Hamilelikte Organik Beslenme ve Önemi

Organik Beslenme Neden Önemli?

Normal hayatımızda dahi organik beslenmeye ağırlık vermemiz gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Birde hamilelik durumu söz konusu ise mutlaka ağırlıklı beslenme tarzımız organik olmak zorundadır. Organik beslenme sadece sağlıklı yaşam için değil, gebeliğin gidişatını da etkilediği için çok önemlidir. Gebelik döneminde beslenmemize dikkat etmezsek ve kimyasal ilaçlarla üretilmiş sebze, meyvelerden tüketirsek; zeka geriliği olan çocukları dünyaya getirme riskimiz artar.

Hamilelikte Organik Beslenme ve Önemi

Organik tarım adı verilen, tamamen kimyasal ilaç ve hormonlardan arındırılmış şekilde yetiştirilen meyve ve sebzelerle yapılan beslenme türüne verilen isimdir. Bugün ülkemizin birçok yerinde tamamen organik tarıma geçilmiştir ve belli bölgeler Organik Havza ilan edilmiştir. Bu bölgelere kesinlikle kimyasal ilaçlar ve kimyasal gübreler sokulmamaktadır. Bu alanda yetişen tamamen doğal tarım ürünleri de organik meyve ve sebze olarak insanlara satılmaktadır. Beslenmenizi bu ürünlere ağırlık vererek yapmanız kendi sağlığınız ve gelecek nesillerin sağlığı için önem teşkil etmektedir. Çünkü sizin beslenme şekliniz ve beslendiğiniz maddeler ileri de dünyaya getireceğiniz çocukların sağlıklarını da doğrudan etkileyecektir. Bu noktada da sadece hamilelerin değil, hamile olmayan insanlarında organik beslenme ile çocukların sağlıklarını garantiye aldıklarını söyleyebiliriz.

Organik Beslenmenin Faydaları Nelerdir?

 • Organik tarımla yetiştirilen ürünler de doğal tohum ve hammadde kullanıldığı için daha sağlıklıdır.
 • Organik tarımda kimyasal tarım kullanılmaz, organik gübre ile ürünler geliştirilir.
 • Ürünlere zarar verebilecek tüm zararlı maddeler için biyolojik maddeler kullanılır.
 • Hayvan yemleri tamamen doğaldır ve doğadandır.
 • Enerji kaynağı tamamen doğal olan güneş ve rüzgardır.
 • Sentetik ve kimyasal gübre kullanımı kesinlikle yasaktır.
 • Organik Ürünler Bebek ve Çocuk Gelişiminde Ne Kadar Önemlidir?

Homonlar ve kimyasal maddeler DNA üzerinde direk olarak olumsuz etkilere sahiptir. DNA’nın olumsuz yönde etkilenmesi de sağlıksız ve sakat çocukların doğmasına yol açabilir. Neslin devamı ve sağlıklı olması için organik beslenmeye ağırlık vermek çok önemlidir.

Hamileler Organik Ürün Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelidirler?

 • Organik ürün satın alırken ilk olarak ambalajın üzerinde bulunan Organik ürün logosuna dikkat etmelisiniz.
 • Aynı zamana da Organik ürün logosunun üzerinde Tarım ve Köy İşlerinin de logosunun olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Ambalaj üzerinde ki logo 2 santimden küçük olmamalı.
 • Pazar yerinden organik ürün alıyorsanız, bu ürünlerde çok düzgün ve pürüzsüz olanları değil de daha çok şekilsiz ve yaralı olanları tercih etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.