İkiz Gebelik Olması İçin Ne Yapmak Gerekir?

İkiz gebelik olasılığı dışarıdan gelen etkilerle değiştirilemez

Bebeklerinin ikiz olmasını isteyen çiftler bunu beslenme ya da yaşam tarzı değişimleriyle elde edemez. Eğer kadının aileden gelen kalıtsal ikiz gebelik faktörü varsa, gebelikte ikiz oluşma olasılığı yükselir. Bu koşullara uyuyorsanız ve ikiz bebek istiyorsanız belki şans size de güler.

İkiz Gebelik Olması İçin Ne Yapmak Gerekir?

İkiz gebelik olması için yapılması gerekenler konusunda bazı çiftler detayları öğrenmek ister. İkiz çocuklarının olmasını isteyenler için bu oldukça önemlidir. Gebelik planlaması yapan çiftlerden ikiz bebek isteyenler, bu isteklerinin olması için bazı araştırmalar yaparlar. Aslında ikiz gebelik, üçüz gebelik şansının arttırılması için, bilinen var olan doğal bir yöntem bulunmamaktadır. İkiz gebelik olması için yenilen besinlerin, içeceklerinde önemi yoktur. İkiz gebelik olma şansını yükseltecek tek etken kadının ailesinde ikiz gebelik öyküsünün olmasıdır. Özellikle çift yumurta ikizlerinde genetik etkenler çok önemlidir.

İkiz gebelik şansını arttıran diğer bir unsur da anne adayının yaşının ilerlemiş olmasıdır. Yaşı ilerleyen kadınlarda ikiz gebelik daha fazla görülür. İkiz gebelik olması için kadında yumurtlamanın yoğun olması gerekir. Bu nedenle yumurtalıkların uyarıldığı tedavinin uygulandığı kısırlık tedavisinde, tüp bebek tedavisinde de, ikiz ve üçüz gebelik oluşma oranı yüksektir.

Yapılan araştırmalar ırklarda, toplumlarda ikiz gebelik sıklığının da değişkenlik gösterdiğini belirlemiştir. Normalde toplumda her 80-100 gebelikte bir ikiz gebelik olma olasılığı bulunmaktadır. Ancak bu oran Japonya’da düşük iken, Nijerya’da ise yüksektir.

İkiz gebelik oranının yüksek olduğu kişiler kimlerdir?

  • Bazı ırklarda olan kişilerde oran yüksektir
  • Özellikle 37 yaşından itibaren gebe kalan kadınlarda ikiz gebelik oranı yüksek olur. Bu yaşlarda gebe kalmak daha zor olsa da, çoğul gebelik olasılığı yükselir.
  • Kadının kendi ailesinde ikiz gebelik öyküsü bulunuyorsa, olasılık yükselir. Bu daha çok dizigotik ikizlerde geçerlidir. Bunun yanında erkeğin ailesinde ikiz olması olasılığı etkilemez.
  • Gün ışığından daha fazla yararlanan ülkelerde özellikle yaz döneminde oluşan gebeliklerde ikiz şansı fazladır.
  • Multiparite
  • Kilolu ve uzun boylu kadınların gebeliğinde ikiz bebek olasılığı yüksektir
  • Gonadotropin ya da klomifen sitrat tedavisiyle gebe kalmış olanlarda yaklaşık % 20-30 oranında ikiz gebelik oranı yükselir.
  • Tek yumurta ikizlerinin oranı herhangi bir etkenden etkilenmez. Bu şekilde tek yumurta ikizi olma olasılığı her şekilde aynıdır. Bu oranın değiştiği tek alan tüp bebek tedavisidir. Çünkü tüp bebek tedavisinde gebelik elde edebilmek için yumurta ve sperm dışarıda laboratuvar ortamında döllenir ve kadının rahmine yerleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.