Kadınlarda Yumurtalık Rezervi ve Önemi

Yumurtalık Rezervini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Azalmış yumurta rezervi gebe kalma olasılığını düşürür, gebe kalmayı zorlaştırır, yumurta kalitesini azalmasına neden olur. Böylece gebelik zor gerçekleşir. Anne olmak isteyen adaylar için sağlıklı bir hayat tarzı benimsemek çok önemli. Kadınlardaki yumurtlama olasılığı, kalitesi fazla alkol kullanımına, sigaraya ve sağlıksız beslenmeye bağlı olarak değişir ve azalır.

Kadınlarda Yumurtalık Rezervi ve Önemi

Kadınlarda yumurta rezervi yaş ilerledikçe ve zaman içerisinde menopoza kadar azalıyor. Yaş en önemli faktör olmakla beraber özellikle son yıllarda çevresel faktörler de yumurta rezervlerinin azalmasına sebep oluyor. 

Yumurtalık rezervi yumurtalıklarda ve steroid hormon üretimi fonksiyonunu yerine getirecek folliküllerin sayı, kalite ve yeterliliğini tanımlar. Yumurtalık rezervinin açıklamak kişinin gebe kalma oranı ile belirlenir.

Doğuştan itibaren yumurtalığa yerleşmiş olan ve yıllar içerisinde oluşan yumurta havuzuna yumurtalık rezervi demekteyiz. Yeni yumurta oluşma yada üretilme ihtimali olmadığı için yaş aldıkça, yumurtalık rezervi azalmakta ve üretilen yumurtaların da kromozomal olarak sorunlu olma yani sağlıksız olma riski artmaktadır.

Yumurtalık rezervini etkileyen faktörler:

  • Sigara
  • Kanser tedavisinde kullanılan ilaç ya da ışın tedavisi
  • Genetik (anne, teyze, kız kardeşte erken menopoz)
  • Aşırı kilo

Azalmış yumurta rezervi gebe kalma olasılığını düşürür, gebe kalmayı zorlaştırır, yumurta kalitesini azalmasına neden olur. Böylece gebelik zor gerçekleşir. Anne olmak isteyen adaylar için sağlıklı bir hayat tarzı benimsemek çok önemli. Kadınlardaki yumurtlama olasılığı, kalitesi fazla alkol kullanımına, sigaraya ve sağlıksız beslenmeye bağlı olarak değişir ve azalır. Yaşı genç olan kadınlarda da, sigara içme, ailesinde erken menopoz hikayesi, yumurtalıklarda geçirilmiş cerrahi operasyon da yumurtalık rezervinin azalmasına neden olabilir. Bunun yanında aşırı kilo yani şişmanlık, hava değişimi, stres odaklı bir yaşam ilk belirlenen koşullar arasında sıralanıyor.

Yumurtalık rezervini arttırmak için yapılacak önlemler;

Daha önce konuştuğumuz sağlıklı yaşam, egzersiz, kilo kontrolü ,sigara –alkol kullanımını bırakmak ve stresten korunmak ilk aşamada yapacağımız ve en önemli öneri. Farklı yapılacak yöntem PRP tedavisi olur.

Prp günümüzde bir çok tedavisin de kullanılmasının yanı sıra doku iyileştirme ve uygulandığı alanda oluşturduğu gençleşme nedeniyle, tüp bebek ve buna bağlı bir çok tedavide kullanılıyor. Yumurta rezervi ve yumurtalık gençleştirmede kullanılan tek yöntemdir. PRP içindeki trombosit denilen hücrelerden üretilen büyüme faktörleri, yumurtalıkta kanlanmayı uyarabiliyor. Ayrıca yumurtalıkta, var olduğu düşünülen ve uykuda olan kök hücreleri uyararak, onların yeni yumurtalara dönüşümünü tetikliyor. Bu durumla beraber hastanın yumurta rezervi düzelip, tedavi yanıtı artacak diye umut edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.