Himenoplasti: kızlık Zarı Dikimi Ameliyatı

Kızlık zarının herhangi bir nedenle zarar görmesi sonucu kişiler kızlık zarı dikim ameliyatına ihtiyaç duyabilmektedirler.

Himenoplasti (kızlık zarı dikimi) ameliyatı ile psikolojik savaş açtığınız bedeninizle barışın! Siz de bir çeşit estetik operasyon olan kızlık zarı dikimi detaylarını öğrenerek bu cerrahi operasyon hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kızlık zarı (hymen) kadınlardaki genital organların dışında yer alan ve 2 – 3 mm kalınlığa sahip olan ince bir dokudur. Bu doku vajina girişinden 2 – 3 cm kadar içeride yer alır. Üzerinde ince yapılı kılcal damarların bulunduğu kızlık zarı her kadında farklı şekillerde bulunabilmektedir. Kızlık zarı çeşitli şekillerde olabilmektedir. Bu şekiller aşağıda belirtildiği gibidir.

  • Yarım ay (Kresentrik hymen)
  • Yuvarlak halka (Anüler hymen)
  • Küçük delikli (Mikroperfore hymen)
  • Delik olmayan (İmperfore hymen)
  • Çok delikli (Kribriform hymen)
  • Ara bölmesi olan (Septalı hymen)

Kızlık Zarı Nasıl Dikilir?
Kızlık zarı dikimi için vajen duvarlarından parça alınarak, kanaması mümkün olan ince bir doku oluşturulur. Bu doku sayesinde orijinal kızlık zarı elde edilemese de ilişki esnasında iç kısımda kanaması mümkün olan bir yapı elde edilmiş olur.

Kızlık zarı dikimi operasyonu 2 farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlar geçici kızlık zarı ameliyatı ve kalıcı kızlık zarı ameliyatıdır.

Geçici kızlık zarı dikimi ameliyatı: Bu yöntemle onarılan kızlık zarı, birkaç gün içerisinde deforme olacağı için evlenmeden çok kısa süre önce (1 – 7 gün arasında) uygulanmalıdır. Bu operasyon hastaya lokal anestezi altında uygulanır. Hastanın isteğine ve sağlık durumuna göre genel anestezi altında da uygulanabilir. Kısa süren bu işlem geçici olarak kızlık zarının onarılmasına imkan tanır.

Kalıcı kızlık zarı dikimi ameliyatı (flep yöntemi): Bu ameliyat geçici kızlık zarı ameliyatına göre daha uzun süren bir operasyondur. Vajina duvarlarından doku alınarak kızlık zarı gibi bir doku oluşturulur. Kalıcı kızlık zarı ameliyatı hastaya genel anestezi altında uygulanır. Hastanın isteğine ve sağlık durumuna göre lokal anestezi altında da uygulanabilir. Bu yöntemle uygulanan operasyonların kalıcılığı uzun süreli olduğu için evlenmeden seneler öncesinde yapılabilir.

Kızlık zarı dikim ameliyatını jinekologlar ya da plastik cerrahlar yapmaktadır. Kızlık zarı dikimi ameliyatını tecrübeli ve donanımlı bir cerrahın yapması tavsiye edilmektedir. Operasyonun başarısı ve gerçek dokuyu andırma kabiliyeti cerrahın el becerisi ve tecrübelerine bağlı bir konudur. Ameliyattan sonraki ilk hafta hasta için önemli bir haftadır. Bu süreçte doktor tarafından tavsiye edilen ilaçları kullanım talimatına uygun olarak kullanmak gerekir. Pansuman için doktorun önerileri dikkate alınmalıdır. Operasyondan sonraki 1 hafta boyunca spor yapılmamalı, ağır eşyalar taşınmamalı ve havuza ya da denize girilmemelidir. Bu süreçte bacakları fazla açmamaya da özen gösterilmelidir. İlk haftanın sonunda doktor kontrolüne giderek muayene olduktan sonra uygulanması gereken bakım ve temizlik önerileri doktor tarafından hastaya bildirilmektedir.

1 Yorum

  • mehtap H. dedi ki:

    teknoloji ilerledikçe tıp ta ilerliyor ama bu yanlış bir işlem çünkü biz musluman bir toplumuz kızlarımız evleneceği adamları kandırabiliyor bu sekilde bunlar yasanıyor ve yasanmaya devam edecek yasa cıkarılsa daha iyiolur bence

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.