Menopozda D Vitamini Takviyesi

D Vitamininin Sosyal Hayat Etkileri Nelerdir?

D vitamini eksikliğinde, bir kişinin yapısı önemli ölçüde değişebilir. Bu durumun kadınların sosyal yaşamlarının kalitesi üzerinde olumsuz bir etkisi bulunmaktadır. Peki bu durumda nasıl bir yol izlenmeli?

Menopozda D Vitamini Takviyesi

Son yıllarda, değişen yaşam koşulları, alışkanlıklar, iç mekanlarda daha fazla zaman geçirmek, beslenme değişiklikleri ve güneşe çok fazla maruz kalmak D vitamini eksikliğine neden olabilir. D vitamini eksikliğin on kişiden dokuzu gibi büyük bir kısmı hep kadın bireylerde gözükmektedir.

Çeşitli vitamin eksikliklerinde belirgin bir sorun olmamasına rağmen, D vitamini eksikliğinde birçok sorunla karşılaşılabilir. Bu nedenle, D vitamini insan vücudu için gereklidir. D vitamini eksikliği jinekoloji ve doğumda da kendini gösterir. D vitamini kullanımı hamilelik sırasında annelerin ve bebeklerin sağlığı için son derece önemlidir. Rahimdeki bebek annenin kalsiyum ihtiyacını karşılayabildiğinden, D vitamini içeriği kalsiyum dengesini korumak için yeterli olmalıdır.

D Vitamini ve Kanser İlişkisi

Yapılan araştırmada, kadınlarda D vitamini eksikliği sıklığının erkeklere göre% 93, daha yüksek olduğu kaydedilmiştir. D vitamini ve kanser arasındaki ilişki hakkındaki son tartışmalar kadınlar arasında en büyük paniğe neden olmuş olsa da, kanser ve D vitamini eksikliği arasında net bir ilişki yoktur.

Menepoz Döneminde D Vitamini

Son yıllarda, kısırlıktan kilo kaybına kadar birçok sorun için D vitamini önerilir. Bununla birlikte, D vitamininin infertilite üzerindeki etkisi kanıtlanmamıştır. “Kanserin D vitamini eksikliğinden kaynaklandığını” söylemek kişisel paniğe neden olabilir. D vitamininin kemik yapısı üzerinde önemli bir etkisi vardır ve kanserle ilgili değildir.

D vitamini, özellikle menopoz ve sonrasında sağlıklı kemik yapısı için çok önemlidir. Menopoz sırasında D vitamini eksikliği nedeniyle, kırıklar ve kısalma gibi en küçük düşme problemleri bile gözlemlenmiştir. Bu nedenle, D vitamini takviyeleri yetersiz D vitamini alımı durumunda veya yeterli güneş ışığı alınmadığı durumda, takviyeler uygun dozlarda verilmelidir.

D Vitamininin Sosyal Hayat Etkileri

Hamilelik sırasında D vitamininin rolü de önemlidir. Sağlık Bakanlığı, hamile kadınlara ve yeni doğanlara D vitamini sağlama politikasını izlemektedir. Bu olumlu ve doğru bir politika olmaktadır.

Sağlık Bakanlığı tarafından kadınlara takviye olarak verilen D vitamini etkileri;

  • D vitamini, özellikle yeni doğanlarda hastalıkların önlenmesinde çok etkili bir rol oynar.
  • Ayrıca, yaşam beklentisi Türk nüfusunda özellikle 70-85 yaşına yükselmiştir. Yaşla birlikte kemik yapısı anatomik olarak çökecektir. D vitamini bu durumu önlemek için çok önemlidir.
  • Menopozda D vitamini eksikliği kalça kırıkları, omurga kırıkları ve çökmeye neden olabilir.

şeklinde sıralanabilirken D vitamini eksikliğinde, bir kişinin yapısı önemli ölçüde değişebilir. Bu durum kadınların sosyal yaşamlarının kalitesi üzerinde olumsuz bir etkisi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.