Menopoz Sonrası Meydana Gelen Kanamalar

Menopoz Nedir?

Kadınlarda aylık adet kanamalarının sona erdiği ve östrojen ile progesteron salınımının azaldığı bir süreçtir. Kadınlarda menopozdan söz etmek için bir yıl boyunca adet kanamasının olmaması gerekir. Gerekli tetkiklerle beraber hekim tarafından menopoz teşhisi konur.

Menopoz Sonrası Meydana Gelen Kanamalar

Kadınlarda menopoz döneminden sonra doğal bir kanama olmaz. Bu fizyolojik süreçte menopoz kadınlarda adet kanamasının sona erdiği dönemdir. Dolayısıyla menopoza girmiş olan bir kadında kanamadan söz etmek aslında mümkün olmaz. Fakat bu sürecin başlaması ile beraber kadınlarda tedavi dönemi de başlar. Söz konusu tedavi kapsamında vücuda bazı hormonlar verilir ve planlı bir şekilde kanama gerçekleştirilir.

Menopoz tedavisi esnasında gerçekleştirilen planlı kanamalar postmenopozal kanama olarak adlandırılır. Bu planlı kanamanın amacı ise menopoz döneminde vücuttaki östrojen seviyesinin azalması ile beraber ortaya çıkan ve kadınların günlük yaşamını da sıkıntıya sokabilen şikayetlerin azaltılmasıdır. Bu kanamalar adet kanaması olarak değerlendirilmemelidir. Sadece şikayetleri ortadan kaldırmaya yönelik olarak, menopoz tedavisi kapsamında gerçekleştirilen bir kanamadır.

Menopoz Tedavisinde Planlı Kanamalar
Tedavi sürecinde planlı bir kanama gerçekleştirilmesinin nedeni kemik erimesi, kalp damar hastalıklarının ortaya çıkması gibi riskleri en aza indirgemektir. Şayet bu planlı tedaviye karşın kanama gerçekleşmemesi hekime hemen başvurmanız gereken durumlar arasında yer alır. Bu arada menopoz tedavisinin başladığı aylarda, ilk 3 ay içerisinde sadece lekelenme şeklinde bir kanama da görülebilir. Bunun nedeni vücuda yüklenen hormonlardır. Tedavi sona erdiğinde de yani hormon alımı sonlandırıldığında da 3 aylık bir dönemde yine lekelenme şeklinde hafif kanamalar olabilir. Bu durumda kanamanın 3 ay sonrasında da devam etmesi halinde hekime başvurmak gerekir.

Menopoz Sonrasında Meydana Gelen Kanamalar
Menopoz tedavisinin sonlandırılmasının ardından oluşan kanamalar normal değildir. Bu durumda bir sağlık sorunu şüphesi doğar ve kanamaya neyin sebebiyet verdiği mutlaka araştırılmalıdır. Pek çok nedene bağlı olarak menopoz tedavisinin ardından kanama meydana gelebilir.

Menopoz Sonrasında Kanama Nedenleri
Söz konusu kanamalar pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi bir hastalık belirtisi olarak da görülebilir. Örneğin vajinal kuruluk nedeniyle cinsel ilişkiye bağlı olarak ortaya çıkan bir kanama da olabilir. Kitlesel bazı rahim içi oluşumları da kanamaya neden olabilir. Miyomlar, polipler yaygın bir şekilde kendini kanama şeklinde belli ettiğinden öncelikle bu kitlesel oluşumların mevcudiyeti araştırılır. Bu kitleler iyi huylu olsa da takibinin yapılması gerekir. Çünkü iyi huylu kitlesel oluşumlar da zamanla form değiştirebilir ve rahim ağzı kanserine dönüşebilir. Bunun dışında menopozdan sonra kanama olmasının doğurduğu şüpheleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Atrofik endometrium (rahimde iç tabakanın incelmesi)
  • Östrojen takviyesinin olması (replasman tedavisi)
  • Endometrial hiperplazi (endometrium tabakasının kalınlaşması)
  • Rahimde polip ya da miyom olması
  • Rahim ağzı kanseri
  • Meme kanseri tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar

Menopoz Sonrası Kanama Teşhisi
Bu dönemde kanama görülen kadınlarda öncelikle çok detaylı bir jinekolojik muayene yapılması gerekir. Bu jinekolojik muayenenin amacı rahim ağzında bir patoloji bulunup bulunmadığının anlaşılmasıdır. Ayrıca rahim ve yumurtalıkların durumu da incelenmelidir. Detaylı bir ultrason muayenesine de gereksinim duyulur. Hem rahim duvarı hem de rahim içi sis ya da histeroskopi gibi teknikler kullanılarak incelenir. Endometrial biyopsi yine hekimlerin araştırma çerçevesinde ihtiyaç duyabileceği tetkikler arasında yer alıyor. Ancak her hastadan bu tetkik istenmeyebilir. Genellikle endometrium tabakasının kalın olduğu hastalarda bu tetkike ihtiyaç duyulur.

Menopoz Sonrasında Kanama Tedavisi
Öncelikle kanamaya neyin sebebiyet verdiğinin araştırılması gerekir. Çünkü vajinal kanamanın nedeni anlaşılmadan bir tedavi uygulanması mümkün olmaz. Tedavi seçeneklerinin değerlendirilebilmesi için gerekli tüm tetkiklerin gerçekleştirilmesi, tetkik sonuçlarının bir arada değerlendirilmesi ve bununla beraber doğru tedavi metodunun uygulanması gerekir. Şayet kanamaya neden olan rahim içi kitlesel oluşumlar ise cerrahi müdahale seçeneği değerlendirilir ve bu kitleler ameliyat ile çıkarılır. Endometrium tabakasında bir kalınlaşma meydana gelmiş ise yine cerrahi müdahale düşünülebilir. Menopoz sonrasında kanamaya neden olan rahim ağzı kanseri ise bu durumda önce kanserin evresi saptanır. Bu evreye uygun tedavi yöntemi uygulanır. Eğer vajinal kuruluktan kaynaklanan bir tahrişe bağlı olarak kanama meydana gelmişse hekim tarafından bazı önerilerde bulunulabilir. Sonuç olarak menopoz sonrasında vajinal kanama normal kabul edilmeyen bir olgudur. Kanamaya sebebiyet veren sorunun tespit edilebilmesi için vakit kaybedilmeden hekime başvurulması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.