uygulamasıyla yedirebilirsiniz. Ayrıca uyumadan önce bu uygulamayı yapabilir ve sabah uyandığınızda ılık bir su ile cildinizi yıkayabilirsiniz.
 • Günümüzde en pratik leke giderici olarak kullanılan limon suyu, uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Uygulayacağınız bu yöntemler ile hamilelik lekelerinin kontrol altına alınmasına sebep olabilir ve bitkisel tedaviler uygulayarak, hoş olmayan görüntülerin daha fazla artmamasını sağlayabilirsiniz.

2 yorum

 • Gulsah D. dedi ki:

  Açık tenli birisi olarak doğum yaptıktan sonra pahalı bir marka satın almıştım bunun için güneş ışıklarını geri yansıtması için , temizleyici bir formüle sahip.Ama malesef hala lekelerim duruyor bu konuda başka nasıl tavsiyeleriniz olabilir üzücü bir durum..

 • emine dedi ki:

  bende 2 inci çocuğuma hamileyim oğlumda çenemde oluşmuştu lekeler bu hamileligimdeysse yüzümün çoğu yerini kapladım çok üzülüyorum herhangi bi tedavi veya krem kullanarak sonuç elde ettiyseniz yazın lutfen??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.