Hamilelikte Topuklu Ayakkabı Giyilebilir mi? Riskleri Nelerdir?

Hamilelikte topuklu ayakkabı giymek risklidir

Hamilelikte topuklu ayakkabı giyilmesi halinde kadının ayak ve bacak kısmındaki kan akışı da azalır. Bu kan pıhtılaşması dahil bazı damar rahatsızlıklarına yol açabilir. Hamilelikte kadının vücut ağırlığının artması nedeniyle hareketlerde de azalma, ağırlaşma meydana gelir. Çoğu anne adayı topuksuz ayakkabıları giydiğinde bile yürümede sorun yaşayabilir. Bu yüzden hamilelikte topuklu ayakkabıların mecbur olunmadığı sürece giyilmemesi tavsiye edilir. Topuklu ayakkabılar anne ve bebek sağlığını olumsuz etkileyecek sorunların yaşanmasına neden olabilir. Özellikle denge kaybı, düşme, çarpma gibi sonuçlar anne ve bebek yaşamını riske atabilir.

Hamilelikte Topuklu Ayakkabı Giyilebilir mi? Riskleri Nelerdir?

Hamilelikte topuklu ayakkabı giymek kadınlar için büyük bir sorun haline gelir. Öncelikle anne adayları bunun güvenli olup olmadığını düşünür. Uzmanlar bu konuda kadınların hamilelik süresince topuklu ayakkabı giymelerinin zararlı olduğu konusunda hem fikirler. Hamilelik süresince kadınların topuklu ayakkabı giymesi uygun görülmez. Topuklu ayakkabı giymekte ısrarcı olan anne adaylarının bazı risklerle karşı karşıya kalabileceği öngörülür. Bu nedenle kadınların hamilelik dönemi boyunca çok zorda kalmadıkları sürece topuklu ayakkabı giymemeleri gerekir.

Hamilelik anne adayları için olduğu kadar, bebekler içinde hassas bir süreçtir. Annenin bebeği beslemek, gelişimini desteklemek için belirli bir çaba göstermesi gerekmektedir. Hamilelik zaten kadının vücudunda çeşitli fiziksel değişimlere neden olur. Buna hormon değişimleri de eklendiğinde, anne adaylarının vücudunda fiziksel ve ruhsal değişimler meydana gelir. Bebeklerde gelişimlerini annelerine bağlı bir şekilde genetikleri ile bağlantılı bir şekilde sağlarlar. Ancak kadının dikkatsizce hareket etmesi, yaşam tarzını hamileliğe göre uyarlaması gibi etkenler bebeğinde sağlığını riske atabilir.

Hamilelikte topuklu ayakkabı giymenin riskleri nelerdir?

Hamile kadınların bu süreçte topuklu ayakkabı giymeleri sadece kendi sağlıklarını değil, bebeklerin gelişimini de olumsuz etkileyebilir. Hamilelikte topuklu ayakkabı giyilmesi, çeşitli rahatsızlıklara ve kazalara neden olabilir.

Üst bacak krampları: Uzun süre topuklu ayakkabı giyilmesi hamilelik dönemindeki bacak kramplarının önemli bir nedeni olabilir. Topuklu ayakkabı giymek, hamile kadının baldır kaslarında ağrıya dolayısıyla üst bacakta da bu ağrının hissedilmesine neden olur. Bu etkiler üst bacak kramplarının oluşmasını sağlar.

Sırt ağrısı: Hamilelikte yoğun bir şekilde topuklu ayakkabı giyen kadınların duruşunda değişimler meydana gelir. Çünkü anne adayı kendi vücudu dışında hamileliğin getirdiği yükü de taşımaktadır. Bu durum sırtta yuvarlaklaşmaya dolayısıyla pelvik kaslarının bundan etkilenmesine yol açar. Sırt kasları ileri doğru bükülür. Topuklu ayakkabı giren hamile kadınların dik durma çabası, sırt ağrılarının en önemli sebebidir. Hamilelik dönemine bacaklarda ve sırtta bulunan bağ dokularında gevşeme olur. Topuklu ayakkabı giyilmesi halinde gereken destek sağlanamaz ve arka eklemlere binen basınç artar. Dolayısıyla eklemlerin etrafında oluşan basınç başta bel dokuları olmak üzere leğen kemiğinin zarar görmesine neden olabilir.

Denge eksikliği: hamilelik kadının vücudunun denge noktasını değiştirir. Bu dönem dengenin oluşturulması özel bir hassasiyet gerektirir. Hamilelik ilerledikçe, bebeğin büyümesiyle vücudun ağrılığı da artar. Anne adayının topuklu ayakkabı giymede ısrarcı olması, en başta ayak bileğini etkiler ve vücudun dengesini sağlaması güçleşir. Dengesini sağlayamayan ya da kaybeden anne adaylarını da istenmeyen kazalar zora sokabilir. Bebeğin yaralanması, vajinal bölgenin açılması gibi riskli durumlar olabilir.

Kasların gerilmesi: Hamilelikte topuklu ayakkabı giyilmesi bacak, ayak, karın ve sırt bölgesindeki kasların gerilmesine yol açar. Bir süre sonra kaslardaki gerginlik anne adayına acı vermeye başlar, ayakkabılar bile dar gelir.

Ayaklarda şişme: Hamilelikte ağırlaşan vücutla topuklu ayakkabı giymede ısrarcı olunursa, ayaklarda ve ayak bileklerinde şişme meydana gelir. Ayakkabıların dar ve topuklu olması ayakların zarar görmesine, aynı zamanda çeşitli rahatsızlıkların oluşmasına neden olur. Uzun süre topuklu ayakkabıların ayakta kalması, kan akımını olumsuz etkiler ve alt ayak kısmında kanın birikmesine yol açar. Bu anne adaylarının acı çekmesine ve ağrılara maruz kalmasına neden olur.

Düşme riskinin artması: Topuklu ayakkabılar sadece hamileler için değil, herkes için düşme riski yaratır. Hamile kadınların vücut dengeleri değiştiğinden bu risk daha yüksektir. Hamilelik döneminde düşme ise, bebeğin bile yaşamını riske atabilir. Bu yüzden anne adaylarının topuklu ayakkabı giymede daha özenli davranması gerekir.

Hamilelik döneminde topuklu ayakkabılar için alınacak önlemler

Bir kadın için topuklu ayakkabıların önemi çok farklıdır. Bu nedenle hamilelikte bile topuklu ayakkabılar kadınlar için önemini kaybetmez. Gebe kadının yüksek topuklu ayakkabılardan vazgeçememesi halinde bazı önlemler alarak bunun risklerini azaltması mümkün olabilir.

  • Hamilelikte ayakkabılar yüksek topuklular yerine daha alçak olanlardan tercih etmek
  • Bu dönemde kaliteli ayakkabıların giyilmesine, alt taban kısmının son derece sağlam olmasına dikkat edilmeli.
  • Topuklu ayakkabı giyildiğinde, ayakkabının rahat olmasına dikkat edilmelidir. Ayakkabının dar olmaması bu konuda en iyi belirleyicidir.
  • Hamilelikte ince topuklu ayakkabılardan ziyade kalın topuklular ya da dolgun topuklu ayakkabılar tercih edilmelidir.
  • Hamilelik döneminde topuklu ayakkabı giymekten vazgeçemeyen anne adayları en azından arada kısa molalar vererek dinlenmelidir.

Hamilelikte topuklu ayakkabı giyecek anne adayları, uzun süre ayakta kalacakları yerlerde bu ayakkabıları giymemelidir. Özellikle sabit olarak ayakta durmak topuklu ayakkabının zararını daha fazla arttırmaktadır. Eğer bu ayakkabıların neden olduğu baldır, ayak ağrıları meydana gelirse, özel egzersizler yapılarak kasların rahatlatılması önerilir. Özellikle ayak ve baldır kısmına yapılacak masajın çok faydası olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.