İlaçlı Rahim ve Tüp Filmi (Histerosalpingografi, HSG) Nedir?

Rahim Filmi (Histerosalpingografi, HSG) Nedir ve Kimlere Uygulanır?

Tıbbi literatürde histerosalpingografi olarak geçmekte olan rahim filmi, HSG dijital kollu röntgen cihazı aracılığıyla gerçekleştirilir. Rahim filmi, ilaç aracılığıyla ağrısız bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Rahim filminin başlıca uygulanma amacı çocuk sahibi olmak isteyen hastalardaki tüplerin geçirgenlik düzeyinin incelenmesi olarak bilinmektedir.

İlaçlı Rahim ve Tüp Filmi (Histerosalpingografi, HSG) Nedir?

İlaçlı rahim filmi işlemi kontrast sıvı verilmesi aracılığıyla gerçekleşmektedir. Histerosalpingografi adet döngüsünün tamamlanmasından birkaç gün sonra uygulanmaktadır. Adet kanamaları devam ettiği süre boyunca rahim filminin çekilmesi tehlikeli olabilmektedir. Rahim filminin hamileyken kesinlikle çekilmemesi gerekmektedir.  Adet döngüsünün tamamlanmasından sonra 10-15 gün sonrasında hamileliğin görülmesi mümkündür. Hamilelik esnasında histerosalpingografi çektirmek fetusa zarar verebilmektedir. Bu nedenle adet döngüsü bittikten bir veya iki gün sonra histerosalpingografi çektirilmesi tavsiye edilmektedir.

İlaçlı Rahim ve Tüp Filmi (Histerosalpingografi) Öncesinde Neler Yapmak Gerekmektedir?

Histerosalpingografi için kişinin uygulamanın gerçekleşeceği gün aç olmasına gerek yoktur. Histerosalpingografi sırasında genel olarak anestezi uygulanması gerekmemektedir. Fakat doktor tarafından anestezi uygulanmasına karar verildiği takdirde kişinin işlem öncesi en az 6 saat boyunca aç kalması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra kişinin işlem öncesi herhangi bir ilaç kullanması da gerekmemektedir. Doktor kararına bağlı olarak hastanın ağrı kesici kullanabilmesi mümkündür. Fakat mutlaka işlemi gerçekleştirecek doktorun bilgisinin olması gerekmektedir. Karar verildiği takdirde işlemden yarım saat öncesinde hasta ağrı kesici alabilmektedir.

Histerosalpingografi (İlaçlı Rahim Filmi) Nasıl Gerçekleştirilir?

Özellikle gebe kalmak isteyen kadınlarda tüplerin geçirgenliğini öğrenmek sebebiyle gerçekleştirilen histerosalpingografi uygulamasının aşamaları şu şekilde sıralanabilmektedir;

  1. İlaçlı rahim filminin röntgen odasında gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Röntgen odasında bir kadın doğum uzmanı ve radyoloji uzmanının bulunması gerekmektedir. Kişi röntgen masasına sırt üstü olacak şekilde uzanmalıdır.
  2. Röntgen masasına sırt üstü yatmış olan hasta bacaklarını hafifçe açmalıdır.
  3. Histerosalpingografi sırasında anestezi uygulanması gerekmemektedir. Bu sebeple rahim filmi sırasında hafif düzeyde ağrı görülmesi normal karşılanmaktadır. Kişilerin aşırı seviyede işlemde duyacağı ağrıdan çekinmesi durumunda doktor tarafından uygun görüldüğü takdirde hastaya anestezi uygulanabilmektedir.
  4. Muayene aleti olarak bilinmekte olan spekulum kadın doğum uzmanı tarafından hastaya yerleştirilir.
  5. Spekulum yerleştirilmesi sonrasında rahim ağzı antiseptik özelliği olan solüsyon tarafından temizlenir.
  6. Temizleme işlemi tamamlandıktan sonra rahim ağzına kanül olarak isimlendirilmekte olan alet yerleştirilir. Yerleştirilmiş olan bu alet içerisinden rahime doğru film çekimi sebebiyle kullanılması gereken ilaç iletilir. Verilen bu ilaç röntgen ışınlarını geçirmemektedir ve özel bir sıvı olması sebebiyle röntgen esnasında parlama yoluyla görülebilmektedir.
  7. Kanül aracılığıyla iletilmiş olan sıvı tüpler açık olduğu takdirde karın bölgesinin içerisine kadar ilerlemektedir. Bu işlemin gerçekleşmesi sırasında hastanın hafif bir düzeyde ağrı hissetmesi mümkündür. Bu işlem sırasında karın bölgesine röntgen filmi çekilmesi işlemi de gerçekleştirilmektedir.
  8. Rahim filmi çekimi gerçekleştikten sonra rahim ağzına yerleştirilmiş olan alet ile spekulum çıkarılır ve bu işlemden çok az bir zaman sonrasında tekrar karın filmi çekilir. Bununla birlikte işlem tamamlanmış olur.

Histerosalpingografi (İlaçlı Rahim Filmi) Sonucu Ne Zaman Alınır?

Rahim filmi çekimi işlemi yaklaşık olarak on dakika sürmektedir. Rahim filmi çekildikten sonra sonuçların alınması ise yaklaşık olarak on beş dakika sürebilmektedir. Sonuçlar siyah röntgen kağıtlarına bastırılmaktadır. Rapor radyoloji uzmanı tarafından yazılmaktadır. Kadın doğum uzmanı tarafından herhangi bir rapor yazılmamaktadır. Radyoloji uzmanı tarafından yazılmakta olan rapor yaklaşık bir veya iki saat içerisinde kadın doğum uzmanına ulaştırılabilmektedir. Kadın doğum uzmanı tarafından histerosalpingografi işlemi sırasında elde edilen çekimler ve radyoloji uzmanının yazmış olduğu rapor değerlendirilip hastaya iletilmektedir. İşlem ve değerlendirmeler sonucunda gerekli olan tedavi yöntemlerine başvurulabilmektedir.

Histerosalpingografi (İlaçlı Rahim Filmi) Yan Etkileri Nelerdir?

Her işlemde bulunduğu gibi ilaçlı rahim filmi işleminde de birtakım yan etkiler bulunabilmektedir. Görülebilecek en sık yan etkilerin enfeksiyon ve alerjiler olduğu bilinmektedir. İşlem sonrasında her 100 hastadan 1’inde enfeksiyon durumunun görüldüğü bilinmektedir. Risklerin oldukça düşük olması sebebiyle antibiyotik tedavisi uygulanması doktor tarafından tercih edilmemektedir. İşlemin uygulanacağı kişide mitral kapak rahatsızlığının görülmesi durumunda, enfeksiyon riskini azaltmak için işlemden bir gün öncesinde hastanın antibiyotik kullanımına başlaması ve antibiyotik kullanımının dört gün boyunca sürmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra suda eriyen kontrast maddeler, işlem sırasında alerjilerin oluşmasını engelleyebilmektedir. Suda eriyen kontrast maddelerin kullanımına doktor tarafından karar verilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.